Dieta

Kush nuk duhet të hajë domate? Edhe pse plot me kalium, ato mund të përkeqësojnë simptomat e pakëndshme

23views

Domatet janë një nga perimet tona më të zgjedhura. Jo pa arsye. Përveçse janë të pasura me vitamina dhe minerale, konsumimi i rregullt i tyre mund të ndihmojë në forcimin e imunitetit, përmirësimin e gjendjes së lëkurës dhe mbështetjen e shëndetit të zemrës.

Domate:

  • Janë burim i vitaminës C, A, E, K dhe vitaminave B,
  • Ato janë të pasura me kalium, kalcium, magnez, hekur, mangan, bakër, kobalt dhe brom,
  • Ato përmbajnë likopen, i cili zvogëlon rrezikun e zhvillimit të aterosklerozës dhe sulmit në zemër, si dhe disa lloje kanceri,
  • Janë burim fibrash, të cilat kontribuojnë në tretjen e duhur,
  • Për më tepër, domatet përmbajnë shumë ujë dhe janë të ulëta në kalori.

Domatet kanë një sasi të madhe të fibrave, pektinës dhe antioksidantëve. Ato kanë një efekt pozitiv në imunitetin, përmirësojnë peristaltikën e zorrëve dhe tretjen, ndihmojnë në luftimin e radikaleve të lira dhe vonojnë procesin e plakjes. Likopeni që përmbahet në domate zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe gjithashtu ul presionin e gjakut.

Domatet – si varietetet e mëdha ashtu edhe domatet qershi, janë të pasura me komponime që kanë veti kundër kancerit. Likopen, i cili është një përbërës nga grupi i karotenit, mbron trupin nga rritja e qelizave kancerogjene. Studimet tregojnë se ky përbërës redukton rrezikun e kancerit të zorrës së trashë, prostatës, vezoreve dhe madje edhe të mëlçisë.

Domatet kanë një sasi të vogël kalorish dhe një indeks të ulët glicemik (GI 38), kjo është arsyeja pse ato janë një përbërës i përdorur shpesh në një dietë për dobësim. Domatet e papërpunuara nga një degë përmbajnë afërsisht 20 kcal për 100 g Një perime me madhësi mesatare peshon afërsisht 150-200 g Përmbajtja kalorike varet jo vetëm nga madhësia, por edhe nga shumëllojshmëria.

  • domatet qershi kanë fruta të vogla – 1 copë përmban vetëm 3 kcal,
  • domatet me mjedër janë përafërsisht 28 kcal/copë,
  • domate kumbulla – rreth 25 kcal/copë,
  • domate me çokollatë (kumato) – përafërsisht 30 kcal/copë,
  • domate jeshile – rreth 40 kcal / copë.

Edhe pse domatet janë të shijshme dhe të shëndetshme, ka disa situata që mund t’i bëjnë disa njerëz t’i kufizojnë ato ose t’i eliminojnë fare. Domatet duhet të shmangen nga personat që vuajnë nga gastriti dhe ulçera. Kjo është për shkak të sasisë së madhe të acideve organike që përmbajnë këto perime. Por edhe personat që vuajnë nga:

Refluksi gastroezofageal. Domatet janë acidike, të cilat mund të përkeqësojnë simptomat e refluksit gastroezofageal si urthi dhe dispepsi.

Intoleranca ndaj histaminës. Domatet përmbajnë histaminë, një substancë që gjendet natyrshëm në shumë ushqime. Njerëzit që vuajnë nga intoleranca ndaj histaminës mund të përjetojnë simptoma të tilla si dhimbje koke, probleme të lëkurës dhe lodhje pas konsumimit të ushqimeve të pasura me histamine, përfshirë domatet.

Hipersensitiviteti ndaj ushqimit. Disa njerëz mund të jenë tepër të ndjeshëm ndaj disa përbërësve të domateve, të tilla si solanina, e cila është e pranishme në lëkurë. Kjo mbindjeshmëri mund të çojë në reaksione alergjike si kruajtje, urtikarie ose vështirësi në frymëmarrje.

Njerëzit me sëmundje të veshkave – për shkak të sasisë së lartë të kaliumit në domate

Personat e diagnostikuar me divertikulozë të zorrës së trashë – për faktin se domatet kanë fara të vogla, të cilat mund të çojnë në inflamacion dhe të përkeqësojnë simptomat e sëmundjes.

Personat alergjikë ndaj domatevetë cilët pas ngrënies së domateve përjetojnë eritemë të lëkurës, urtikarie, kruajtje, ënjtje në gojë, si dhe nauze, dhimbje barku, diarre, teshtitje, rrjedhje hundësh ose ënjtje të laringut.

Personat që vuajnë nga artriti reumatoid – Simptomat e kësaj sëmundje përfshijnë, ndër të tjera: dhimbje, ngurtësi dhe ënjtje në nyjet e duarve dhe këmbëve, të cilat mund të përkeqësohen duke ngrënë domate.

LEXO GJITHASHTU:

Perimet me indeksin më të lartë glicemik. Mos bëni dietë

Perimet e harruara. Ai ul kolesterolin, parandalon rritjen e presionit të gjakut dhe ju ndihmon të humbni peshë

Cili është indeksi glicemik i bishtajoreve? Jo të gjithë duhet t’i hanë ato

Vjen nga ishulli grek i jetëgjatësisë. Ajo ka treguar se çfarë hanë çdo ditë