Dieta

Hani vezë dhe do të keni një zemër të shëndetshme dhe do të shmangni diabetin

9views

Një vezë me madhësi mesatare përmban rreth 180 mg kolesterol. Për këtë arsye, vezët kishin një reputacion të keq për një kohë të gjatë. Ekspertët paralajmëruan kundër sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru dhe rekomanduan kujdes në ngrënien e vezëve. Sot, megjithatë, ne dimë shumë më tepër për të.

Hulumtimi i kryer në mbi 260,000 pacientët, gjithashtu nuk treguan një lidhje domethënëse midis konsumit të vezëve dhe shfaqjes së sëmundjeve të zemrës. Gjithashtu nuk kishte asnjë lidhje midis konsumit të vezëve dhe shfaqjes së goditjes në tru.

Ngrënia e një veze në ditë është e mirë për shëndetin e zemrës. Vezët i bëjnë enët e gjakut më fleksibël dhe mbrojnë nga ateroskleroza. Studime të tjera tregojnë më tej se vezët mund të parandalojnë sindromën metabolikee cila është përgjegjëse për zhvillimin e sëmundjeve të tilla si goditje në tru ose diabeti.

Veza është një simbol i jetës së re për një arsye. Kur konsumohet rregullisht, ndikon në rritjen e duhur dhe forcon kockat, përmirëson shikimin, lëkurën dhe thonjtë, si dhe është shumë ngopëse dhe ushqyese. Përveç kësaj vezët kanë veti antibakteriale dhe antivirale.

Vezët – përfitimet shëndetësore:

  • garanton rritjen dhe zhvillimin e duhur dhe forcon kockat,
  • mbrojnë nga anemia,
  • përmirësimin e shikimit,
  • Për shkak të sasisë së vogël të kalorive ato ju ndihmojnë të humbni peshë,
  • ato përmirësojnë pamjen e lëkurës dhe janë të shkëlqyera si një përbërës i maskave shtëpiake,
  • forconi flokët.

Nuk ka dyshim se vezët janë një zgjedhje e mirë dhe ia vlen të hahen jo vetëm për mëngjes. Është një burim i shkëlqyer i vitaminave dhe mineraleve. Vezët përmbajnë vitaminë A, vitaminë E, vitaminë D, vitaminë K, vitaminë B12 (një vezë plotëson 100% të kërkesës për këtë vitaminë)acid folik, kalium, fosfor, magnez, selen, jod dhe zink si dhe acide yndyrore të pangopura omega 3 dhe omega 6.

Ju gjithashtu nuk duhet të harroni për proteinat. Vezët konsiderohen si një nga burimet më të mira të proteinave të plota. Një vezë ngop pothuajse 25 për qind. Kërkesa ditore për proteina. E rëndësishmja, është shumë më mirë i tretshëm se ai që përmban mishi.

LEXO GJITHASHTU: Kështu do ta kuptoni nëse keni mungesë të vitaminës B12

Vezët janë përdorur në shumicën e kulturave të lashta dhe në mjekësinë popullore. Ata duhej të sillnin fat dhe të largonin demonët dhe mallkimet e liga. Ato u përdorën për trajtim jokonvencional, ndër të tjera. ethe dhe verdhëz. Besohej gjithashtu se vezët rrisin pjellorinë. Megjithatë, vetitë e mësipërme nuk janë konfirmuar kurrë nga mjekësia.

Veza është një produkt me kalori të ulët që ia vlen të përfshihet në një dietë reduktuese. E mesme, e zier fort, një vezë përmban rreth 80 kcal.

Vezët nuk kanë vlerë GI (indeksi glicemik – 0). Kjo është për shkak të përmbajtjes së ulët (më pak se 1 g) të karbohidrateve, e cila nuk ndikon ndjeshëm në nivelin e sheqerit në gjak. Prandaj, është një produkt i shkëlqyer për njerëzit që luftojnë me diabetin, mbipeshën dhe rezistencën ndaj insulinës.

Sipas rekomandimeve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë nuk duhet të hani më shumë se 10 vezë në javë. Megjithatë, mbani mend se numri i mësipërm përfshin jo vetëm vezët e përdorura, p.sh. Vezët mund të gjenden në shumë produkte ushqimore. Ata janë një përbërës i zakonshëm në bukë dhe salca.

Megjithatë dietologët i kushtojnë vëmendje një çështjeje tjetër dhe e theksojnë atë ky numër vlen vetëm për njerëzit e shëndetshëm. Pacientët me sëmundje kronike duhet të reduktojnë sasinë e vezëve që hanë në 3-5 në javë.

LEXO GJITHASHTU:

Simptomat e mungesës së vitaminës D mund të shihen në lëkurë

Shtatë ushqime që rrisin kolesterolin e keq