Dieta

Gjethja e dafinës në kabinetin e mjekësisë në shtëpi. Kë do të ndihmojë? Kujt do të dëmtojë?

8views

Gjethja e dafinës (e njohur edhe si gjethe dafine ose gjethe dafine) vjen nga rajoni i Mesdheut, kryesisht nga Greqia. Gjethet njihen zakonisht si një erëz që u jep pjatave një aromë specifike. Ato përdoren si shtesë, ndër të tjera: për supa, salca, bigo ose rosto.

Megjithatë, vlen të dihet se gjethet e dafinës përdoren edhe në mjekësinë bimore. Për këtë qëllim, mënyra më e lehtë është përgatitja e një të veçantë infuzion i gjetheve të dafinës. Ka rreth 5 gram gjethe për 300 ml ujë. Zierja mund të përdoret si nga jashtë (në formën e kompresave) dhe në formën e një pije.

Një tjetër produkt është vaj dafine. Ajo funksionon para së gjithash astringent dhe baktericid. Mund ta blini në barnatore dhe dyqane bimore. Një paketë 10 ml kushton 15-30 PLN.

Gjethja e dafinës në formë infuzioni ose vaji mbështet funksionin e mëlçisë, ul nivelin e sheqerit dhe kolesterolit në gjak, dhe gjithashtu ka një efekt diuretik. Disa e tregojnë edhe atë vetitë kundër kancerit. Kjo do të zbatohej kryesisht për kancerin e gjirit. Megjithatë, vlen të dihet se këto veti nuk janë konfirmuar nga asnjë hulumtim.

Kushtet e tjera për të cilat përdoret gjethja e dafinës janë:

 • dhimbje të kyçeve dhe muskujve,
 • plagë të vështira për t’u shëruar,
 • problemet e lëkurës (kryesisht aknet, mbiprodhimi i sebumit, ekzema, psoriasis dhe mykoza),
 • zbokth,
 • urth,
 • fryrje,
 • dispepsi dhimbje stomaku
 • helmim nga ushqimi,
 • bronkit,
 • dhimbje të fytit,
 • kolle e thate,
 • infeksion i mishit të dhëmbëve,
 • pagjumësi.

Pavarësisht nga vetitë e tyre të shumta për promovimin e shëndetit, gjethet e dafinës mund të jenë gjithashtu të dëmshme. Zierja e gjetheve të dafinës ka një efekt shumë të fortë dhe nuk duhet të përdoret për më shumë se 3-5 ditë. Nëse abuzohet, mund të shfaqet efekte toksike dhe narkotike.

Ju lutemi mbani mend gjithashtu atë gjethet e dafinës mund të ndërveprojnë me disa ilaçei Kjo përfshin, ndër të tjera: o barna antidiabetike, barna anti-inflamatore josteroidale, antikonvulsantët, antidepresantët, antibiotikët dhe ilaçet kundër kancerit.

Kur planifikoni terapi bimore, duhet të konsultoheni paraprakisht me një mjek i cili do të vlerësojë rrezikun e ndërveprimeve të mundshme dhe efekteve anësore. Megjithatë, mjekësia bimore nuk duhet të konsiderohet kurrë një alternativë ndaj trajtimit tradicional. Infuzion dhe vaj i gjetheve të dafinës nuk duhet të përdoren nga fëmijët, të moshuarit, personat shtatzënë ose gjidhënësit.

LEXO GJITHASHTU:

Është e habitshme se si mund të përdorni patatet. Redukton rrezikun e sulmit në zemër

Perimet që kanë një efekt të dobishëm në shëndetin tonë

Kreshmë në kuzhinë. Pesë pjata kreshmore nga pjesë të ndryshme të Polonisë