Dieta

Renditja e dietave për vitin 2022. Dieta mesdhetare ka pesë vjet që mbretëron suprem

10views

27 ekspertë në fushën e dietologjisë, trajtimit të obezitetit, psikologjisë ushqimore, diabetit dhe sëmundjeve të zemrës hodhën një vështrim më të afërt 40 dieta të ndryshme. Secili u vlerësua për lehtësinë e përdorimit, aftësinë për të arritur humbje peshe afatshkurtër, aftësinë për të arritur humbje peshe afatgjatë, plotësinë ushqyese, sigurinë dhe potencialin për të parandaluar dhe trajtuar diabetin dhe sëmundjet e zemrës. Dieta mesdhetare rezultoi e pakrahasueshme për të pestin vit radhazi. Vendin e dytë, ex aequo, e zuri dieta DASH dhe dieta fleksitare.

– Vlen të theksohet se tre dietat më të mira – mesdhetare, DASH dhe fleksitare – të gjitha ofrojnë diversitet, fleksibilitet dhe pak, nëse ka, rregulla – thekson Gretel Schueller, kreu i departamentit të shëndetësisë në “US News & World Report”, cituar nga CNN. – Të gjitha dietat fituese sigurojnë sasinë e duhur të kalorive, fokusohen tek perimet, frutat dhe drithërat, një sasi modeste proteinash pa yndyrë, produkte qumështi dhe ushqime të rastësishme – theksoi ajo.

– Dietat më të mira bazohen në atë që mund të hani, jo atë që nuk mund të hani. Dhe tani, në këto kohë stresuese të pandemisë, është veçanërisht e dobishme për njerëzit. Ne duam ushqim që mund ta shijojmë. Dhe ne duam ushqim që do të na mbajë të shëndetshëm dhe ndoshta edhe do të forcojë imunitetin tonë. Dietat më të mira e ofrojnë këtë, përfundoi Schueller.

dietë mesdhetare është një mënyrë e të ushqyerit e frymëzuar nga dieta tradicionale e zakonshme në vendet mesdhetare. Siç theksohet, është më shumë një stil të ngrënit sesa një trajtim kufizues.

Ushqimi fokusohet në fruta dhe perime, drithëra, bishtajore, arra, barishte aromatike dhe erëza. Ka një theks të madh te vaji i ullirit ekstra i virgjër. Yndyrna të tjera, si gjalpi, konsumohen rrallë, nëse ndonjëherë, dhe sheqeri dhe produktet e rafinuara rezervohen për raste të veçanta. Ushqimet e detit dhe peshku i shëndetshëm, të cilët janë burim i acideve yndyrore omega-3, hahen disa herë në javë. Vezët, produktet e qumështit dhe shpendët hahen shumë më rrallë sesa në dietën tradicionale perëndimore. Pjata shpesh plotësohet me një gotë verë të kuqe.

Ndërveprimet sociale gjatë vakteve dhe stërvitjes janë bazat bazë të stilit të të ushqyerit mesdhetar. Ndryshimet e stilit të jetesës që janë pjesë e dietës përfshijnë të ngrënit me miqtë dhe familjen, shoqërimin gjatë vakteve, ngrënien e ndërgjegjshme të ushqimeve tuaja të preferuara dhe lëvizjen dhe stërvitjen me vetëdije.

Cilat janë përfitimet shëndetësore të dietës mesdhetare?

“Dieta mesdhetare mund të ofrojë shumë përfitime shëndetësore, duke përfshirë humbjen e peshës, shëndetin e zemrës dhe trurit, parandalimin e kancerit dhe parandalimin dhe kontrollin e diabetit. Duke ndjekur dietën mesdhetare, ju gjithashtu mund ta ruani këtë peshë duke shmangur sëmundjet kronike,” tha ai.

Dieta DASH nga ana tjetër, siç tregon hulumtimi, është e lidhur me presion të ulët të gjakut, rrezik më të ulët të ngjarjeve të padëshiruara kardiake, rrezik më të ulët të goditjes në tru, diabeti tip 2 dhe obezitet.

Dieta DASH bazohet në perime dhe fruta, produkte me drithëra të plota, produkte qumështi me pak yndyrë, si dhe produkte që janë të pasura me lëndë ushqyese që ulin presionin e gjakut – kalium, kalcium, proteina dhe fibra. Konsumi i ushqimeve të pasura me yndyrna të ngopura dhe sheqer është i kufizuar. Për të reduktuar hipertensionin, natriumi në dietë është gjithashtu i kufizuar.

