Dieta

Vetëm 3 lugë susam në ditë do të ulin presionin e gjakut dhe kolesterolin. Hani për problemet e tiroides

13views

Susami i zi është plot me vlera ushqyese që janë të nevojshme për funksionimin e organizmit. Para së gjithash, konsumimi i 100 g të produktit do të na sigurojë aq sa 23 g proteina bimore dhe 60 g yndyrë. Susami ka shumë kalori sepse 100 g susam përmban deri në 573 kcalndaj duhet të keni kujdes me të nëse jeni në dietë për dobësim.

Susami i zi do të sigurojë trupin me vitamina dhe minerale, të tilla si:

  • Vitamina A;
  • Vitamina E;
  • vitamina B;
  • magnezi;
  • kalium;
  • hekuri;
  • bakri;
  • zink;
  • fosforit.

Gjithashtu përmban susam Substancat me efekt antioksidues: sesamina dhe sesamolina. Përveç kësaj, ajo ka shumë përmbajtje fibra, acide omega-3 dhe omega-6 dhe acid fitik. Falë kësaj susami i zi ka shumë veti shëndetësore.

Ngrënia e susamit të zi ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut falë përmbajtjes së magnezit dhe sesaminës. Këto komponime parandalojnë hipertensionin.

Susami i zi gjithashtu do të rregullojë nivelin kolesterolit totali dhe fraksioni i LDL. Acidet omega-3 dhe omega-6 parandalojnë akumulimin e kolesterolit në arterie, kështu që mund të mbrojë kundër goditjes në tru ose sulmit në zemër.

Farat janë gjithashtu të pasura me fibra. Per kete arsye susami i zi do të përmirësojë funksionimin e sistemit tretës. Do të përmirësohet peristaltika e zorrëvekështu që mund të jetë një ilaç për kapsllëkun dhe ju lejon të mbani jashtëqitje të rregullta.

Lexoni gjithashtu: Ai do të mbështesë veshkat, do të lehtësojë humbjen e peshës dhe do të detoksifikojë trupin. Mos e hidhni këtë pjesë

Susami i zi përmban antioksidantë, të tilla si sesaminat, sesamolinat, një nga format e vitaminës E. Këta përbërës reduktojnë rrezikun e zhvillimit të mutacioneve të kancerit. Ata do të pengojnë proceset e oksidimit dhe plakjen e parakohshme të trupit. Ata gjithashtu neutralizojnë efektet e radikalëve të lirë, duke mbrojtur trupin nga sëmundjet Alzheimer ose sëmundja e Parkinsonit.

Susami i zi gjithashtu ka një efekt pozitiv në gjëndrën tiroide. Lëndët ushqyese si seleni, zinku, hekuri dhe bakri rivendosin ekuilibrin e prodhimit të hormoneve tiroide.

Faleminderit vetitë e susamit të zi cilësia e kockave do të përmirësohet gjithashtu. Sesina e pranishme në fara do të forcojë kërcin dhe nyjet. Një përmbajtje e lartë e kalciumit do të ketë gjithashtu një efekt të dobishëm.

Susami i zi mund të hahet i papërpunuar. Ka një aromë pak arra, të cilën e ndjejmë kur e hamë në këtë formë. Farat e susamit mund të hahen edhe pas pjekjes. Në këtë formë, ia vlen t’i shtoni ato në sallata të freskëta, perime, oriz ose makarona. Susami i zi gjithashtu mund të përpunohet në një pastë të shëndetshme tahini të bërë në shtëpi.

Rekomandohet të konsumoni një deri në tre lugë gjelle në ditë susam. Është rreth 20 g produkt. Ngrënia e tij në sasi të tilla do të na bëjë të ndjejmë shpejt efektet pozitive të farave.

Një kundërindikacion për konsumimin e susamit të zi është një alergji ndaj këtij përbërësi. Alergjia ndaj një produkti është shumë e zakonshme dhe për këtë arsye shumë produkte kanë një shenjë të veçantë për praninë e tij. Në rastin më të keq Ngrënia e farave të susamit mund ta shkaktojë atë shoku anafilaktik. Alergjitë mund të shfaqen gjithashtu si nauze, diarre, dhimbje barku, dhimbje koke dhe lodhje.

Susami i zi nuk duhet të hahet nga personat që kanë probleme me tretjen dhe sëmundjet kronike të sistemit të tretjes. Farat përmbajnë yndyrna që janë të vështira për t’u tretur.

Kontrolloni gjithashtu:

I mirë për plakjen e trurit, lëkurës dhe kockave. Në këtë moshë, përfshijeni në dietën tuaj

Një kokrra të kuqe që redukton rrezikun e diabetit të tipit 2 Forcon venat dhe mbron zorrët

Një shtesë e shëndetshme dhe jo e trashë për pjatat. Ai do të zëvendësojë mishin dhe djathin dhe do të sigurojë kalcium