Dieta

Njerëzit zakonisht e ngatërrojnë pulën me mbushje. Pohlreich tregoi se si ta bëni atë siç duhet

14views

Pula e pjekur është një pjatë që e pëlqejnë pothuajse të gjithë. Përveç kësaj, përgatitja e tij është e thjeshtë dhe relativisht e shpejtë. Por nëse doni të shkoni pak më tej dhe të piqni një pulë vërtet luksoze, madje edhe me mbushje, vendosni patjetër në recetën e Zdenek Pohlreich. Ai tha se gjithmonë donte pikërisht këtë pulë për drekën e ditëlindjes së tij. Si ta përgatisni dhe cili është sekreti i shijes së saj të paharrueshme?

Përbërësit

 • pulë
 • qepë
 • gjalpë
 • Miell
 • supë
 • kripë

Këta përbërës do t’i përgatisim për mbushjen.

 • bukë e thekur
 • proshutë
 • qumësht
 • 3 vezë
 • majdanoz
 • arrëmyshk
 • kripë
 • piper
Foto: Shutterstock

Qasje

Kriposni pulën tërësisht nga të dyja anët dhe spërkatni një majë kripë brenda. Tani fillojmë të përgatisim mbushjen. Pritini bukën e thekur në kubikë dhe vendosini në një tas. Rrahim 3 vezë, ndajmë të verdhat nga të bardhat. Rrihni të verdhat e vezëve, shtoni qumësht dhe rregulloni me arrëmyshk. Hidhni qumështin dhe të verdhat e vezëve mbi kubikë me bukë të thekur, përzieni dhe lëreni të thithen. Tani presim proshutën në kubikë të vegjël dhe gjithashtu presim majdanozin. Përzieni në mbushje. Tani rrihni të bardhat e vezëve derisa të jenë të forta. E shtojmë pjesë-pjesë në mbushje. Përziejini mirë. Më pas mbushni mbushjen në pulë. Që të mos ikën nga fundi, me një hell i “qepim” pjesën e poshtme të pulës që të mos ketë vrimë.

Vendosni disa feta gjalpë dhe qepë të prera në copa në një fletë pjekjeje. Hidhni në të pak ujë. Piqeni pulën në një furrë të nxehur në 170 °C fillimisht në shpinë, duke e kthyer përmbys për 20 minutat e fundit. Piqni së bashku për rreth një orë. Ndërkohë hapim furrën disa herë dhe derdhim lëngjet në të cilat është gatuar pula.

Sapo të jetë pjekur e nxjerrim pulën në një tepsi apo pjatë tjetër dhe e mbulojmë me letër alumini. Lëngun e mishit dhe qepëve e derdhim në tigan dhe i kaurdisim, fërkojmë gjalpin e djegur nga fundi, shtojmë një lugë miell të thjeshtë dhe e përziejmë. Tani derdhni lëngun e ftohtë, përzieni dhe lëreni të fryjë për 20 minuta. tendosje. Në fund thjesht presim pulën në pjesë dhe e shërbejmë me lëngun.

Nëse na ka mbetur mbushja, mund të bëjmë toptha dhe ta shtojmë edhe në tavën e pjekjes. Kanë shije të shkëlqyer.

Foto: Shutterstock