Dieta

Perimet krucifere – a mund t’i hani nëse keni probleme me tiroiden?

10views

Perimet kryqëzore janë bimë në një rresht bimët e lakrësdhe perime rapese dhe disa erëza. Këto përfshijnë: të gjitha llojet e lakrës (duke përfshirë lakrat e Brukselit), lulelakrën, brokolin, rrepat, rrepat, kohlrabi, chard, lakërishtë, rrepka, lakra jeshile, rrikë i mustardë.

Perimet krucifere konsiderohen jashtëzakonisht të vlefshme. Ato janë një burim i shkëlqyer i vitaminave dhe mineraleve. Ato përfshijnë, ndër të tjera: vitaminë A, vitaminë B, vitaminë C, vitaminë K dhe fibra, acid folik dhe kalium. Janë një tjetër përbërës i vlefshëm glukozinolatetpra komponimet me veprim antioksidant.

Perimet krucifere mund të përmirësojnë funksionimin e zemrës, mëlçisë dhe sistemit imunitar. Përveç kësaj, ato gjithashtu mund të kenë veti anti-inflamatore, antivirale, antibakteriale dhe anti-osteoporozë.

Këto perime gjithashtu mund të mbrojnë kundër kancerit. Kjo kryesisht ka të bëjë me kancerin e laringut, stomakut, prostatës, mushkërive, mitrës, gjirit dhe zorrës së trashë. Veprimi kundër kancerit lidhet me prezencën sulforafani, të cilat mund të gjenden kryesisht në lakra dhe brokoli. Është një antioksidant shumë i fortë i cili përveç vetive antikancerogjene, mbështet edhe funksionimin e mëlçisë, ul nivelin e kolesterolit, ndikon në funksionimin e zemrës dhe përmirëson pamjen e lëkurës. Hulumtimet tregojnë se sulforafani gjithashtu mund të ulë nivelet e stresit dhe të përmirësojë disponimin.

Një avantazh tjetër i perimeve krucifere janë vetitë e tyre dobësuese. Perimet nga kjo familje përmbajnë shumë pak kalori dhe mund të përfshihen me sukses në një dietë për dobësim. Avantazhi i tyre është se mund të hahen si të ngrohtë ashtu edhe të ftohtë. Perimet krucifere janë një përbërës i shkëlqyer për supat dhe sallatat. Disa prej tyre (p.sh. lulelakra ose brokoli) mund të përdoren gjithashtu për të përgatitur koteleta të shijshme.

A ka ndonjë kundërindikacion për të ngrënë perime kryqëzuese? Perimet krucifere, edhe pse shumë të shëndetshme, nuk duhen konsumuar shumë shpesh. Kjo lidhet kryesisht me përmbajtjen goitrogenów, të cilat mund të zvogëlojnë sasinë e jodit në trup. Kjo mund të jetë veçanërisht e rëndësishme për pacientët z sëmundjet e tiroides, kryesisht hipotiroidizmi kjo gjëndër, ose nga Sëmundja e Hashimotos, e cila shkakton inflamacion të gjëndrës tiroide.

A do të thotë kjo se njerëzit me probleme tiroide duhet të heqin dorë plotësisht nga produktet e lartpërmendura? perime? Jo domosdoshmërisht. Thjesht monitoroni nivelin tuaj të jodit në mënyrë të vazhdueshme. Për më tepër, studime të shumta tregojnë se sasia e goitrogjeneve mund të reduktohet me gatim dhe fermentim, ndaj ia vlen të merret parasysh kjo metodë e përgatitjes së pjatave.

LEXO EDHE: Keni probleme me tiroiden? MOS përdorni jodin Lugol. Ja pse.

Një mit tjetër ka të bëjë me efektet e të ngrënit të perimeve të kryqëzuara tek foshnja e palindur dhe e ushqyer me gji. Nuk ka kundërindikacione që gratë shtatzëna dhe ato që ushqehen me gji të hanë lakër, lakrat e Brukselit ose brokoli, por duhet treguar shumë kujdes. Perimet krucifere mund të jenë të vështira për t’u tretur dhe mund të shkaktojnë fryrje te disa njerëz.

Në rastin e nënave që ushqejnë fëmijën me gji, perimet krucifere mund të jenë jashtëzakonisht të rëndësishme glukozinolatet, të cilat zbërthehen në komponime të tjera kimike, p.sh. Kjo, nga ana tjetër, mund të rrisë prodhimin e qumështit. Për disa gra kjo mund të jetë një veçori shumë e vlefshme. Megjithatë, nënat që kanë probleme me ushqimin e tepërt duhet të shmangin sasi të mëdha të perimeve krucifere. Në vend të kësaj, ia vlen të përfshini perime të tjera në dietën tuaj, p.sh. speca, spinaq, domate, marule ose shparg. Nëse keni ndonjë dyshim, ju lutemi kontaktoni mjekun ose dietologun tuaj që do t’ju ndihmojë të përgatisni një menu.

LEXO GJITHASHTU:

Kush nuk duhet të hajë patate? Në këtë sëmundje, ato mund të përkeqësojnë shëndetin tuaj

Si të kuroni hashimoto? Së pari ju duhet të dëgjoni trupin tuaj