Dieta

Do të lehtësojë dhimbjen dhe dispepsi dhe do të ulë presionin e gjakut. Ilaçi ia vlen ta keni në kabinetin e ilaçeve në shtëpi

7views

Spice është një erëz që mund të gjendet pothuajse në çdo kuzhinë. Emri i saj është pak mashtrues sepse bima nuk vjen fare nga Anglia. Spice (në fakt fara radicus) fillimisht u kultivuan në Xhamajka. Fabrika erdhi në Evropë pak më vonë. Sot, piper i zi është jashtëzakonisht i popullarizuar. Na pëlqen t’i shtojmë në supa dhe salca.

Megjithatë, jo të gjithë e dinë se bima përdoret me sukses edhe në mjekësinë bimore. Spice përmban glikozide të vlefshme dhe fenilpropanoide. Mund ta përgatisni nga speci (si gjethet e dafinës). infuzion. Mund të përdoret nga jashtë (p.sh. për kompresa ose si tonik) dhe nga goja. Një ide tjetër është shurup nga speci i grimcuar, sheqer dhe ujë, i cili mbështet trajtimin e infeksioneve. Pimaku ka veti antibakteriale dhe dezinfektuese.

Infuzioni i pipëzave është popullor mënyra për t’u marrë me problemet e tretjes, dispepsi, kapsllëk, fryrje, diarre, nauze dhe të vjella.

Spice, kur derdhet me ujë të vluar, do të jetë gjithashtu një pije efektive për:

  • dhimbje koke,
  • problemet e qarkullimit,
  • dhimbje të muskujve dhe kyçeve,
  • inflamacion i lëkurës,
  • aknet,
  • infeksionet bakteriale dhe kërpudhore,
  • shtypje e lartë,
  • erë e pakëndshme e frymëmarrjes,
  • dhimbje të fytit,
  • treni.

Pipëza e kafshuar dhe e thithur për disa minuta gjithashtu ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve dhe inflamacionit të mishrave të dhëmbëve dhe dhëmbëve, bajamet dhe fyt. Gjithashtu eliminon erën e pakëndshme të frymëmarrjes.

Flavonoidet që gjenden në aromë marrin një pjesë aktive në detoksifikimin e trupit dhe në largimin e radikaleve të lira, të cilat mbron qelizat nga dëmtimi. Prandaj, drithërat e specit janë parandalimi më i lirë i kancerit në shtëpi. Ato gjithashtu përmirësojnë gjendjen e lëkurës, flokëve dhe thonjve dhe lehtësojnë simptomat e akneve.

Përdorimi i tepërt i specit aromë mund të shkaktojë: çrregullime të tretjes. Për këtë arsye terapia bimore nuk duhet të përdoret nga personat që vuajnë nga kolitisëmundja e refluksit, ulçera në stomak dhe sëmundje të tjera të sistemit të tretjes.

Bima gjithashtu nuk rekomandohet gratë shtatzëna dhe gjidhënëse. Ju lutemi, mbani mend gjithashtu se speci mund të ndërveprojë me disa ilaçe. Kjo përfshin, ndër të tjera: ibuprofeni, aspirina, heparina dhe naprokseni. Personat me sëmundje kronike dhe ata që marrin medikamente rregullisht duhet të konsultohen me mjekun përpara se të marrin terapi me aromë.

LEXO GJITHASHTU

Vetitë e mrekullueshme të vajit të rekomanduara nga gjyshet tona

Erëza që shëron. Lista e pronave të saj është e gjatë

Një pije me shafran të Indisë do të zëvendësojë një grusht medikamente