Dieta

Një truk fantastik për të bërë salcën më të mirë krem. As shefi i kuzhinës nuk e besoi

8views

Ne çekët jemi adhurues të mëdhenj të salcave. Domatja, kopra, filetoja apo edhe kërpudhat kanë qenë pjesë e menuve tona që nga kohra të lashta. Por nëse duam që salcat tona të jenë në gjendje të krahasohen me ato të kuzhinierëve më të mirë, duhet t’u kushtojmë kohë të mjaftueshme atyre.

Trashje për shkak të reduktimit

Pavarësisht nëse jeni duke bërë një salcë të lehtë për peshk ose një salcë më të errët për këmbët e rosës së pjekur, të dyja duhet të jenë të trasha, kremoze dhe pa gunga. Një mënyrë për të arritur dendësinë e dëshiruar është të pakësoni lëngun e tepërt duke gatuar.

Në këtë mënyrë, ju mund të zvogëloni vëllimin e tij deri në gjysmë. Por jo të gjitha shijet dhe aromat do të avullojnë me lëngun, kështu që mund të ndodhë që salca juaj e përftuar të jetë e trashë, por edhe e tepërt e kripës. Kjo është një nga arsyet pse është mirë t’i shijoni pjatat vetëm në fazën përfundimtare.

Definitivisht mos përdorni roux të prodhuar në mënyrë industriale gjatë trashjes. Është e përshtatshme për të hedhur një përzierje të gatshme në tenxhere, por këto produkte përmbajnë një sërë ngjyruesish dhe emulsifikuesish, të cilët nuk i bëjnë asnjë dobi shëndetit tonë.

Themeli është në tenxhere

Se sekreti i salcës më të mirë qëndron kryesisht në roux mund të mos jetë aq sekret, por patjetër që ia vlen të përmendet ky hap. Përdorni gjalpë në roux. Dikush do të doja të thoshte se sa më shumë gjalpë, aq më shumë shije, por rekomandohet të përdorni 2 pjesë miell për 3 pjesë gjalpë.

Gjalpi është një përbërës kyç në salcat e buta të mëndafshta dhe të shijshme hyjnore. Herën tjetër që dëshironi të gatuani salcën perfekte për një rast të veçantë, mos e kurseni gjalpin. E lemë të shkrijë në tenxhere dhe kur të fillojë të shkumë, shtojmë miellin dhe e përziejmë me rrahëse ose të paktën një pirun deri sa të bëhet një masë e butë pa gunga.

Për salcat e lehta përdorni gjalpë të rregullt, për ato të errëta, meqë roux duhet të jetë më i errët, përdorni gjalpë të kulluar. Kjo është për shkak se mund të përballojë temperaturat më të larta për një periudhë më të gjatë kohore pa mbinxehje. Dhe sigurisht, një supë më e errët duhet të gatuhet më gjatë. Brumi duhet të jetë i verdhë i artë për salcat e lehta dhe kafe të lehta për ato të errëta. Konsideroni se një lugë miell do të trashet rreth ½ litër salcë.

Kur të ketë mbaruar, shtoni gradualisht lëngun, qofshin me perime, mish ose në rastin e beshamelit, qumësht, duke e përzier vazhdimisht me një rrahëse. Sigurisht, mund të përdorni edhe supë, por shija që rezulton nuk do të jetë e njëjtë. Lëreni të vlojë, hiqeni nga zjarri dhe mbani mend se salca do të trashet edhe më shumë ndërsa ftohet.

Foto: Shutterstock

Gjalpi nga frigoriferi gjithashtu do ta tras salcën

Gjalpi jo vetëm që u jep salcave tuaja një shije absolutisht të pakrahasueshme, por gjithashtu mund t’i trasni ato me të. Edhe pse ky opsion është pak më i lartë në kalori, të ftuarit tuaj nuk do të jenë në gjendje të marrin mjaft prej tij. Shtoni copa gjalpi direkt nga frigoriferi në salcë dhe i rrahim mirë, mundësisht me një blender, derisa salca të trashet. Pas ftohjes, bëhet dukshëm më i fortë dhe më i shijshëm.

Nëse ka gunga në salcën tuaj pavarësisht përzierjes së kujdesshme, thjesht kullojeni sitë. Mund t’i përzieni edhe me një blender, por kujdes, nëse ka qepë në bazën e salcës suaj, mund të bëhet e hidhur.

Trashje pa gluten

Nëse keni nevojë të përgatisni një salcë më dietike ose pa gluten, pra pa gjalpë ose miell, trasheni me perime të përziera ose niseshte patate ose misri, të përzier me pak ujë. Ashtu si me miellin, përdorni një lugë gjelle niseshte për ½ litër salcë.

Foto: Shutterstock