Dieta

Patatet dhe shëndeti. Kush nuk duhet t’i hajë ato?

10views

Patatet janë një burim i paçmuar për shumë vitaminat i minerale.

Ato përmbajnë sasi të mëdha të:

  • vitaminë C,
  • vitaminë B6,
  • magnez,
  • kalium,
  • fosforit.

Janë burim fibrash, të cilat janë shumë të rëndësishme për ruajtjen e funksionimit të duhur të sistemit tretës dhe për të dhënë një ndjenjë ngopjeje. Ato mbështesin tretjen, janë efektive në luftën kundër peshës së tepërt dhe ulin nivelin e kolesterolit.

Patatet kanë një indeks të lartë glicemik dhe, në varësi të specieve, mund të arrijë deri në 95. GI-ja më e lartë gjendet në patatet e sapo gatuara, të qëruara dhe të grimcuara në formën e shumë njerëzve të preferuar – pure patatesh. Patatet e përpunuara – patate të skuqura dhe patatina – gjithashtu kanë një GI të lartë. Më të shëndetshmet nga pikëpamja e indeksit të glicemisë dhe ndikimit në glicemi janë patatet e reja të ziera ose me xhaketë (GI 65-78), si dhe patatet që janë ftohur gjatë natës në frigorifer dhe më pas janë ngrohur sërish.

Konsumimi i shpeshtë i patateve nuk rekomandohet për personat që vuajnë nga diabeti i tipit 2rezistenca ndaj insulinës. Sheqeri që përmban patatet përthithet shpejt dhe rrit nivelin e glicemisë në gjak. Niseshteja, me të cilën janë të pasur zhardhokët e patates, bëhet më e lehtë për t’u tretur gjatë trajtimit termik, kështu që patatet nuk duhet të jenë në pjatën e diabetikëve.

Siç u përmend më lart, patatet rrisin nivelet e sheqerit në gjak shumë shpejt, por niveli bie po aq shpejt. Kjo bën që të ndihemi më shpejt të uritur pasi kemi ngrënë patate arrini më shpesh për snacks. Megjithatë, vlen të përmendet se Patatet janë me kalori të ulët – 100 g patate përmbajnë vetëm 73 kcal. Megjithatë, kur hahen në formë patatinash ose si të skuqura të skuqura në vaj, ato janë shumë kalorike, ashtu si pureja e përgatitur me krem ​​dhe gjalpë.

Patatet klasifikohen si bimë nate, prandaj ato përmbajnë solaninë – një glikoalkaloid që gjendet në zhardhokët e papjekur të patates. Konsumimi i tij mund të shkaktojë simptomat e helmimit nga ushqimi – diarre dhe të vjella.

Përveç kësaj, përmbajtja e lartë e niseshtës mund të shkaktojë fryrje i probleme me tretje. Njerëzit me një sistem të ndjeshëm të tretjes janë veçanërisht të rrezikuar.

Në mënyrë që patatet të jenë të vlefshme, duhet të mbani mend për: I e saktë përgatitjen. Humbjet e lëndëve ushqyese në patatet e gatuara në lëvozhgën e tyre janë afërsisht 20%, dhe në patatet e qëruara në avull – deri në 25%. Patatet e qëruara dhe të ziera ruajnë vetëm 50% të përmbajtjes së tyre në ujë. vlera ushqyese.

Nga ana tjetër, gjatë procesit të tiganisjes, humbjet e lëndëve ushqyese arrijnë deri në 45%, dhe madje dukshëm më shumë e tyre rritet vlera kalorifike. Patatet e përgatitura në këtë mënyrë – patatet e skuqura, patate të skuqura ose pure e gatshme – më së miri eliminohen ose kufizohen në dietë, sepse. përmbajnë pak përbërësit lëndë ushqyesedhe shumë yndyrë dhe aditivë artificialë.

LEXO GJITHASHTU:

Rregullat në dietën e diabetikëve. Çfarë mund të hani dhe çfarë duhet të shmangni?

Lëngu i patates – një ilaç për shumë sëmundje

Obeziteti është një sëmundje që duhet trajtuar. Metodat për të luftuar obezitetin