Këshilla të dobishme

13 arsye pse ndiheni të lodhur gjatë gjithë kohës

7views

Stresi, rritja e detyrimeve, puna e zgjatur janë vetëm disa nga shkaqet e lodhjes së zgjatur.

Nëse pini kafe rregullisht dhe vazhdoni të pyesni veten pse jeni vazhdimisht të lodhur dhe nuk keni energji, duhet të mendoni se cilat janë shkaqet.

Natyrisht, nëse qëndroni zgjuar natën vonë për të përfunduar një grup të ri ose e teproni në palestër, do të ndiheni të lodhur ditën tjetër. Por ka një ndryshim midis ndjenjës së lodhjes me ndërprerje dhe një periudhe të gjatë lodhjeje që nuk largohet.

Lodhja është lodhje intensive kronike dhe mund të shoqërohet me dhimbje koke, marramendje, dhimbje muskujsh, nervozizëm, konfuzion mendor.

Nëse ndiheni të lodhur gjatë gjithë kohës, duhet ta diskutoni problemin me mjekun tuaj. Nuk duhet ta injoroni patjetër, pasi mund të lidhet me shumë probleme shëndetësore, mendore dhe fizike.

Ndërkohë, shikoni shkaqet kryesore të lodhjes kronike:

 • Jeni në një shpërthim alergjie.
 • Po e teproni me një jetë sedentare.
 • Ju hani shumë sheqer dhe karbohidrate të rafinuara.
 • Jeni shumë të stresuar.
 • Nuk fle mirë.
 • Ju jeni në depresion.
 • Ju keni një problem me tiroiden tuaj.
 • Ju po shëroheni nga një infeksion.
 • Ju keni anemi.
 • Ju jeni intolerant ndaj glutenit.
 • Pini shumë kafe.
 • Ju nuk merrni mjaftueshëm lëndë ushqyese nga dieta juaj.
 • Ju keni Covid prej kohësh.

onmed.gr