Dieta

Dietë për gjumë të mirë. Çfarë duhet të hani dhe çfarë nuk duhet të hani para gjumit?

10views

O darkë Thuhet shumë, por kryesisht në kuadër të humbjes së peshës. Ju lutemi mbani mend se vakti i fundit është i rëndësishëm për një arsye më shumë. Bëhet fjalë për një gjumë të mirë gjatë natës. Gabimet në të ushqyer mund të shkaktojnë jo vetëm pagjumësi, por edhe sëmundje të pakëndshme që e bëjnë të vështirë të biesh në gjumë. p.sh., fryrje ose dhimbje barku. Një tjetër pasojë e një diete të gabuar është cilësi e dobët e gjumit.

Para së gjithash, duhet të kujdeseni rregullsinë. Kjo është një ide e mirë duke ngrënë pesë vakte në ditë, p.sh. çdo tre orë. Falë kësaj do të jemi plot gjatë gjithë ditës. Kjo do t’ju ndihmojë të shmangni sulmet e urisë në mbrëmje, të cilat zakonisht përfshijnë ngrënien e tepërt të ushqimit.

Është gjithashtu e rëndësishme koha e vaktit. Nuk duhet konsumuar as shumë herët, as shumë vonë. Këtu duhet të hidhet poshtë një mit i dëmshëm. Ju mund të gjeni shumë këshilla në internet që sugjerojnë këtë darka duhet të hahet përreth 18. Megjithatë, kjo nuk është e vërtetë. Vakti i fundit duhet të hahet 2-3 orë para gjumit. Bufat e natës që shkojnë në shtrat pas mesnate mund të hanë darkë përreth 21. Në rastin e tyre, duke ngrënë një vakt në 18 do të rezultonte në snacking më vonë.

Darka nuk mund të jetë shumë e vështirë për t’u tretur ose shumë e lartë në kalori. Besohet se duhet të mbulojë 15-20%. kërkesa për energji. Ia vlen të zgjidhni në mbrëmje produkte të pasura me acide omega-3që ndikojnë në funksionimin e të gjithë trurit. Hulumtimet nga shkencëtarët nga Universiteti i Oksfordit kanë treguar se mungesa e acideve yndyrore omega-3 mund të rezultojë në probleme me gjumin. Burimi kryesor i acideve në fjalë është peshku. Salmoni, skumbri ose sardelet janë të shkëlqyera për darkë. Vlen gjithashtu të kujtohet për proteinat, p.sh. në formën e filetove të gjoksit të pulës, mishit pa dhjamë ose produkteve të qumështit. Në mbrëmje mund të hani me sukses gjizë, kos natyral ose djathra të tjerë.

Darka është gjithashtu një kohë e shkëlqyer për perimet. Mund t’i përdorni si shtesë në sanduiçe ose të përgatisni një sallatë të shëndetshme. Një tjetër ide është mbushja e supave, perimeve të pjekura ose të avulluara ose kotoletave me perime, p.sh.

Pijet janë gjithashtu një çështje e rëndësishme. Në mbrëmje, pini ujë dhe çajra bimorë ose infuzione që ju ndihmojnë të bini në gjumë. Karakteristikat e tij qetësuese përfshijnë: nenexhik, kamomil dhe valerian.

Për darkë nuk duhet të hani produkte të yndyrshme dhe shumë të përpunuara. Duhet të zgjidhni një pjatë me një kohë të shkurtër tretjeje. Në mbrëmje ia vlen të hiqni dorë, ndër të tjera: nga mishi i skuqur, ushqimi i shpejtë, kërpudhat, patatet e skuqura dhe ushqimet e kripura. E njëjta gjë vlen edhe për sheqernat e thjeshta. Vlen të kujtohet se sheqeri shton energji dhe ka një efekt stimulues. Kjo mund të shkaktojë probleme me rënien në gjumë dhe disrregullim të proceseve metabolike. Produktet me një indeks të lartë glicemik gjithashtu nuk rekomandohen, duke përfshirë: makarona gruri, patate, bukë e bardhë ose drithëra të ëmbla për qumësht. Vlen gjithashtu t’i kushtohet vëmendje qiqrat, nga të cilat mund të përgatisni ndër të tjera: humus ose falafel. Qiqrat janë shumë të shëndetshme, por treten shumë dhe mund të shkaktojnë fryrje. Më mirë ta hani për darkë ose drekë.

Alkooli, pijet e ëmbla, çaji i zi, kafeja dhe pijet e tjera që përmbajnë alkool nuk do t’ju ndihmojnë të bini në gjumë kafeinë. Hulumtimet tregojnë se efektet e këtij përbërësi kimik mund të qëndrojnë në trup deri në katër orë.

Ju gjithashtu duhet ta dini këtë Është një ide e keqe të anashkaloni darkën fare. Kjo mund të rezultojë në zgjimin dhe ngrënien e ushqimit në mes të natës.

Ne do të paraqesim më poshtë shembuj të pjatave që do të jenë të shkëlqyera për darkë. Mos ngurroni të përgatisni:

 • peshk me barishte dhe perime,
 • gjoks pule të pjekur ose të zier,
 • trajtohen me perime,
 • supa me krem,
 • sallat pule,
 • sanduiçe me drithëra të plota me mish pa dhjamë dhe perime,
 • sanduiçe me drithëra të plota me gjizë dhe qiqra,
 • patate të skuqura me karotë dhe majdanoz,
 • perime të pjekura (p.sh. patëllxhan),
 • gjizë me perime,
 • petulla me kungull i njomë,
 • omëletë me perime.

LEXO GJITHASHTU:

Ndryshimi nga ora dimërore në verë. Mjekët presin turma njerëzish të sëmurë

Ndikimi i shumë gjumit në trup. Sa duhet të flini?

10 mënyra për të fjetur më mirë