Dieta

Rrikë – xhensen sllav. Një gjë e domosdoshme, jo vetëm për Pashkë

11views

Rrikë është një specie bimore nga familja e lakrës, kryqëzore, një perime e njohur për të shije dhe erë të mprehtë. Ai dallohet nga të tjerët me rrënjën e saj të gjatë, mishtore, të verdhë të çelur (në prerje tërthore të bardhë) dhe gjethet e mëdha, të harlisura, jeshile (mund të arrijnë deri në 100 cm në gjatësi). Mendohet se rrika e ka origjinën në Evropën Juglindore, por sot ajo mund të gjendet pothuajse kudo. Dhe sigurisht që është e lidhur në çdo pjesë të botës, kryesisht për shkak të saj duke rritur shijen e pjatave.

te permendura perime krucifere, të cilat përfshijnë rrikë (përveç saj, edhe të gjitha llojet e lakrës, lulelakrës, brokolit, rrepës dhe p.sh. rrepkës – shkruajmë më shumë për to KETU), konsiderohen jashtëzakonisht të vlefshme. Ato përfshijnë, ndër të tjera: një sasi e madhe e glukozinolatevetë cilat janë treguar se luajnë një rol të rëndësishëm në kimiopreventimin e kancerit.

Pak njerëz e dinë që kjo ndodh çdo ditë ju mund të përdorni jo vetëm rrënjë rrikë. Fidanet e rinj, gjethet dhe lulet e kësaj bime janë gjithashtu të ngrënshme. Gjethet e rrikës përdoret, për shembull, në lloje të ndryshme sallatash, si shtesë për mish të ftohtë dhe peshk, si dhe për turshinë e trangujve ose në procesin e pjekjes së bukës.

Rrika mund të klasifikohet si e ashtuquajtura superushqime. Ky term i referohet ushqimit të papërpunuar me origjinë natyrale, i pasur me përbërës të ndryshëm, i cili ka një efekt të dobishëm në trupin e njeriut. Për shkak të përfitimeve të shumta shëndetësore rrika quhet “xhinsen sllav”.

Çfarë përbërës të vlefshëm mund të gjenden në rrikë? Mbi të gjitha:

 • vitaminë C,
 • vitamina B (përfshirë acidin folik),
 • vitaminë A,
 • vitaminë E,
 • vitaminë K,
 • kalcium,
 • hekuri,
 • kalium,
 • magnez,
 • fosfor,
 • natriumi,
 • zink,
 • mangan,
 • parzmore,
 • squfuri.

Ja vlen ta dish këtë rrika përmban shumë më tepër vitaminë C sesa agrumet e njohura – portokall ose limon që na pëlqejnë.

Ne rekomandojme: Perimet e natës – kur dhe pse mund të jenë të dëmshme për ne?

Karakteristikat shëndetësore të rrikë nuk njihen gjerësisht. Ne fokusohemi në avantazhet e tjera të tij. Ndërkaq, “Xhenseni sllav” përdoret në mjekësi prej shekujsh. Pse?

Rrikë, siç tregohet, supozohet të ketë veti antikancerogjene nga prania glukozinolatet dhe izotiocianatetqë pengojnë rritjen e qelizave kancerogjene. Konsiderohet gjithashtu një nga përbërësit më të vlefshëm të perimeve sinigrin është një antioksidant i fuqishëm që lufton dëmtimin e qelizave të shkaktuara nga radikalet e lira. Siç theksohet, këto molekula reaktive mund të rrisin rrezikun e shumë sëmundjeve, përfshirë kancerin, kur nivelet e tyre në trup bëhen shumë të larta. Hulumtimet sugjerojnë se Komponimet e rrikës mund të parandalojnë zhvillimin e kancerit të zorrës së trashë, stomakut, mëlçisë, pankreasit dhe mushkërive. Megjithatë, vlen të përmendet se vetitë antikancerogjene të rrikës janë ende me interes për studiuesit.

