Dieta

Një dietë e duhur mbron nga COVID-19. Këto produkte ia vlen të kërkohen

10views

Efektiviteti i një diete të pasur me perime dhe fruta, me një sasi të përshtatshme hudhre, arra, drithëra dhe bishtajore në mbrojtjen kundër sëmundjes së koronavirusit mund të jetë deri në 80%..

“Rezultatet dhe konkluzionet e hulumtimit tonë zbatohen për të rriturit e rinj, fizikisht mesatarisht aktivë, të shëndetshëm, jo ​​obezë, jo duhanpirës. Në një grup të tillë, një dietë e ekuilibruar mirë, e pasur me perime, fruta dhe arra, si dhe drithëra dhe bishtajore, sasi të përshtatshme të qepës dhe hudhrës, mund të rritet me mbi 80%. zvogëloni mundësinë e infektimit me COVID-19. Nuk garantonte se dikush nuk do të sëmurej, sepse ishte e pamundur, por uli ndjeshëm rrezikun“ – thekson Dr. Paweł Jagielski, autori kryesor i studimit nga Departamenti i Ushqyerjes dhe Kërkimit të Barnave të Kolegjit Mjekësor të Universitetit Jagiellonian.

Dr. Jagielski dhe kolegët e tij përshkruan studimin e kryer nga korriku 2020 deri në janar 2021 në revistën “Nutrients”. projekti kërkimor që synon vlerësimin e aktivitetit fizik, sjelljeve të të ngrënit dhe mikroflora të zorrëve të njerëzve në një dietë vegjetariane dhe jovegjetariane në rrezik të infeksionit SARS-CoV-2.

“Pasojat e shumta të pandemisë tek të rinjtë e shëndetshëm dhe mungesa e qartësisë për efektet afatgjata të COVID-19 na kanë inkurajuar të kërkojmë faktorët e rrezikut për infeksionin me koronavirus“- shpjegojnë studiuesit nga Krakovi.

Ata rekrutuan 78 persona për eksperimentin – 41 në një dietë tradicionale dhe 37 vegjetarianë. Të gjithë ishin të moshës 25-45 vjeç dhe nuk kishin sëmundje kronike BMI ishte në intervalin 18.5-29.9. Pjesëmarrësit u ndoqën për një javë. “Ishte një javë e zakonshme e jetës së tyre, me një dietë dhe aktivitet fizik të ngjashëm si më parë”, shpjegojnë autorët e publikimit.

Niveli i aktivitetit të pjesëmarrësve u mat duke përdorur orë speciale sportive. Ata gjithashtu dokumentuan të gjithë dietën e tyre. Pas një jave, gjatë një vizite vijuese, u mblodhën mostrat e jashtëqitjes dhe u vlerësua përbërja e mikroflorës së zorrëve.

Doli që njerëzit që ndjekin një dietë të ekuilibruar, duke përfshirë: ngrënia e të paktën 500 g perime dhe fruta dhe 10 g arra në ditë kishte deri në 86 për qind rrezik më i ulët për t’u prekur nga COVID-19 krahasuar me pjesëmarrësit, dieta e të cilëve ishte dukshëm më e ulët në produktet e sipërpërmendura.

Sipas Qendrave Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, njerëzit në grupmoshën 20-44 vjeç përbëjnë afërsisht 20%. të gjithë pacientët e shtruar me COVID-19, dhe 12 për qind prej tyre kërkojnë pranim në njësitë e kujdesit intensiv. Edhe pse të rinjtë janë më pak të rrezikuar nga sëmundje të rënda, ata gjithashtu mund të shfaqin simptoma të rrezikshme dhe të vuajnë nga të ashtuquajturat gjatë Covid-it dhe për më tepër, mosdisponimi i tyre shoqërohet me kosto të larta për ekonominë.

Nga ana tjetër, sipas Anketës Kombëtare Seroepidemiologjike COVID-19, 29.5% e njerëzve në Poloni kanë vuajtur nga COVID-19 deri në maj 2021. personat e moshës 20-39 vjeç.

Nga lindi ideja për të kërkuar një marrëdhënie midis COVID dhe dietës?

Siç shpjegojnë shkencëtarët, botimet e mëparshme sugjeruan këtë Incidenca e COVID-19 shoqërohet me rritje të niveleve të ndërmjetësve inflamatorë në trup, dhe ashpërsia e simptomave të sëmundjes shoqërohet me një përgjigje imune tepër aktive, e cila ndodh si pasojë e të ashtuquajturës. stuhi citokine. Marrëdhënia midis dietës dhe sistemit imunitar është vendosur mirë prej vitesh – kjo është vërtetuar shumë herë Ushqimi i duhur është i nevojshëm për të ruajtur imunitetin e duhur.

Çështje të tjera të rëndësishme që frymëzuan shkencëtarët e Krakovit për të parë këtë çështje përfshinin: sugjeruar nga kërkimet e mëparshme shoqata e disbiozës së zorrëved.m.th., ekuilibri i shqetësuar në përbërjen e mikroflorës së zorrëve, me infeksione respiratoredhe gjithashtu u zbulua së fundmi korrelacioni ndërmjet duke marrë acide yndyrore omega-3, vitaminë Dprobiotikë dhe suplemente multivitamine me një rrezik më të ulët të infeksionit SARS-CoV-2.

