Dieta

Yndyrnat më të shëndetshme dhe më pak të shëndetshme. Ku fshihen?

10views

Kur shumica e njerëzve mendojnë për yndyrën, ata mendojnë për sallo, gjalpë ose vaj. Përveç kësaj, ekziston një besim i përbashkët se është i dëmshëm dhe se duhet të eliminohet nga dieta. Megjithatë ky është një gabim i madh. Yndyra është e nevojshme për funksionimin e duhur të trupit tonë. Ndihmon transportin e vitaminave A, D, E dhe K, mbron nga të ftohtit, mbështet sistemin imunitar, përmirëson funksionin e trurit dhe merr pjesë në proceset metabolike. Për të përfituar siç duhet nga vetitë e mësipërme, duhet të zgjidhni yndyrna të mira, pra të shëndetshme. Duke folur rreth yndyrna të pangopura.

Dietologët e theksojnë këtë dietë ditore deri në 30 për qind duhet të përbëhet nga yndyrna të pangopura. E rëndësishmja, një maksimum prej 10%. mund të jetë me origjinë shtazore. Pra, ku të kërkoni yndyrna të shëndetshme? Le të fillojmë me peshkun. Vlen veçanërisht të përfshihet në dietën tuaj harengë, salmon, skumbri dhe ton. Secili prej këtyre peshqve është një burim i shkëlqyer i acideve yndyrore omega-3. Acidet yndyrore omega-3 kanë shumë veti të vlefshme, duke përfshirë: kanë veti anti-inflamatore, përmirësojnë funksionin e zemrës, ruajnë nivelet e duhura të kolesterolit, përmirësojnë shikimin dhe forcojnë imunitetin. Peshku duhet të hahet 2-3 herë në javë.

Një tjetër burim i yndyrave të shëndetshme janë perimet dhe frutat. Avokado përmban vlerë Acidet yndyrore MUFA. Këto acide zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të aterosklerozës dhe ulin presionin e gjakut dhe ndihmojnë në ruajtjen e peshës normale të trupit, duke reduktuar kështu rrezikun e zhvillimit të disa llojeve të kancerit. Një grup tjetër produktesh me vlerë janë perimet jeshile që ato përmbajnë acidet yndyrore omega-3. Kryesisht spinaq, lakra jeshile dhe lakrat e Brukselit. Perimet duhet të jenë baza e dietës. Specialistët theksojnë se duhet të konsumoni të paktën 500 gramë prej tyre çdo ditë.

Ushqime të tjera që përmbajnë yndyrna të shëndetshme përfshijnë farat – veçanërisht farat e kungullit, farat e lulediellit dhe farat e susamit dhe arrat. Zgjedhjet më të mira janë lajthitë, arrat dhe bajamet. Siç tregojnë studimet, një dietë e zgjeruar me një përzierje arrash zvogëlon rreziku i sulmit në zemër ose goditje në tru është pothuajse 30%.. Edhe arrat, edhe farat mund të jenë një zëvendësues perfekt për ëmbëlsirat dhe ushqimet e kripura që hamë, p.sh.

Vlen gjithashtu të kujtohet për vajrat. Zgjedhja më e mirë do të jetë vaj ulliri. Ai përmban acide yndyrore dhe vitamina A, E, D dhe K. Vaji i ullirit ngadalëson procesin e plakjes, ndihmon në humbjen e peshës, qetëson inflamacionin, pastron trupin dhe mbron nga disa lloje kanceri. Ai është gjithashtu i shëndetshëm vaji i farës së rrushit, vaji i farës së lirit dhe vaji i qimnonit të zi – veçanërisht nëse ato janë të shtypura në të ftohtë.

