Dieta

Si ndikon stresi në dietën tuaj dhe si ndikon dieta juaj në stresin tuaj? Supozimet e një diete kundër stresit

11views

Studime të shumta e kanë vërtetuar këtë Stresi kronik ndikon në mënyrën se si ushqehemi. Dhe kjo përkthehet në peshën e trupit tonë. Njerëzit reagojnë ndaj stresit të tepërt në dy mënyra: ndalojnë së ngrëni ose, përkundrazi, fillojnë të hanë tepër.

– Mënyra se si një person reagon lidhet me predispozitat e tij dhe mund të ndryshojë në varësi të llojit, intensitetit dhe kohëzgjatjes së stresit. Në zyrat tona vërej se femrat kanë tendencë më të madhe për të “ngrënë” stresin, sidomos ato që kanë kohë që janë në dietë reduktuese, d.m.th. zonjat që janë “gjithmonë në dietë”. Ndryshimet hormonale ndodhin në trupin e një personi të tillë – ka një nivel të ulët të leptinës dhe të lartë të grelinit, gjë që rezulton në një dëshirë më të madhe për të ngrënë ushqim, dhe tensioni është një faktor që e nxit këtë aktivitet – thotë Angelika Wałach, MDpronar dhe fizioterapist me Grupi Mjekësor i Qendrës së Trajtimit të Obezitetit.

Gjithashtu vetëm stresi shkakton drejtpërdrejt sekretim të tepërt të kortizolit, i cili kontribuon në ndryshimet e energjisë dhe përgatit trupin për përpjekje të shtuara. Si rezultat, përqendrimi i glukozës në gjak rritet, gjë që truri e percepton si shkelje të rezervave të ruajtura, prandaj një personi nën stres mund të ketë nevojë të furnizojë më shumë energji se zakonisht. Kjo gjendje e tensionit të vazhdueshëm mund të përkthehet drejtpërdrejt në rritjen e oreksit dhe zakonin e të ngrënit të tepërt.

Përveç kësaj stresi rrit kërkesën për serotonin, e cila rezulton në një kërkesë të shtuar për karbohidratet e nevojshme për sintezën e tij. Një person që jeton nën stres dhe i paaftë për ta përballuar atë mund të ketë më shumë gjasa të kërkojë ushqim të pashëndetshëm.

Tensioni gjithashtu ndikon ndjeshëm dëmtimi i ndjesive të shijes gjatë ngrënies së vakteve. – Për shkak të kësaj, ju ndiheni të ngopur më vonë. Duke ngrënë qetë, pa ndjenjën e nervozizmit, njeriu ndihet shpejt i kënaqur me vaktin që ha. Me stres, niveli i ngopjes së shijes, pra dhe kënaqësisë me ushqimin, arrihet më vonë – shpjegon Ewa Gajko, M.A., dietologe.

Stresi është gjithashtu një faktor që rrit rezistencën ndaj insulinës, e cila është një çrregullim metabolik që ndikon në ndjenjën e ngopjes.

Megjithatë, nga ana tjetër stresi akut mund të rezultojë në oreks të shtypur, sepse trupi më pas mobilizohet për të vepruar shpejt dhe për t’u mbrojtur. Ikja dhe shpëtimi janë më të rëndësishme se marrja e ushqimit, gjë që vetëm sa do të rriste punën e sistemit tretës. Më pas ndiejmë një shtrëngim në stomak dhe madje nauze. Peristaltika e zorrëve gjithashtu ngadalësohet.

Hulumtimet shkencore tregojnë një lidhje të rëndësishme midis stresit kronik dhe mbipeshës. Ai eshte një nga faktorët kryesorë përgjegjës për epideminë e obezitetit në shekullin e 21-të.