“Rezultatet tona e konfirmojnë këtë ushqyerja është një çështje veçanërisht e rëndësishme në parandalimin e COVID-19, të cilën disa klinicistë dhe dietologë e thanë tashmë në fillim të pandemisë,” shkruajnë autorët. “Që nga pranvera e 2020, ekspertët e shëndetit, duke përfshirë Dr. Zbigniew Martyka dhe prof. Piotr Kuna, theksoi rëndësinë e funksionimit optimal të sistemit imunitar (që arrihet përmes ushqimit të duhur dhe aktivitetit fizik) në kuadër të reduktimit të rrezikut të infeksionit SARS-CoV-2 dhe COVID-19”, theksojnë ata. Ka pasur më shumë të ngjashme sugjerime në literaturën shkencore.

Rezultatet e studimit të kryer nga ekipi i Dr. Hulumtimi i Jagielski konfirmoi raportet e mëparshme.

Studimi tregoi, për shembull, se dieta e njerëzve që kishin COVID-19 karakterizohej nga një vlerë dukshëm më e ulët e energjisë, përmbajtje më e ulët e ujit dhe konsum më të ulët të proteinave bimore, karbohidrateve dhe fibrave (krahasuar me njerëzit pa histori të COVID-19 ). Studiuesit e shpjegojnë këtë duke thënë se konsumimi i një sasie të caktuar të proteinave me vlerë të lartë biologjike është vendimtare për prodhimin optimal të antitrupave. Megjithatë, duhet të jetë proteina të vlefshme, dhe jo ato që vijnë nga ushqimi shumë i përpunuar, sepse ky i fundit nxit lipogjenezën dhe shton inflamacionin në organizëm. Është në ekstremin e kundërt proteina bimorevetitë anti-inflamatore të të cilave janë të dokumentuara mirë.

“Në studimin tonë njerëzit që nuk u zhvilluan COVID-19 kishin konsum më të lartë të proteinave bimore sesa njerëzit me COVID-19 (…). Ky i fundit konsumonte sasi më të vogla drithëra dhe oriz, fruta dhe perime (përfshirë hudhrat), arra dhe bishtajore. Ata gjithashtu konsumuan më pak ujë, fibra, kalium, magnez, hekur, zink, bakër, vitaminë E, tiaminë, vitaminë B6 dhe acid folik.“- thonë shkencëtarët.

Duke qenë se ende nuk kemi metoda plotësisht efektive për të luftuar COVID-19, është e rëndësishme – sipas autorëve – të përdorim të gjitha mënyrat e mundshme për të reduktuar rrezikun e prekjes nga kjo sëmundje. Prandaj, bazuar në rezultatet e marra Ata rekomandojnë aktivitet fizik të moderuar ditor, mbajtjen e një peshe të shëndetshme dhe mbi të gjitha konsumimin e sasive të duhura të perimeve dhe frutave, bishtajore, arra dhe proteina..

Sidomos ju duhet të siguroni furnizim adekuat:

 • speca të kuq dhe jeshil,
 • brokoli,
 • qepë,
 • hudhra,
 • karota,
 • domate,
 • lulelakër,
 • lakër turshi,
 • portokallet,
 • grejpfrut,
 • mollët,
 • kumbulla,
 • hikërror,
 • bollgur,
 • bukë me drithëra të plota,
 • kos dhe qumësht i thartë,
 • arra,
 • fara,
 • bishtajore,
 • xhenxhefil,
 • peshku,
 • mish pa dhjamë,
 • oh
 • vaj ulliri,
 • vaj rapese,
 • produktet e bletëve,
 • ujë mineral,
 • çaj jeshil,
 • vaji i mëlçisë së merlucit.

“Mund të hipotezojmë se nëse rezultatet tona do të përktheheshin në të gjithë popullatën e të rinjve pa sëmundje shoqëruese, numri i personave të infektuar me COVID-19 do të zvogëlohej ndjeshëm, gjë që do të sillte përfitime shëndetësore, ekonomike, sociale dhe psikologjike”, theksojnë studiuesit.

Më e rëndësishmja, shtojnë ata, këto rezultate, natyrisht, mund të kenë implikime më të gjera sesa thjesht ato që lidhen me pandeminë në vazhdim. “Aktualisht, ne nuk e dimë se kur mjekësia do të përballet me SARS-CoV-2. Për më tepër, viruse të tjera mund të shkaktojnë epidemi të reja në të ardhmen. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të theksohet roli i ushqyerjes së duhur për funksionimin optimal të sistemit imunitar“- ata shkruajne.

“Rëndësia e dietës si masë parandaluese nuk mund të margjinalizohet. Si dietologë dhe mjekë, ne bëjmë thirrje për krijimin urgjent të fushatave sociale që mësojnë shoqërinë se si të ushqehet siç duhet dhe të mbajë një peshë të shëndetshme për të siguruar funksionimin optimal të sistemit imunitar, veçanërisht në kontekstin e infeksionit SARS-CoV-2 dhe COVID-19”, përmbledhin ata.

LEXO GJITHASHTU:

Si ta trajtoni veten me një dietë? Katër dietat terapeutike më të mira për të gjithë

Si të ndikojmë në imunitetin e trupit përmes dietës?

Cili ushqim e dobëson më shumë sistemin imunitar?