Këshilla të dobishme

7 gjërat që bëjnë njerëzit që nuk sëmuren kurrë

17views

Ata flenë pranë bartësve të koronavirusit dhe nuk infektohen. Ata e kalojnë dimrin pa asnjë rrjetë të vetme. Kur të gjithë në zyrë kanë gastroenterit, ata nuk dridhen.

Nga masazhet relaksuese te pijet me xhenxhefil dhe shumë hudhra, lexoni se çfarë bëjnë njerëzit që nuk sëmuren kurrë.

Merrni një dush të ftohtë

Më pak ditë pushimi mjekësor kërkojnë nga puna ata që bëjnë dush të ftohtë çdo ditë në krahasim me ata që preferojnë kënaqësinë e ujit të nxehtë. Shkencëtarët norvegjezë arritën në këtë përfundim interesant në hulumtimin e tyre të botuar në PloS One.

Padyshim që sistemi ynë imunitar përfiton nga dushi i ftohtë siç e kemi përmendur në temën tonë të mëparshme të cilën mund ta lexoni këtu.

Lini një takim për një masazh

Shumica e hulumtimeve zbulojnë se masazhi mund të zvogëlojë ankthin, rritjen e presionit të gjakut dhe rrahjet e zemrës. Nëpërmjet këtij procesi ndihmon në kontrollin e stresit i cili është një rregullator kyç i imunitetit efektiv.

Provoni xhenxhefil

Xhenxhefili është bërë i njohur për vetitë e tij anti-inflamatore dhe antioksidante, falë të cilave shumë e rekomandojnë atë si një mjet plotësues për të luftuar sëmundjet inflamatore.

Konsiderohet gjithashtu një bar që forcon mbrojtjen dhe shpesh përfshihet në pije tonike ose sugjerohet si pije për të zëvendësuar kafenë.

Lani duart

Larja e mirë e duarve për të paktën 20 sekonda është veprimi më efektiv që mund të ndërmerrni për të reduktuar shanset e një infeksioni respirator ose sëmundjeve të tjera ngjitëse.

Më shumë vitaminë C

Praktikisht kjo do të thotë rritje e konsumit të ushqimeve të pasura me vitaminë C si portokalli etj. Specat shumëngjyrëshe, luleshtrydhet, kivi, madje edhe brokoli dhe lulelakra janë burime të pasura të vitaminës C.

Mos e shmangni hudhrën

Hudhra përmban komponime të forta squfuri me më aktiv alicinën, së cilës i detyrohet aromën e saj karakteristike, por edhe përfitimet e shumta shëndetësore.

Alicina e hudhrës konsiderohet një agjent i fortë antimikrobik që, në kombinim me vitaminën C, rrit efektin e saj antibakterial.

Qëndroni optimist

Një qëndrim pozitiv ndaj jetës lidhet me një jetëgjatësi më të gjatë.

Të moshuarit që janë optimistë dhe priren të shohin anën e mirë të gjërave kanë tendencë të jetojnë më gjatë, sipas hulumtimeve të disponueshme që konfirmojnë gjetjet nga studimet e mëparshme se optimizmi është i lidhur me një shëndet më të mirë fizik dhe mendor.

ygeiamou.gr