Por edhe kur konsumoni yndyrna të shëndetshme të pangopura, duhet të ushtroni moderim. Secili prej produkteve të përshkruara më sipër pavarësisht nga vetitë e tij të vlefshme, ai është i lartë në kaloriPrandaj, kur hahet në sasi të mëdha, nxit mbipeshën dhe mbipeshën. Kur përfshini yndyrna të shëndetshme në dietën tuaj, është e nevojshme të merrni parasysh vlerën e tyre energjetike. Ju nuk duhet të tejkaloni kërkesat tuaja për kalori.

Yndyrnat më pak të shëndetshme janë acidet yndyrore të ngopura. Ato i gjejmë kryesisht në mish dhe produkte shtazore. Kjo perfshin: o sallo, gjalpë ose produkte qumështi dhe disa vajra bimore, si vaj palme. Ekspertët nuk kanë dyshime dhe besojnë se sasia e acideve yndyrore të ngopura të konsumuara duhet të jetë sa më e ulët. E njëjta gjë vlen vaji i mëlçisë së merlucits, të cilat janë jashtëzakonisht të dëmshme. I gjejmë kryesisht në ushqime të shpejta, produkte ushqimore të gatshme, produkte ëmbëlsirash dhe ëmbëlsira.

Konsumimi i rregullt i yndyrave të pashëndetshme shkakton obezitet, hipertension, kolesterol të lartë, aterosklerozë dhe probleme me zemrën. Për më tepër, yndyrnat trans pengojnë sintezën e yndyrave të shëndetshme n-3 dhe n-6.

Vaj palme dhe vaj palme – kjo është zgjedhja më e keqe që mund të bëni. Vaj palme nuk e blini direkt në shishe, ai fshihet në biskota, çokollata, drithëra mëngjesi, patatina dhe ushqime të gatshme. Për më tepër, për ta marrë atë, pyjet tropikale priten dhe zëvendësohen me monokultura palmash, gjë që kontribuon në humbje të mëdha për mjedisin natyror, duke përfshirë të qenit shkaktar i drejtpërdrejtë i zhdukjes së orangutanëve.

Shumë mite janë rritur rreth kësaj cila është mënyra më e mirë dhe më e shëndetshme për të skuqur. Para së gjithash, një gjë duhet vendosur – skuqja është një nga format më të këqija të përpunimit të ushqimit për shëndetin. Produktet e ziera ose të pjekura janë padyshim më të shëndetshme. Sidoqoftë, çdo rregull i shëndetshëm ndonjëherë mund të bëhet një përjashtim.

Pra, kur vendosni të skuqni, zgjidhni yndyrna të cilësisë së mirë. Për skuqje të shkurtër, për shembull perime, peshk ose pulë, ovaj ulliri – nuk është e vërtetë që nuk mund të skuqeni me të. Italianët, spanjollët dhe grekët e bëjnë këtë gjatë gjithë kohës, thjesht nuk e çojnë vajin në pikën e tymosjes, e skuqin shkurtimisht, duke i lënë produktet të qëndrojnë të forta dhe të lëngshme. Është një zgjidhje më e shëndetshme dhe më e shijshme.

Për tiganisje të thellë, më e mira do të jetë e njohur në vendin tonë vaj kanolamama pikë e lartë tymiështë me origjinë bimore, përmban acide omega-3.

Amvisat nuk mund ta imagjinojnë skuqjen e donutëve dhe faworki-ve në ndonjë gjë tjetër përveç sallës së yndyrës dhe kanë të drejtë. Në rastin e delikatesave të karnavaleve të skuqura të ëmbla, derri është zgjidhja optimale sepse nxehet në temperaturat më të larta, gjë që shkurton kohën e skuqjes dhe nuk përthithet në brumin e skuqur. Kur skuqni thellë, mbani mend dy gjëra – se nxehet gjithmonë mirë dhe – që nuk bëhet shumë shpesh.

LEXO GJITHASHTU:

Vaji i qimnonit të zi. Një lugë çaji në ditë do të zëvendësojë një grusht medikamente

Çfarë ia vlen të dini për vajin e kokosit?