Këshilla të dobishme

4 mënyra natyrale për të eliminuar mykun

11views

Bëjeni mykun në tavan, gardërobë dhe mure një gjë të së shkuarës në 4 mënyra shumë të thjeshta.

Termi myk i referohet kërpudhave mikroskopike që formohen në sipërfaqe të caktuara. Brenda shtëpisë mund të rriten disa lloje myku në vende si tavani, garderoba, banja dhe dyshek, për shkak të lagështirës dhe mungesës së ajrosjes së dhomave.

Myku në shtëpi mund të shkaktojë probleme shëndetësore si sulme astme, bronkit dhe reaksione alergjike. Pra, merreni me të menjëherë dhe në mënyrë efektive në 4 mënyra natyrale.

Vaji i pemës së çajit Përdorni vaj esencial të pemës së çajit për të pastruar murin, tavanin dhe madje edhe perden e dushit nëse myku ka bërë një vizitë edhe atje. Bëni një përzierje me 2 lugë gjelle. vaj peme çaji dhe 2 fl. ujë dhe eliminoni mykun duke spërkatur. Era e këtij vaji esencial të veçantë është mjaft e fortë.
Ekstrakti i farës së grejpfrutit Në një shishe sprej përzieni 20 pika ekstrakt të farës së grejpfrutit dhe 2 fl. uji dhe spreji juaj natyral i pastrimit është gati. Spërkatni zonën ku myku është vendosur dhe sigurohuni që të mos e lani më pas. Këtë ekstrakt pa erë mund ta gjeni në dyqanet e vajrave esencialë.
Vodka Sado e çuditshme që tingëllon, vodka mund të pastrojë mykun në shtëpinë tuaj. Thjesht derdhni një sasi të vogël vodka të pastër në myk. Prisni disa minuta dhe fshijeni me një leckë që të largohet.
Kripë e trashë Vendosni 250 gr. kripë e trashë në një tavolinë, stol ose karrige pranë murit të dhomës së mykur. Me kalimin e kohës, kripa do të thithë lagështinë që shkakton mykun, duke parandaluar kështu rritjen e mëtejshme të tij dhe duke e bërë edhe më të lehtë pastrimin me një leckë.
Këshillë shtesë: Nëse myku është në rroba ose peshqirë, në një shishe të vogël përzieni 2 lugë gjelle. kripë e trashë, 1 lugë gjelle. amoniak, 1 fl. ujë dhe spërkateni mbi pëlhurën që dëshironi të pastroni.

spirossoulis.com