Dieta

Dieta e plazhit të jugut për racionalistët

16views

Dieta e plazhit të jugut, fjalë për fjalë dieta e plazheve jugore, u zhvillua nga Dr. Arthur Agatston, një kardiolog, i cili ishte një mbështetës i mos vuajtjes nga uria, por i eliminimit të pjatave që përmbajnë karbohidrate dhe yndyrna të këqija nga menyja e përditshme.

Këtu përfshihen ato që kanë një indeks të lartë glicemik (të llogaritur në bazë të nivelit të glukozës në gjak të arritur pas konsumimit të tyre). Të këqijat do të zëvendësohen me sheqerna “të mira” dhe yndyrna “të shëndetshme”. Efekti nuk është vetëm humbja afatgjatë e peshës, por edhe konsolidimi i zakoneve të shëndetshme të të ushqyerit.

Faza e parë është më kufizuese, sepse baza e dietës në këtë fazë janë perimet (jo të gjitha!) dhe mishi pa dhjamë. Në këtë fazë të dietës South Beach, nuk mund të hani bukë, produkte mielli, oriz dhe patate, si dhe sheqer dhe çdo gjë që e përmban atë. Ju gjithashtu duhet të përjashtoni produktet e qumështit dhe të gjitha pijet që përmbajnë kafeinë, duke përfshirë çajin, nga dieta juaj, dhe në vend të tyre të pini shumë ujë. Është gjatë kësaj faze që pesha bie në mënyrë dramatike. Mund të hani vezë, mish pa dhjamë, peshk dhe ushqim deti, perime kryqëzore, domate, speca, patëllxhanë, kunguj të njomë dhe bizele. Kjo fazë zgjat dy javë

Faza e dytë ju lejon të përfshini produkte me sasi më të lartë të karbohidrateve në dietën tuaj: disa fruta, thekon dhe drithëra me drithëra të plota, bukë integrale dhe çokollatë të zezë. Pesha vazhdon të ulet në këtë fazë të dietës së plazhit të jugut, megjithëse më ngadalë. Duhet të kaloni në fazën e tretë kur të arrini peshën e ëndrrave tuaja.

Faza e tretë e dietës South Beach është rezultati përfundimtar – zhvillimi i një diete gjatë gjithë jetës. Pasi kaluam dy fazat e mëparshme, tani arrijmë atë që duam, por kontrollojmë vazhdimisht indeksin glicemik të produkteve që konsumojmë.

Avantazhi kryesor i dietës South Beach është ruajtja e lehtë e peshës ideale, pra pa efekt yo-yo. Sidoqoftë, para se ta përdorni, sigurohuni që të mos ketë kundërindikacione. Çdo dietë reduktuese duhet të konsultohet me një mjek dhe dietolog.