Përgjegjës për shije të mprehtë rrikë alili izotiocianat është, nga ana tjetër, një përbërës me veti antibakteriale. Hulumtimet tregojnë se mund të luftojë një sërë mikroorganizmash dhe bakteresh të rrezikshme, duke përfshirë bakteret E. coli, H. pylori dhe Salmonella. Përveç kësaj rrika mund të jetë e dobishme në trajtimin e infeksioneve të traktit urinar. Kjo sepse, përveç vetive antibakteriale, ka një efekt diuretik.

Rezultatet e hulumtimit sugjerojnë gjithashtu se Rrika mund të përmirësojë shëndetin e frymëmarrjes. Një studim zbuloi se një suplement që përmban rrikë të thatë dhe naturcium ishte po aq efektiv në trajtimin e infeksioneve akute të sinusit dhe bronkitit sa një antibiotik tradicional.

E përmendur tashmë antioksidantët gjithashtu forcojnë imunitetin e trupit. Së bashku me përmbajtjen e lartë të vitaminës C, ato ndihmojnë në prodhimin dhe stimulimin e aktivitetit të qelizave të bardha të gjakut, të cilat janë thelbësore për një sistem të fortë imunitar. Disa biokomponime të përfshira në rrikë kanë gjithashtu ka një efekt të dobishëm në qarkullimin e gjakut.

Përveç kësaj, ajo ka rrikë indeks të ulët glicemikme pak kalori. Ai stimulon sistemin tretës dhe përshpejton metabolizmin. Ai rrit sekretimin e lëngjeve tretëse dhe parandalon fryrjen.

Nuk ka dyshim se është më mirë të përdorni rrikë të freskët, jo atë të kavanozit. Megjithëse grirja e rrikës mund të derdhë një det lotësh, në këtë formë, siç theksojnë ekspertët, do të jetë shumë më e vlefshme për ne.

Rrekës së grirë për shije i shtohen pak kripë, sheqer, verë ose uthull molle, lëng limoni ose acid limoni. Megjithatë, jo të gjithë mund ta pëlqejnë rrikën në këtë formë. Në raste të tilla rekomandohet përzierja me panxhar të grirë hollë dhe të zier. Panxhar me rrikë është një domosdoshmëri për Pashkë në shumë shtëpi polake.

Megjithatë, nëse vendosim rrikë në kavanoza, le të lexojmë etiketat. Sa më pak përbërës të ketë produkti që na intereson, aq më mirë.

Për shkak të vetive të tij shëndetësore rrika është gjithashtu një përbërës i suplementeve dietike.

Arritja për rrikë vetëm një herë në vit është padyshim shumë e rrallë. Por Nuk mund ta teproni as me rrikë. Gjëja më e rëndësishme është moderimi. Sidomos pasi është një perime kryqëzore. Gjëja e këtyre perimeve është se megjithëse janë shumë të shëndetshme, ato nuk duhen ngrënë shumë shpesh. Ajo vjen nga prania goitrogenów, të cilat mund të zvogëlojnë sasinë e jodit në trup. Pra, ata nuk do të jenë një zgjedhje e mirë për njerëzit me probleme të tiroidesveçanërisht me hipofunksionin e kësaj gjëndre.

Rrika mund të irritojë gojën, hundën ose aparatin tretës. Duhet të shmanget edhe nga personat që vuajnë nga ulçera në stomak, urth, sëmundje inflamatore të zorrëve, infeksione apo sëmundje të tjera të traktit tretës.

Rrika, e konsumuar në sasi të mëdha, mund të shkaktojë të vjella, diarre dhe djersitje të bollshme. Kur përdoret nga jashtë, direkt në lëkurë (p.sh. zbardh njollat, njollat ​​ose çngjyrosjet), mund të shkaktojë irritim dhe reaksione alergjike.

LEXO GJITHASHTU:

Është e habitshme se si mund të përdorni patatet. Redukton rrezikun e sulmit në zemër

Perimet që kanë një efekt të dobishëm në shëndetin tonë

Kreshmë në kuzhinë. Pesë pjata kreshmore nga pjesë të ndryshme të Polonisë