Dieta

Eliksiri i shëndetit sipas paraardhësve tanë. Pini çaj hikërror që pastron enët e gjakut

11views

Nëse përdorni hikërror në kuzhinën tuaj, me siguri e dini se është një ushqim shumë i shëndetshëm. Është natyrshëm pa gluten dhe përmban shumë vitamina dhe minerale të vlefshme. Është universale, mund të përgatitet edhe e ëmbël edhe e kripur dhe praktikisht me çdo gjë. Mund të jetë një pjatë kryesore ose një pjatë anësore. Çfarë dhe si mund të na ndihmojë?

Çfarë mund të gjejmë në hikërror?

Hikërrori përmban një sasi të madhe fibrash, të tretshme dhe të patretshme. Fibrat e tretshme kontribuojnë në shëndetin e zorrëve tuaja. Ai gjithashtu përmban një sasi të madhe të mineraleve – veçanërisht zink, bakër, selen dhe mangan. Ai përmban vitamina B1, B2, B3, C dhe E. Rutina ka një vlerë të veçantë.

Është e jashtëzakonshme në përmbajtjen e rutinës

Rutina – vitamina P – rrit elasticitetin e enëve të gjakut dhe i mbron ato nga plasaritjet. Mund të jetë e dobishme nëse vuani nga venat me variçe, jeni të prirur për gjakderdhje nga hundët ose perioda të rënda, ose vuani nga venat e fytyrës. Ajo funksionon më së miri në kombinim me vitaminën C. Nëse keni mjaftueshëm vitaminë C dhe rutinë, mund t’i eliminoni këto probleme.

Foto: Shutterstock

Provoni turshinë e hikërrorit

Ndoshta ju përdorni hikërror herë pas here, por a e keni provuar infuzionin, i cili gjithashtu ka efekte pozitive? Përgatitja nuk është e vështirë. Skuqni hikërrorin e qëruar dhe të kulluar duke e përzier vazhdimisht dhe në një filxhan hidhni dy lugë çaji hikërror të përgatitur në këtë mënyrë. Hidhni mbi to 200 ml ujë të vluar dhe lërini të injektohen derisa të ftohen. Më pas kullojeni infuzionin dhe mund ta pini. Mund ta përgatisni dy herë nga një grumbull farash të pjekura, mos i hidhni menjëherë pasi i keni kulluar herën e parë. Përveç kësaj, farat mund t’i konsumoni edhe pas njomjes.

Ju mund të jeni alergjik ndaj rutinës

Kini parasysh se mund të jeni gjithashtu alergjik ndaj hikërrorit. Një reaksion alergjik ndaj rutinës mund të shfaqet si ekzemë, për shembull. Në rast se nuk jeni alergjik, funksionon shumë për ju, por ka efekte ngrohëse. Përveç kësaj, ajo nxit djersitjen, e cila mund të mos jetë e dëshirueshme në çdo rrethanë. Nëse nuk e keni problem, mund të përdoret gjithashtu për të ndihmuar në detoksifikimin e trupit.

Foto: Shutterstock, burimi: