Dieta

Dietë diabetike. Çfarë mund të hani dhe çfarë duhet të shmangni?

20views

Problemi në diabetin është përthithja jo e duhur e insulinës, e cila pengon glukozën të hyjë në qelizat e trupit. Sasitë e tepërta më pas grumbullohen në gjak, gjë që shkakton probleme të mëtejshme. Prandaj, është e nevojshme të zhvillohet një dietë e përshtatshme me kalori të ulët dhe veçanërisht të tretshme.

Rekomandimet për një dietë diabetike janë të njëjta me ato për një dietë të shëndetshme. Kjo do të thotë se një dietë diabetike nuk duhet të përfshijë ndonjë sakrificë të veçantë.

Për të filluar, është e rëndësishme të hani në mënyrë racionale – të hani më shpesh, por pjesë të vogla me përmbajtje të ulët kalori.

Së pari, eliminojmë alkoolin dhe yndyrnat e ngopura me origjinë shtazore nga dieta diabetike. Gjithashtu nuk këshillohet konsumimi i produkteve që përmbajnë sheqerna të thjeshta. Le të mësojmë t’i zëvendësojmë ato. Në vend të ëmbëlsirave, nëse jemi shumë të lidhur me to, duhet t’i shërbejmë vetes, për shembull, fruta ose arra. Në vend të patateve, hani drithëra ose oriz të errët. Produkte të tilla jo vetëm që do të ushqejnë trupin, por edhe do të rregullojnë metabolizmin tonë, gjë që është shumë e këshillueshme në rast diabeti.

Kur jeni në një dietë diabetike, bëni kujdes me përmbajtjen e sheqerit në vaktet tuaja në mënyrë që të mos tejkaloni normat e marrjes. Sheqeri mund të gjendet në ushqime të gatshme, në kos me shije, salca si ketchup dhe madje edhe në bukë. Kini kujdes me kolesterolin – nuk mund ta keni shumë në dietën tuaj, ndaj bëni kujdes me të verdhat e vezëve dhe të brendshmet.

Në një dietë diabetike, baza e vaktit duhet të jetë: karbohidratet komplekse (drithërat e plota), fibrat, proteinat nga mishi pa yndyrë, yndyrat e pangopura nga peshku, frutat (mundësisht manaferrat, agrumet dhe mollët) dhe perimet e papërpunuara. Mund të jetë edhe i pasur edhe i shëndetshëm. Të bëftë mirë!

Atzdrowie.interia.pl, ne bëjmë çdo përpjekje për të ofruar vetëm informacion të verifikuar dhe të besueshëm në lidhje me simptomat dhe parandalimin e sëmundjeve, sepse besojmë se ndërgjegjësimi dhe njohuritë në këtë fushë do të ndihmojnë në ruajtjen e shëndetit të mirë për më gjatë. Megjithatë, ky artikull nuk përbën këshillë mjekësore dhe nuk mund të zëvendësojë diagnozën dhe konsultimin me një mjek ose specialist.