Dieta

Rrepkë – një zgjedhje e shëndetshme për pranverë. Provojeni në një version krejtësisht të ri

12views

Rrepkë i përket perimeve me rrënjë. Ajo vjen në ngjyra, forma dhe madhësi të ndryshme. Sidoqoftë, është ai me të cilin jemi më të njohur rrepkë e kuqe me mish të bardhë, me lëng, megjithëse vlen të përmendet se varietetet e tjera kanë fituar popullaritet vitet e fundit.

Rrepkat rriten në shumë rajone të botës, por ato ndoshta e kanë origjinën në Azinë Juglindore ose Azinë Qendrore. Egjiptianët, grekët dhe romakët e lashtë e përdornin tashmë për qëllime ushqimore dhe mjekësore.

Rrepka ka një shije karakteristike, mjaft pikante (gatimi do të ndihmojë në uljen e tij). Jo të gjithë e dinë këtë gjethet e saj janë gjithashtu të ngrënshme (do të funksionojnë mirë në sallata ose supa) dhe lulet. Për të përfituar sa më shumë nga ngrënia e rrepkës, Është më mirë ta hani të papërpunuar. Do të jetë gjithashtu një zgjedhje e mirë rrepkë turshi.

Rrepka është padyshim një perime e nënvlerësuar, megjithëse është e pasur me përbërës të rëndësishëm për trupin. Kjo burim i madh, ndër të tjera vitaminë C. Përveç kësaj, ne do të gjejmë:

 • vitamina B,
 • vitaminë K,
 • kalium,
 • kalcium,
 • magnez,
 • hekuri,
 • zink,
 • fosfor,
 • bakri,
 • mangan,
 • squfuri,
 • natriumi.

Cfare ka me shume, rrepka është me kalori të ulët. 1/2 filxhan rrepkë të prerë në feta përmban afërsisht 12 kalori dhe sasi të vogla yndyre. Dyshohet se ka edhe ai indeks të ulët glicemik. Rrepka do të funksionojë shumë si rostiçeri krokante, i shendetshem.

Nëse keni prediabet ose probleme me nivelin e sheqerit në gjak, duhet të konsumoni më shpesh rrepka. Duke e konsumuar mund të ndihmojë në rregullimin e sheqerit. Hulumtimet tregojnë se rrepka përmirëson reagimin ndaj insulinës dhe metabolizmin e glukozës – përmban komponime që rregullojnë adiponektinën dhe hormone të tjera që luajnë një rol në rregullimin e homeostazës së glukozës. Sigurisht, mbushja e pjatës me rrepka nuk do të eliminojë plotësisht rrezikun e diabetit, por përfshirja e tyre në dietën tuaj mund të ndihmojë në kontrollin e faktorëve që mund të ndikojnë në rrezikun tuaj.

Rrepka përmban edhe komponime të tilla si indol-3-karbinol, i cili mbështesin detoksifikimin e mëlçisë. Ato gjithashtu ndihmojnë veshkat të heqin qafe toksinat (rrepka ka një efekt diuretik). Siç u tha, substancat e pranishme në të ndihmë në mjekim verdhëzasepse largojnë bilirubinën (në këtë rast preferohen rrepkat e zeza, përdoren edhe gjethet e tyre).

Mund ta gjejmë te rrepka sasi të mëdha fibrash, i cili parandalon kapsllëkun, rregullon funksionin e zorrëve dhe përmirëson procesin e tretjes. Për më tepër, theksohet prania e përbërjes antifungale RsAFP2e cila ka rezultuar të jetë efektive kundër një prej kërpudhave më të zakonshme që gjendet në trupin e njeriut – Candida albicans.

Rrepka është e pasur me antioksidantë dhe minerale si kalciumi dhe kaliumi. Së bashku ata ndihmojnë ul presionin e lartë të gjakut dhe zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Vitamina C, acidi folik dhe anthocyanins, të pranishme në rrepkë, merren parasysh ndihmon në trajtimin e disa llojeve të kancerit, në veçanti kanceri i zorrës së trashë, kanceri i veshkave, kanceri i zorrëve, kanceri i stomakut dhe kanceri i gojës. Rrepkat përmbajnë gjithashtu shumë antioksidantë dhe flavonoidë të tjerë, aleatë të fortë në luftën kundër përhapjes së qelizave kancerogjene.

Vitamina C e përmendur tashmë, së bashku me zinkun dhe fosforin mund të ndihmojë në luftimin e lëkurës së thatë, akneve dhe skuqjes. Për arsye të përmbajtje të lartë uji rrepka siguron hidratimin e duhur të lëkurës, por gjithashtu ndikon në hidratimin e të gjithë trupit. Gjysmë filxhani rrepkë në ditë përkthehet në pothuajse 15 për qind. marrja ditore e vitaminës C. Ai jo vetëm që forcon sistemin imunitarpor gjithashtu ndihmon në rregullimin e metabolizmit dhe është kyç në procesin e shndërrimit të yndyrës në energji të përdorshme.

Ngrënia e sasive të mëdha të rrepkës mund të irritojë traktin tretës dhe të shkaktojë fryrje dhe ngërçe. Ata duhet ta shmangin atë, ndër të tjera: personat që vuajnë nga ulçera gastrike dhe duodenale, sindroma e zorrës së irrituar ose hepatiti.

Disa njerëz mund të jenë alergjik ndaj rrepkës. Në raste të tilla, pas konsumimit të tij, mund të shfaqet një skuqje në lëkurë dhe madje mund të shfaqen vështirësi në frymëmarrje.

Nëse jo rrepka në një sanduiç, atëherë ndoshta në formën e lëngut? Hulumtimet tregojnë se lëng rrepkë ka mbi të gjitha efekt i dobishëm në funksionimin e sistemit të tretjes. Konsumimi i tij ndihmon në parandalimin, ndër të tjera: ulcerat e stomakut. Tërhiqet vëmendja për rolin që mund të luajë në luftën kundër baktereve jo miqësore dhe inflamacionit. Të mos harrojmë për të gjitha vetitë e tjera të kësaj perime të përmendura më sipër.

Si të përgatisni lëngun e rrepkës?

Na duhen një tufë rrepkash. Pas larjes i presim në copa më të vogla dhe i vendosim në një shtrydhëse frutash e perimesh. Masën e përftuar e derdhim në një sitë dhe e vendosim në frigorifer. Nëse është e nevojshme, mund të shtoni pak kripë deti.

Përpara se të bëjmë lëngun, rrepkave mund t’i shtojmë mollë, dardha ose selino. Përzierjen mund ta pasuroni edhe me lëng limoni dhe mjaltë.

LEXO GJITHASHTU:

Perimet e natës – kur dhe pse mund të jenë të dëmshme për ne?

Rrepkë apo rrepkë – cila është më e mirë?

Perimet më të shëndetshme polake