Dieta

Aknet janë një shenjë se dieta juaj ka nevojë për përmirësim. Çfarë të përjashtoni?

10views

Aknet janë një nga sëmundjet më të zakonshme të lëkurës. Vlerësohet se mund të prekë deri në 80%. adoleshentët dhe 20 për qind të rriturit. Simptomat e saj nuk duhen nënvlerësuar apo trajtuar për të ashtuquajturat timin. Kjo mund të çojë në përkeqësim të simptomave ose dhëmbëza.

Nëse shfaqen aknet, konsultohuni me një dermatolog i cili do të fillojë trajtimin e duhur dhe do të sugjerojë kujdesin e duhur të lëkurës. Megjithatë, vlen të kujtohet se efektiviteti i trajtimit mund të rritet nga një dietë e përditshme.

Specialistët theksojnë se ajo që hamë ka një ndikim të madh në lëkurën tonë. Pra, si duhet të duket dieta e një personi që lufton me aknet? Më poshtë po paraqesim rekomandimet më të rëndësishme.

Para së gjithash, duhet të vëzhgoni me kujdes lëkurën tuaj dhe të monitoroni se si ajo reagon ndaj produkteve që konsumoni çdo ditë. Reagimi i lëkurës është një çështje individuale. Në disa pacientë, ndryshimet mund të shfaqen, për shembull, pas frutave, dhe në të tjerët, pas bukës. Megjithatë, ka disa rekomandime që janë veçanërisht të dobishme në luftën kundër akneve.

Para së gjithash, ia vlen të vihet bast produkte me indeks glicemik të ulët dhe të mesëm. Këto janë kryesisht perime (përveç patateve dhe kungujve dhe karotave të gatuara), bukë integrale, produkte me drithëra të plota, drithëra të trasha, oriz kaf, peshk dhe djathë mullëze.

Kur trajtoni aknet me dietë, mbani mend se produktet që konsumoni përmbajnë sasi të përshtatshme të vitaminave dhe mineraleve. Në rastin e akneve, është jashtëzakonisht e rëndësishme zink, i cili rregullon funksionimin e gjëndrave dhjamore dhe lehtëson inflamacionin. Zinku gjendet kryesisht në mëlçi dhe peshk. Në rastin e një diete vegane ose vegjetariane, ia vlen të merret parasysh plotësimi i saj.

Përveç zinkut, dieta ditore e njerëzve me akne duhet të përfshijë përbërësit e mëposhtëm:

  • fibra – p.sh. bukë me drithëra, tërshërë dhe mollë,
  • Vitaminat B – p.sh. vezët, arrat dhe farat,
  • acide yndyrore omega-3 – kryesisht peshk,
  • beta-karoten – p.sh. karota, speca, majdanoz dhe spinaq,
  • vitaminë A – p.sh. karota, spinaq, speca, qershi dhe portokall,
  • vitaminë C – p.sh. brokoli, piper i kuq dhe luleshtrydhe,
  • vitaminë E – p.sh. arra dhe avokado.

Një dietë e shëndetshme është e lidhur ngushtë me hidratim adekuat. Duhet të pini të paktën 2 litra ujë çdo ditë. Vlen të kujtohet se uji jo vetëm që ndihmon në pastrimin e trupit, por edhe hidraton lëkurën. Kjo e bën lëkurën tonë më pak të ndjeshme ndaj akneve dhe lezioneve të lëkurës.

Sigurohuni që të pini mjaftueshëm ujë. Mjafton të bëni “testin e dorës”.

Para së gjithash, ju duhet shmangni sheqernat e thjeshta, karbohidratet dhe kripën, yndyrna trans dhe konservues. Armiku më i madh i lëkurës së prirur ndaj akneve është ushqimi shumë i përpunuar. Kjo ka të bëjë kryesisht me ushqimet e shpejta, produktet e gatshme të ushqimit dhe ushqimet si patatinat.

Ekzistojnë gjithashtu një grup produktesh që mund të kenë një ndikim negativ në lëkurë produkte me indeks të lartë glicemik. Kjo perfshin: rreth bukës së bardhë, karotave të ziera, patateve, kungujve ose qumështit të lopës. Disa fruta, banane dhe rrush, si dhe kakao dhe të gjitha ëmbëlsirat kanë gjithashtu një indeks të lartë glicemik.

Qumështi i lopës është gjithashtu i dëmshëm për lëkurën për një arsye tjetër. Bëhet fjalë për përbërësit që përmban, si proteinat e kazeinës dhe hirrës, të cilat mund të rrisin ndjeshëm prodhimin e sebumit.

Dieta e njerëzve me lëkurë të prirur ndaj akneve përfshin gjithashtu: përjashtoni pjatat pikante dhe erëzat e nxehta. Këta lloj përbërësish kontribuojnë jo vetëm në përkeqësimin e lezioneve të lëkurës, por edhe në formimin e puçrrave të reja. Ajo funksionon në një mënyrë të ngjashme alkoolit.

Në rast të ndonjë problemi apo dyshimi në lidhje me dietën tuaj të përditshme, është mirë të konsultoheni me një dietolog me përvojë, i cili do t’ju ndihmojë të përgatisni një menu.

LEXO GJITHASHTU:

Pomadë ichthyol – për aknet dhe më shumë

Një ilaç nga kabinetet e mjekimeve të gjysheve tona. Punon mrekulli