Dieta

Fundjava e majit është fillimi i sezonit të Barbecue. Për të pjekur në skarë të shëndetshëm, ndiqni këtë rregull të rëndësishëm

17views

Edhe pse ndonjëherë e harrojmë atë, Është jashtëzakonisht e rëndësishme të ndizni siç duhet grilën. Në rast se Barbecue tradicionale zgjidhja më e mirë do të jetë briketa ose qymyr druri, pa rrëshirë, e cila mund të lëshojë substanca toksike gjatë djegies. Shmangni ndezjen e skarës duke përdorur materiale të tilla si letra, kartoni ose druri i llakuar. Pasi të keni ndezur briketat, prisni derisa të shfaqet një shtresë hiri, e cila zakonisht zgjat rreth 30-40 minuta.

Kur piqni mishin në skarë në grilë, dhjami i shkrirë do të bjerë mbi qymyr të nxehtë, i cili mund të lëshojë kimikate toksike. Këto avuj mund të ngrihen dhe të depërtojnë në ushqimin e pjekur në skarë në raft. Për të parandaluar këtë, Rekomandohet të shmangni kontaktin e drejtpërdrejtë të mishit me skarën.

Tabaka alumini, ndonëse mund të jenë më të mira se mbajtja e mishit direkt mbi flakë, ato kanë edhe të metat e tyre, siç është ndikimi negativ në mjedis. Ata ndoshta nuk janë indiferentë ndaj shëndetit tonë. Kjo eshte pse është mirë të investoni në tabaka të ripërdorshme, p.sh.

Pjekja në skarë mund të jetë e shëndetshme nëse ndiqni disa praktika të mira. Gjatë pjekjes në skarë është e rëndësishme jo vetëm zgjedhja e produkteve të përshtatshme, por edhe teknika e pjekjes. Gabimet në pjekje mund të kontribuojnë në formimin komponimet kancerogjene. Prandaj, është e rëndësishme të përgatisni enët në përputhje me parimet e pjekjes së shëndetshme.

Grilë e pastër – siç rezulton, jo të gjithë e mbajnë mend këtë. Para çdo pjekjeje, pastroni plotësisht pajisjet. Mbetjet mund të jenë burim helmimi.

Zgjidhni mish pa dhjamë – shmangni prerjet yndyrore të mishit si brinjët ose salsiçet. Në vend të kësaj, zgjidhni mish pa dhjamë – gjoks pule pa lëkurë, gjeldeti ose copa viçi pa dhjamë.

Mos harroni për perimet – perimet janë të shkëlqyera në skarë. I presim në copa, i lyejmë lehtë me vaj ulliri dhe i spërkasim me erëza para se t’i vendosim në skarë. Perimet si kungull i njomë, patëllxhanët, kërpudhat, specat dhe shpargu do të funksionojnë në mënyrë perfekte.

Shmangni tymin – Ekspozimi i tepërt ndaj tymit të qymyrit mund të jetë i dëmshëm për shëndetin. Mundohuni të mos e teproni në djegien e qymyrit dhe të shmangni kontaktin e drejtpërdrejtë të produkteve me flakët.

Mos e digjni – Shmangni djegien e mishit ose perimeve sepse djegia prodhon substanca kancerogjene siç janë PAH (hidrokarburet aromatike policiklike).

Marynuj – në vend të salcave të gatshme, të cilat mund të jenë të mbushura me sheqer dhe aditivë artificialë, zgjidhni marinadat shtëpiake të bëra me barishte, erëza dhe lëngje natyrale. Marinatat jo vetëm që mund të shtojnë aromë, por gjithashtu ndihmojnë në uljen e sasisë së kancerogjenëve që prodhohen gjatë pjekjes në skarë.

Kujdes me kohën e pjekjes – shmangni mbinxehjen e mishit, pasi kjo mund të çojë në formimin e substancave kancerogjene. Mundohuni ta piqni mirë mishin në skarë, por mos e lini të thahet.

Jo, ushqim i ngrirë – mbani mend: ne nuk gatuajmë ushqim të ngrirë.

Plotësoni pjatat e pjekura në skarë me shtesa të shëndetshme – shërbeni pjata të pjekura në skarë me perime, sallata me perime të freskëta dhe shtesa të shëndetshme si bukë me drithëra të plota ose drithëra.

Nëse dëshironi të gatuani në skarë shëndetshëm, ia vlen të zgjidhni produkte me përmbajtje të ulët yndyre dhe përmbajtje të lartë ushqyese. Për të pjekur në skarë të shëndetshëm, shmangni shtimin e tepërt të kripës, sheqerit dhe yndyrave të ngopura në ushqimin tuaj.

Do të funksionojë:

  • gjinjtë e pulës/gjelit – janë të pasura me proteina dhe relativisht të ulëta në yndyrë;
  • peshq të tillë si salmoni, harenga dhe toni – janë të pasur me yndyrna të shëndetshme omega-3 dhe proteina;
  • perimet – janë të pasura me fibra, vitamina dhe minerale. Shpargu, kungull i njomë, specat, patëllxhani dhe domatet janë të gjitha opsione të shkëlqyera;
  • ushqim deti – karkaleca, kallamarët dhe midhjet janë me kalori të ulët dhe të pasura me proteina;
  • kërpudhat e pjekura në skarë si kampionët, portobello ose shiitake mund të jenë një alternativë e shijshme dhe e shëndetshme për mishin;
  • tofu – Nëse jeni vegan ose vegjetarian, tofu është një opsion i shkëlqyer. Është i pasur me proteina bimore dhe mund të marinohet me erëza të ndryshme për t’i dhënë shije.

Marinatat i japin një shije dhe aromë më intensive gjellës. Ato përmirësojnë shijen e mishit, e bëjnë atë të butë dhe mund të ndihmojnë në uljen e formimit të substancave të dëmshmetë tilla si aminat heterociklike (HCA) dhe hidrokarburet aromatike policiklike (PAH), të cilat prodhohen nga pjekja e mishit në skarë në temperatura të larta.

Vlen të përdorni përbërës natyralë (si vaj ulliri, barishte të ndryshme, lëng limoni) dhe të kufizoni aditivët që mund të kenë një ndikim negativ në shëndet.

LEXO GJITHASHTU:

Keni përdhes apo urolithiasis? Shmangni këto perime

Hani dhe pini për një kujtesë më të mirë. Truri do të funksionojë si një kompjuter

Kush do të përfitojë nga buka pa grurë? Përfitimet dhe kurthet e bukës pa gluten