Dieta

Mësoni si të bëni gjalpë të kulluar. Pse ghee është më e mirë se ghee e zakonshme

8views

Gjalpi i kulluar është një klasik që gjyshet tona e përgatitnin rregullisht. Krahasuar me gjalpin klasik, ai ka shumë përparësi. Midis tyre është padyshim një jetëgjatësi më e gjatë. Mund të përballojë edhe temperatura shumë më të larta, mund ta ngrohni deri në 250 °C.

Cili është ndryshimi midis Ghee dhe gjalpës së kulluar?

Dallimi thelbësor është kryesisht në kohëzgjatjen e përgatitjes. Gjalpi i kulluar zihet vetëm derisa të fillojë të avullojë dhe të ndahen lëndët e ngurta të qumështit. Ghee lihet të gatuhet derisa lëndët e ngurta të qumështit të fillojnë të karamelizohen. Hiqet vetëm kur ka një ngjyrë pak të artë dhe merr një shije delikate arrë. Karakteristika e përbashkët e të dy varianteve është se është yndyrë e pastër – kështu që njerëzit që janë intolerantë ndaj laktozës mund ta konsumojnë pa frikë.

Çfarë do t’ju duhet për të përgatitur ghee?

I vetmi përbërës që ju nevojitet është gjalpi. Sasia varet nga ju, por të paktën një kub i tërë, dy është më mirë – do të zgjasë një kohë vërtet të gjatë në frigorifer. Më pas përgatisni një tenxhere, një lugë, një leckë për ta kulluar dhe një enë që mbyllet për ta ruajtur.

Po për këtë?

  1. Pritini gjalpin në feta dhe shkrijeni në temperaturë shumë të ulët në një tigan ose tenxhere të përgatitur.
  2. Lëreni të shpërndahet ngadalë për rreth 30 minuta dhe prisni që të fillojë të fryjë. Proteinat e shkumës dhe hirrës do të fillojnë të vendosen sipër. I hiqni gradualisht me një lugë. Mblidhni vetëm shkumën, lëreni mënjanë, por mos e përzieni.
  3. Kur shkuma të pushojë së formuari, lëreni ghee të karamelizohet. Do të shihni një ngjyrë të artë në fund të tiganit dhe atëherë duhet ta hiqni menjëherë nga zjarri. Mund ta dalloni edhe nga aroma e arrës.
  4. Pas disa minutash, kullojeni gjalpin në enën e përgatitur. Pas ftohjes, ruajeni në frigorifer.
Foto: Shutterstock

Ghee është më e shëndetshme se gjalpi

Ndërsa gjalpi klasik rrit kolesterolin, ghee gjithashtu mund ta reduktojë atë nëse konsumohet rregullisht. Përveç kësaj, ka efekte të dobishme në zemër, ndihmon në detoksifikimin e trupit, forcon mbrojtjen e trupit dhe ndihmon në uljen e temperaturës. Ai përmban vitamina A, D, E dhe K dhe është pjesë e mjekësisë Ayurvedic. Është një nga ushqimet më të vlefshme në Indi.

Përdorimi i ghee në kuzhinë

Duke qenë se mund të përballojë temperaturat e larta, mund të përdoret pothuajse kudo në një kuzhinë të nxehtë – skuqje, skuqje, skuqje. Mund të përdoret edhe në gatim të ftohtë, me të mund të zëvendësoni gjalpin klasik. Megjithatë, përdorimi i tij është më i zakonshëm në kuzhinën e ngrohtë, ai u jep pjatave një shije të këndshme arrë.

Foto: Shutterstock, burimi: