Dieta

Dietë pastrimi. Parimet dhe siguria e përdorimit

19views

Një dietë pastruese përdoret për të pastruar trupin nga toksinat që ju bëjnë të ndiheni keq, përshpejtojnë procesin e plakjes së trupit dhe prishin metabolizmin. Dy javë në një dietë pastruese do të përshpejtojnë metabolizmin tuaj dhe do të përmirësojnë shëndetin tuaj të përgjithshëm. Disa njerëz përdorin një dietë pastrimi, ose detoks, për të humbur peshë.

Një dietë pastruese përfshin shumë sakrifica, ne eliminojmë nga menyja të gjitha ushqimet e përpunuara, miellin, produktet e qumështit dhe mishin. Ne lëmë fruta (vetëm të freskëta), perime – veçanërisht ato jeshile, disa bishtajore (p.sh. fasule dhe bizele), disa arra dhe shumë ujë. Plus shumë gjumë, relaksim dhe pa stimulues apo stres. Shumë njerëz, për të përballuar një dietë të tillë dhe për t’i rezistuar tundimeve, zgjedhin opsionin e pushimeve – qëndrimet në hotele spa me një dietë detox po bëhen gjithnjë e më të njohura.

Janë të njohura dy variante të dietës pastruese: një më e sigurt – makrobiotike, fruta dhe perime, dhe një detoksifikim rigoroz – i vlerësuar keq nga mjekët – d.m.th. vetëm agjërimi me lëngje.

Ai përfshin marrjen e të gjitha pjesëve të ushqimit vetëm në formën e lëngjeve dhe koktejeve të shtrydhura ose të përziera nga perime dhe fruta të papërpunuara, ose supave të lehta të përziera pa erëza (veçanërisht kripë). Vetë ideja për të ngrënë vakte të lëngshme, në një formë më të tretshme, i jep trupit tonë pushim, pastron zorrët dhe lehtëson mëlçinë. Megjithatë, duhet të përdoret për një kohë shumë të shkurtër.

Një ditë ekskluzivisht me lëngje dhe shake perimesh do t’ju ndihmojë të ndiheni më mirë – por kini kujdes – vetëm një person i shëndetshëm që thjesht ndihet i rëndë ose dëshiron të humbasë peshë. Megjithatë, nëse dikush po lufton me ndonjë sëmundje kronike, ai nuk mund të detoksifikohet vetë. Përpara fillimit të një diete detoksifikuese, rekomandohet që gjatë konsultimit me mjekun të vlerësohet gatishmëria e trupit tonë për të përballuar një sfidë të tillë. Një grup i plotë i analizave të gjakut, vlerësimi i nivelit të sheqerit dhe diagnoza e përgjithshme shëndetësore do të jenë gjithashtu të nevojshme.

Nuk rekomandohet përdorimi i një diete pastrues në sezonin e rritjes së rrezikut për sëmundje, sepse kjo dietë dobëson imunitetin e trupit. Rregulli më i rëndësishëm që duhet ndjekur kur përdorni çdo detoks është të pini të paktën 3 litra ujë në ditë.

Një dietë pastruese mund t’ju bëjë të ndjeshëm ndaj infeksioneve, dhimbjeve të kokës, ekzemës dhe problemeve me tretjen. Pra, le të vlerësojmë rrezikun përpara se të fillojmë detoksifikimin me mjekun tonë.