Dieta

Farë liri. Ai fshin depozitat, qetëson zorrët dhe mbështet funksionin e trurit

15views

Farat e lirit, ose farat e zakonshme të lirit, janë një bombë e vërtetë vitaminash. Farat janë të pasura me acide yndyrore omega-3, Vitaminat B, vitamina E, vitamina K, acid folik, kalcium, hekur, magnez, fosfor, kalium, natrium dhe zink. Mund ta gjejmë edhe te farat e lirit tirozina. Është një përbërje kimike që përmirëson funksionimin e hormoneve tiroide. Prania është gjithashtu jashtëzakonisht e rëndësishme lignanettë cilat konsiderohen si një nga më të fortat antioksidantë, si dhe fitoestrogjenet. Këto, nga ana tjetër, kanë një ndikim të madh në pamjen e lëkurës, duke e bërë atë më elastike dhe më të ushqyer.

Mund të blini fara liri pothuajse në çdo dyqan ushqimor. Ia vlen ta kërkoni në departamentet e ushqimit të shëndetshëm. Çmimi varet nga kapaciteti dhe prodhuesi. Produktet më të lira mund të blihen për 3-4 PLN.

Në treg gjenden farat e lirit kafe dhe të artë. Si ndryshojnë ato? Fara e lirit kafe vjen kryesisht nga Kanadaja. Ai përmban pak më shumë acide yndyrore omega-3 sesa fara e lirit të artë, e cila rritet praktikisht në të gjithë botën. Megjithatë, liri i artë nuk duhet të trajtohet si më pak i vlefshëm. Të dy produktet konsiderohen nga dietologët si të dobishëm superushqime cila vlen të përfshihet në dietën tuaj të përditshme.

Për shkak të përbërjes së tij të shkëlqyer, fara e lirit mund të përdoret si në mjekësi ashtu edhe në dietologji. Më poshtë po paraqesim aplikimin e dhe vetitë më të rëndësishme të farave të lirit:

 • ndihmon në problemet e stomakut dhe ulcerat e stomakut,
 • ka një efekt laksativ dhe mund të përdoret për kapsllëk,
 • përmirëson funksionin e trurit,
 • qetëson plagët dhe djegiet,
 • lehtëson inflamacionin (p.sh. fytin dhe gojën),
 • lehtëson kollën,
 • përmirëson funksionin e zemrës,
 • lehtëson simptomat e lidhura me refluksin,
 • redukton gliceminë tek pacientët me diabet,
 • ul presionin e gjakut,
 • ndihmon në luftimin e osteoporozës,
 • ndihmon në rregullimin e ekuilibrit hormonal,
 • zvogëlon rrezikun e disa llojeve të kancerit, p.sh. kanceri i gjirit dhe kanceri ovarian,
 • përmirëson pamjen e lëkurës,
 • ushqen flokët, veçanërisht flokët e thatë, të dëmtuar dhe të brishtë.

Për shkak të përmbajtjes së lartë të fibrave, fara e lirit përdoret me sukses edhe në dietat. Farat e lirit gjithashtu mund të kenë veti dobësuese. Fibra jep ndjenjën e ngopjes, zvogëlon oreksin dhe përshpejton metabolizmin.

100 gram fara liri përmbajnë afërsisht 535 kcal. Nga ana tjetër, një lugë gjelle është rreth 53 kcal. Farat e lirit kanë një indeks të ulët glicemik (35).

Doza ditore e farave të lirit nuk duhet të kalojë 50 gram. Farat e lirit mund të përdoren si të ftohtë ashtu edhe pas trajtimit termik. Kur është i ftohtë, funksionon mirë si një përbërës në sallata dhe si shtesë në sanduiçe, kos ose muesli. Mund të përgatitet ngrohtësisht nga farat e lirit koktej ose koktej i trashë. Një nga përbërësit e bukës së bërë në shtëpi mund të jetë edhe fara liri.

Farat e lirit janë shumë të shëndetshme, por ka disa kundërindikacione për konsumimin e tyre. Farat e lirit nuk rekomandohen për gratë shtatzëna. Një alergji ndaj lirit është gjithashtu një kundërindikacion, obstruksioni i zorrëve dhe dhimbje të forta barku. Duhet mbajtur mend gjithashtu se konsumimi i tepërt i farave të lirit mund të shkaktojë efekte anësore të pakëndshme. Disa njerëz mund të përjetojnë fryrje, dhimbje barku, nauze, kapsllëk ose diarre.

Për prodhim përdoren edhe farat e lirit vaj liri. Vaji ka ngjyrë të verdhë-artë dhe është i shtypur në të ftohtë. Ashtu si farat e lirit, vaji është një burim i shkëlqyer i acideve yndyrore omega-3. Përveç kësaj, ai përmban acid linolenik, acid oleik, acid linoleik, acid palmitik dhe acid stearik.

Vaji ndihmon në mbajtjen e tij normale niveli i kolesterolit në gjak, i cili mbron, ndër të tjera, kundër aterosklerozës dhe sëmundjeve koronare të zemrës. Përveç kësaj, ai mbështet metabolizmin, përmirëson përqendrimin dhe kujtesën dhe lehtëson inflamacionin.

Vaji i lirit përdoret gjithashtu në kujdes. Suplementimi i rregullt i vajit përmirëson pamjen e lëkurës, thonjve dhe flokëve. Vaji i lirit është gjithashtu i mirë për masazhin e trupit.

Vlen të dihet se duhet përdorur vaj liri hahet vetëm i ftohtë. Mund ta përdorni, për shembull, për sallata ose sanduiçe. Jo i përshtatshëm për tiganisje dhe pjekje. Vaji i lirit mund të blihet në shumë supermarkete dhe dyqane ushqimesh të shëndetshme. Çmimi varet nga kapaciteti dhe prodhuesi. Produktet më të lira mund të blihen për aq pak sa 10 PLN.

LEXO GJITHASHTU:

Ata kushtojnë qindarka dhe bëjnë mrekulli. Këto vajra ia vlen t’i keni

Një erëz e nënvlerësuar që shëron edhe sëmundjet kronike