Dietë fleksitare megjithatë, duhet kuptuar si vegjetarianizëm fleksibël. Supozon se nuk duhet ta eliminoni plotësisht mishinpër të korrur përfitimet shëndetësore të vegjetarianizmit. “Sugjerohet që duke ngrënë më shumë bimë dhe më pak mish, njerëzit që ndjekin këtë dietë jo vetëm që do të humbin peshë, por do të përmirësojnë shëndetin e tyre të përgjithshëm, do të reduktojnë incidencën e sëmundjeve të zemrës, diabetit dhe kancerit dhe, si rezultat, do të jetojnë më gjatë. “raporton US News & World Report”.

Dhjetë dietat më të mira për vitin 2022 përfshijnë gjithashtu:

  • dietë MIND – është një kombinim i dietës mesdhetare dhe dietës DASH. Ai bazohet në produkte që mbështesin funksionin e trurit. Ne shkruajmë më shumë për këtë dietë KETU;
  • Dieta e klinikës Mayo – “(…) thekson frutat, perimet dhe produktet me drithëra të plota. Në përgjithësi, këto produkte kanë densitet të ulët të energjisë, që do të thotë se mund të hani më shumë, por të konsumoni më pak kalori” – tregojnë krijuesit e renditjes;
  • dieta TLC – qëllimi i tij është të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe sistemit të qarkullimit të gjakut, kryesisht duke ulur nivelin e kolesterolit në gjak;
  • dietë volumetrike – quhet edhe dieta e volumit. Ai bazohet në përzgjedhjen e produkteve në varësi të përmbajtjes së tyre kalorike. E rëndësishme janë produktet e pasura me ujë, të cilat rritin volumin e produktit pa rritur vlerën kalorike.
  • Dieta Weight Watchers – e njohur edhe si dietë me pikë. Çdo produkt, vakt dhe pije ka vlerën e vet numerike. Ne futim atë që kemi ngrënë në aplikacionin që monitoron përparimin tonë. Dieta Weight Watchers është një model ushqimor që përfshin humbjen e peshës trupore duke krijuar një deficit kalori;
  • Dietë vegjetariane – mishi dhe produktet e mishit eliminohen nga vaktet e përditshme dhe fokusohen në produktet me origjinë bimore;
  • dietë nordike – më shumë kalori konsumohen nga produktet bimore dhe më pak nga produktet shtazore (nëse është mish, vetëm mish me cilësi të lartë). Më shumë peshk dhe ushqim deti përfshihen në dietë. Produktet organike përdoren kur është e mundur;
  • dieta Ornisha – zuri vendin e 10-të së bashku me dietën nordike. Është një dietë me pak yndyrë, karbohidrate të rafinuara dhe proteina shtazore. Ai gjithashtu thekson stërvitjen, menaxhimin e stresit dhe marrëdhëniet.

Dietat më të këqija përfshinin: dieta ketogjenike (keto) ose dieta Dukan.

Dietë ketogjenike supozon rritjen e furnizimit me yndyrna duke kufizuar konsumin e karbohidrateve. Baza e saj janë yndyrnat e ngopura dhe të pangopura. Kjo mënyrë e të ushqyerit bazohet në supozimin – “Hani yndyrë për të djegur dhjamin”. Për shkak të furnizimit me më pak karbohidrate, trupi fillon të kërkojë energji diku tjetër. Ajo gjendet në yndyrna. Nuk është e ashtuquajtura ketozapra procesi i zbërthimit të yndyrës. Efektet e një diete ketogjenike mund të përfshijnë: probleme me tretjen, çekuilibër hormonal, mangësi ose probleme me veshkat.

Në dietën e Dukanit gjëja më e rëndësishme është të hani produkte proteinike. Marrja e yndyrave dhe karbohidrateve është e kufizuar. Dieta Dukan ju lejon të reduktoni shpejt peshën trupore, por ekspertët theksojnë se ajo sjell kapsllëk, ngarkesë në veshka dhe mëlçi, mangësi, acidifikimin e organizmit dhe probleme në funksionimin e sistemit nervor.

LEXO GJITHASHTU:

Më tregoni pjatën tuaj dhe unë do t’ju them se sa gjatë do të jetoni i shëndetshëm. Rreth Pjatës së Ushqimit të Shëndetshëm

Ndryshimet e vogla në dietën tuaj janë të mjaftueshme për të zgjatur jetën tuaj deri në 10 vjet

Dieta me koktej: Avantazhet dhe disavantazhet