Siç shpjegon Ewa Gajko, në mënyrë interesante, paradoksale, pavarësisht nëse nën stres hamë tepër ose ndalojmë së ngrëni – të dyja llojet e sjelljes mund të çojnë në shtim në peshë. – Shtimi në peshë si pasojë e konsumimit të tepërt të ushqimit është i dukshëm. Megjithatë, kilogramët shpesh rriten kur pacienti reagon ndaj stresit kronik duke mos ngrënë. Edhe pse në një situatë të tillë pesha fillimisht zvogëlohet, atëherë shumë shpesh ajo gradualisht rikuperohet. Një person nuk mund të mashtrojë trupin e tij, i cili është i fokusuar te mbijetesa dhe mund të kompensojë më shumë mangësitë, thotë specialistja.

E njëjta Obeziteti gjithashtu rrit ndjenjën e stresit, që do të thotë se personat që vuajnë nga ajo, edhe pse janë të vetëdijshëm për problemin, sërish e “hanë”. Ushqimi është zakonisht një formë kompensimi, një mënyrë – shpesh e mësuar – për të përballuar rrethanat e vështira. Në një situatë të tillë, është një rreth vicioz nga i cili është e vështirë të dalësh.

Kontrolli i marrjes së ushqimit është një proces shumë i ndërlikuar dhe stresi e prek atë në kaq shumë faza, saqë, si rezultat, shpesh është e vështirë të kontrollohet se çfarë dhe si hani. Në këtë kontekst, lind pyetja: si të shmangim mbipeshën dhe obezitetin duke jetuar në stres të vazhdueshëm?

Aktiviteti fizik Kjo është një nga mënyrat kryesore për të përballuar jo vetëm kilogramët e tepërt, por edhe vetë stresin. – Një person nervoz këshillohet të “shikojë përtej” problemit. Dhe megjithëse jo domosdoshmërisht duhet të jetë vrap, aktiviteti fizik në fakt zvogëlon përqendrimin e substancave përgjegjëse për reaksionet e stresit në trup – shpjegon Ewa Gajko.

Nga ana tjetër, Angelika Wałach, M.D., tërheq vëmendjen te aspekti shumëdimensional efektiviteti i fizioterapisë. Trajtimet e tij kanë një efekt relaksues, ndihmojnë kundër stresit, eliminojnë gjithashtu efektet e tij fizike, si dhimbjet e kokës ose degjenerimin e shtyllës kurrizore dhe parandalojnë ndryshimet negative në sistemin musculoskeletal të shkaktuara nga pesha e tepërt. – Fizioterapia ju ndihmon të përballoni stresin duke përdorur shumë trajtime plotësuese, duke përfshirë masazhe relaksuese, terapeutike ose sportive, terapi fizike (me theks të veçantë në elektroterapinë, ultratinguj, terapi me dritë dhe kinesioterapi, d.m.th. gjimnastikë relaksuese, e cila përfshin, ndër të tjera, fizike dhe frymëmarrje. ushtrime) shpjegojë.

Është gjithashtu shumë e rëndësishme sasia e mjaftueshme e gjumit (të paktën shtatë orë) – neutralizon gjithashtu nivelet e stresit. Mbajtja e kontakteve ndërpersonale, fokusimi në aktivitetet që mund të ndikoni, kufizimi i stimuluesve, kontakti me natyrën – të gjithë këta janë faktorë që, megjithëse nuk kanë lidhje me dietën, mund të kenë një ndikim pozitiv në nivelin e tensionit, i cili nga ana tjetër mund të shkaktojë probleme me peshën.

Stresi padyshim ndikon në zgjedhjen e ushqimit, por ajo që hamë ndikon edhe në funksionimin e sistemit nervor dhe në perceptimin e stresit. Prandaj, një nga strategjitë për t’u marrë me të duhet të jetë dietën e duhur. Disa produkte ulin nivelet e kortizolit dhe adrenalinës, të tjera rrisin nivelin e serotoninës. Ka një sërë lëndësh ushqyese që janë vërtetuar se zvogëlojnë pasojat e padëshiruara të stresit në gjendjen e trupit.

