Dieta

Shtimi i qimnonit jo vetëm që ndryshon pjatat. Shumë sëmundje zhduken

10views

Farë qimnon duket që nuk bie në sy, ndaj nuk dyshojmë se brenda saj fshihen përbërës të vlefshëm për shëndetin tonë. Ndryshe nga sa duket, ka shumë prej tyre.

Qimnoni përfshin, ndër të tjera: burimi:

 • hekuri,
 • magnez,
 • mangani,
 • bakri,
 • kalcium,
 • zink,
 • kalium,
 • fosfor,
 • vitaminë A,
 • vitaminë B3 (niacin).

Farat e qimnonit janë gjithashtu një burim i pasur antioksidantësh. Ne do të gjejmë një sasi të konsiderueshme në to luteiny dhe zeaksantynykomponimet që i përkasin karotenoideve, të cilat shoqërohen me reduktimin e radikaleve të lira të rrezikshme që kontribuojnë në zhvillimin e shumë sëmundjeve.

Qimnon është ajo erëz aromatike. Por jo vetëm që u jep pjatave një shije dhe aromë të veçantë. E shtojnë amvisat me përvojë për ushqimet e yndyrshme dhe të vështira për t’u tretur, për të mbështetur procesin e tretjes. Qimnoni rrit aktivitetin e enzimave tretëse dhe çlirimin e biliare nga mëlçia. Relakson indet e muskujve të lëmuar të traktit tretës, lehtësimin e simptomave të dispepsisë – gazra, ngërçe, fryrje. Në të kaluarën, ai është përdorur për të trajtuar sëmundje të ndryshme gastrointestinale dhe deri më sot është i njohur kryesisht për këtë. E shkëlqyeshme stimulon oreksin dhe lehtëson përthithjen e lëndëve ushqyese. Një studim i fundit tregoi se ekstrakt qimnon gjithashtu lehtëson ndjeshëm simptomat sindromi i zorrës së irrituar (IBS).

Vite më parë njihej edhe një tjetër veti e qimnonit. Farat ishin mësuar largoni erën e keqe të gojës. Shumë njerëz ende e përdorin këtë erëz për këtë qëllim. Thjesht përtypni disa fara për disa minuta (si çamçakëz) për të eliminuar erën e keqe të gojës. Kjo metodë rekomandohet, për shembull, pasi të keni ngrënë një pjatë me hudhër ose qepë.

Por kjo nuk është e gjitha përfitimet e qimnonit.

Disa përbërës të qimnonit shfaqin veti të forta antioksiduese dhe anti-inflamatore. Besohet se mund të jetë përgjegjës për bllokimin e rritjes së baktereve të dëmshme të zorrëve duke lënë bakteret e dobishme të paprekura. Ekstrakti i qimnonit trajtohet gjithashtu Bakteret Helicobacter pylori (infeksioni shoqërohet me shfaqjen e ulçerës gastrike dhe duodenale, por, siç theksohet, nuk është sinonim i shfaqjes së tij). Megjithatë, nevojiten kërkime të mëtejshme.

Qimnoni mund të mbështesë humbjen e peshës. Në një studim 90-ditor që përfshinte 70 gra, ato që morën afërsisht 30 ml 10% Zgjidhja e vajit të qimnokut, pësoi reduktime dukshëm më të mëdha në peshë, indeks të masës trupore (BMI) dhe përqindje të yndyrës trupore sesa ata që morën placebo. Shkencëtarët vunë re gjithashtu një rënie të konsiderueshme në marrjen e tyre totale të kalorive dhe karbohidrateve. Dyshohet se kjo mund të jetë për shkak të ndryshimeve pozitive në bakteret e zorrëve që ndikojnë në rregullimin e hormoneve, metabolizmin e yndyrës dhe oreksin. Por edhe në këtë rast theksohet nevoja për hulumtime të mëtejshme.

Qimnoni ul presionin e gjakut dhe nivelet e kolesterolit, pra mbështet shëndetin e zemrës. Çfarë është e rëndësishme për gratë – pirja e infuzioneve të qimnonit lehtëson dhimbjet menstruale. Ato janë gjithashtu të dobishme në rast të problemeve të laktacionit.

Infuzionet e qimnonit mund të përdoren nga jashtë për të trajtuar inflamacionin e lëkurës. Thithja me vaj qimnoni lehtëson problemet e hundës dhe fytit që lidhen me ftohjet ose alergjitë.

Qimnoni është i përsosur si një shtesë për:

 • bukë,
 • patate,
 • panxhari,
 • bigos, supë e thartë, borsh i kuq,
 • lakër, p.sh.
 • djathrat,
 • salca dhe marinada,
 • mish të pjekur, goulashe, salcice,
 • pate,
 • peshku.

I vendosur shumica e njerëzve e tolerojnë mirë qimnonin. Konsiderohet si një erëz relativisht e sigurt që rrallëherë është përgjegjëse për efekte anësore ose reaksione alergjike. Megjithatë, ata duhet ta shmangin atë njerëz alergjikë ndaj bimëve çadra (celiaceae). Përveç qimnotës, familja Umbelliferae përfshin gjithashtu kopër, karota dhe selino.

Nëse nuk keni ngrënë kurrë një pjatë me qimnon ose keni përdorur qimnon nga jashtë, në lëkurë, në momentin e përdorimit, jini vigjilent për simptoma të mundshme që mund të tregojnë një reaksion alergjik.

Infuzion i qimnonit është i përsosur pas një vakti të madh për të përmirësuar peristaltikën e zorrëve, për të parandaluar kapsllëkun e mundshëm ose për të lehtësuar problemet ekzistuese të stomakut. Përgatitja e tij nuk është e ndërlikuar.

Farat e qimnonit duhet të grimcohen – shtypen, mundësisht në llaç. Ju gjithashtu mund të përdorni një përzierje të bluar të gatshme. Hidhni ujë të nxehtë, por jo të vluar mbi erëzën e përgatitur. Ne nuk pimë menjëherë. Infuzioni duhet të qëndrojë për rreth 15 minuta. Pas kohës së treguar, derdhni përzierjen në një sitë. Vetëm atëherë është i përshtatshëm për konsum dhe do të sjellë sa më shumë përfitime.

LEXO GJITHASHTU:

Rrikë – xhensen sllav. Një gjë e domosdoshme, jo vetëm për Pashkë

Si të përgatisni supë me brumë kosi?

Pesë e rrezikshme. Mos i kombinoni këto produkte