Dieta

Drithë hikërror. Një shtesë darke që ushqen dhe shëron

10views

Drithërat e hikërrorit bëhen nga hikërror. Është një burim i shkëlqyer i vitaminave dhe mineraleve. Përmban vitaminë B1, vitaminë B2, vitaminë E dhe vitaminë PP. Përbërja e tij përfshin gjithashtu: kaliumihekur, kalcium, fosfor, magnez, bakër, zink, bor dhe jod. Përbërësi i saj i vlefshëm është edhe proteina, e cila konsiderohet si një nga drithërat më të tretshëm në dispozicion. 100 g hikërror mund të përmbajë deri në 16 g proteina.

Drithërat janë gjithashtu të pasura me: fibra dietike, antioksidantë (kryesisht rutina, kuercetina dhe kampferol-3-rutinozid) dhe acide yndyrore të pangopura. Duke marrë parasysh përbërjen e tij të shkëlqyer, nuk është e çuditshme që hikërrori të drithërat gjithnjë e më shumë quhet superushqimi polak. Nuk ka dyshim se ia vlen ta përfshini në dietën tuaj të përditshme.

Hikërror rekomandohet edhe për disa sëmundje. Rekomandohet për pacientët me: anemi, anemi, hipertension, obezitet, diabet, sëmundje të sistemit të qarkullimit të gjakut, sëmundje të mëlçisë dhjamore dhe depresion. Përfitimet e tij shëndetësore kanë një ndikim pozitiv në shumicën e sistemeve në trupin tonë. Çfarë saktësisht “bën” hikërrori?

 • rregullon funksionin e zorrëve, ndihmon në humbjen e peshës,
 • parandalon kapsllëkun,
 • ul nivelin e kolesterolit në gjak,
 • ul presionin e gjakut,
 • ul nivelin e glicemisë (sheqerit në gjak),
 • forcon enët e gjakut,
 • përmirëson imunitetin e trupit,
 • mbështet funksionimin e metabolizmit hormonal,
 • përmirëson funksionin e trurit dhe sistemi nervor,
 • mbron nga efektet e dëmshme të radikaleve të lira,
 • përmirëson funksionimin e muskujve,
 • redukton nivelet e stresit.

Hikërror rekomandohet edhe për pacientët me lloje të caktuara sëmundjesh kanceri. Megjithatë, në rastin e disa sëmundjeve duhet të jeni vigjilentë. hikërror, si drithërat e tjera me kokërr të trashë (p.sh. meli dhe elbi perla), nuk duhet të konsumohet shumë shpesh nga personat me refluks Sëmundja gastroezofageale, pankreatiti kronik, sëmundja e ulçerës peptike dhe tendenca për diarre.

Mund të dallohet dy lloje hikërror. për të kokrra të pjekura dhe drithëra të papjekura. Ato ndryshojnë në ngjyrë (drithërat e pjekura janë të errëta, drithërat e papjekura janë të bardha) dhe mund të kenë veti paksa të ndryshme. Drithërat e papjekura përmbajnë më shumë proteina bimore, si dhe më shumë kalium, vitaminë B3 dhe magnez. Një tjetër ndryshim është shija. Drithërat e pjekura janë pak të hidhura dhe kanë një shije më të veçantë, ndaj janë perfekte për gatime të shijshme.

Kokrra hikërror, të papjekur është më e butë në shije. Prej tij mund të përgatisni ëmbëlsira të shëndetshme dhe pjata të ëmbla. Një ide e mirë është hikërrori, i cili është një alternativë e shkëlqyer për melin ose tërshërën. Sidoqoftë, ia vlen të kujtojmë se të dy llojet e drithërave janë jashtëzakonisht të vlefshme, kështu që është e vështirë të tregohet një lloj më i mirë ose më i keq.

Për shkak të përmbajtjes së lartë të fibrave, hikërrori rekomandohet për njerëzit në dietë. 100 g hikërror të gatuar përmban rreth 120 kcal. Kur bëhet fjalë për GI, para trajtimit termik, hikërrori ka një GI prej 40. Pas gatimit, GI është 54. Kjo do të thotë se hikërrori ka indeks të ulët glicemik.

Drithë hikërror nuk përmban glutenprandaj mund të konsumohet me sukses nga pacientët me sëmundje celiac dhe alergji ndaj glutenit. Mielli i hikërrorit bëhet gjithashtu nga kokrrat e hikërrorit, i cili gjithashtu nuk përmban gluten.

Gatimi i hikërrorit është shumë i thjeshtë. Raporti i ujit ndaj hikërrorit është zakonisht rreth 2:1. Për shembull, nëse keni 1 filxhan drithëra, shtoni 2 gota ujë.

 1. Hidhni ujë në tenxhere dhe lëreni të vlojë.
 2. Shtoni drithërat e matura në ujë të vluar.
 3. Prisni derisa uji të fillojë të vlojë përsëri, pastaj zvogëloni nxehtësinë në mesatare.
 4. E mbulojmë tenxheren me kapak dhe i kaurdisim drithërat në zjarr të ulët për rreth 15-20 minuta.
 5. Koha e gatimit mund të ndryshojë në varësi të markës së drithërave.
 6. Kokrrat janë gati kur të jetë thithur i gjithë uji dhe kokrrat të bëhen të buta dhe të ngrënshme. Ju gjithashtu mund të shijoni drithërat për t’u siguruar që janë gati për t’u ngrënë.

LEXO GJITHASHTU:

Nga vjen rezistenca ndaj insulinës dhe si ta kurojmë me dietë?

Dietologia: Si të ushqehemi për të shmangur shtimin në peshë?

Receta për pjatat me hikërror