Një prej tyre është magnezi. Duhet të kujdeseni për nivelin e tij, sepse mungesa e tij shkakton stres më të madh. Për më tepër, vetë tensioni ul nivelin e tij. Magnezi gjendet, ndër të tjera, në: në arra, bishtajore, produkte me drithëra të plota dhe perime me gjethe jeshile. Ujërat minerale janë gjithashtu një burim i pasur i magnezit.

Ato janë gjithashtu shumë të rëndësishme acidet yndyrore omega-3. Vlen të zgjidhni peshk veçanërisht të yndyrshëm (salmon, harengë, skumbri, shojzë e kuqe, sardelet, sprats).

Një tjetër element që duhet të përfshihet në një dietë kundër stresit është: vitaminë D. Burimi kryesor i vitaminës D për trupin tonë duhet të jetë sinteza e lëkurës. Fatkeqësisht, në gjerësinë tonë gjeografike, për shkak të këndit të dritës së diellit, ajo është e pamjaftueshme në pjesën më të madhe të vitit, gjë që rezulton në nevojën për plotësim. Sidomos pasi ka pak në produktet ushqimore.

Vitaminat B janë gjithashtu të dëshirueshmeqë kanë një efekt pozitiv në sistemin nervor. Ato mund të gjenden në arra, fara luledielli, bishtajore, vezë, avokado dhe kunguj, ndaj të gjitha këto produkte ia vlen t’i futni në dietën tuaj. I caktuar Përjashtim bën vitamina B12e cila është e pranishme vetëm në produktet me origjinë shtazore, prandaj veganët këshillohen ta plotësojnë atë.

Vlen të përmenden lëndë të tjera ushqyese triptofanit i cili është një aminoacid që ndikon në përqendrimin e serotoninës në trup. Ka një efekt të dobishëm në përqendrimin e këtij hormoni në trup, i cili ndikon në ndjenjën e paqes psikofizike. Triptofani ka një efekt të provuar reduktues të stresit dhe mund të gjendet kryesisht në mish, peshk dhe produkte qumështi. Megjithatë, duhet të keni kujdes me plotësimin e tij, sepse preparatet që synojnë të rimbushin nivelin e triptofanit në trup mund të ndërveprojnë me medikamente të ndryshme.

Ata gjithashtu ia vlejnë vëmendjen tuaj adaptogjene duke qenë substanca me origjinë bimore. Këto komponime lehtësojnë reaksionet fiziologjike negative ndaj stimujve të stresit që shfaqen, duke rritur kështu tolerancën e trupit ndaj stresit. Hulumtimet, si dhe përvojat e pacientëve, konfirmojnë se këto masa në fakt sjellin efekte afatgjata. Një nga adaptogjenët më të njohur dhe të testuar është: ashwagandha, rruzare malore dhe xhensen.

Specialistët e të ushqyerit të shëndetshëm theksojnë se në mënyrë që stresi kronik që shoqëron çdo ditë njerëzit të mos çojë në problemin e obezitetit. gjëja më e rëndësishme është një ndryshim i plotë dhe i ndërgjegjshëm i sjelljes. – Është e vështirë të imagjinohet një situatë në të cilën dikush ndryshon punën e tij, sepse ajo aktuale është shumë stresuese. Prandaj, këshillohet të ndryshoni zakonet dhe të mësoni mënyra që do të ndihmojnë në përballimin e stresit afatgjatë, shkatërrues për trupin. – thotë dietologia Ewa Gajko.

Megjithatë, ndonjëherë, barra mendore është shumë e madhe që pacienti ta përballojë vetë. Më pas është e dobishme mbështetje nga një psikodieist. Një specialist i tillë përdor metoda të ndryshme në punën e tij që përmirësojnë procesin e trajtimit të problemit dhe së bashku me pacientin zhvillon përgjigjet e duhura dietike ndaj stresit afatgjatë.

LEXO GJITHASHTU:

Stresi mund t’ju “thyejë” zemrën. Çfarë është sindroma e zemrës së thyer?

A jetoni nën stres të vazhdueshëm? Fytyra juaj mund të duket kështu