Këshilla të dobishme

A e bëni menjëherë pasi zgjoheni? Ju po e prishni gjithë ditën për shkak të këtij zakoni

11views

Pak njerëz e kuptojnë se rutina e mëngjesit reflekton se si ndihemi gjatë gjithë ditës. Duhen vetëm disa gabime për të na bërë të ndihemi të lodhur dhe të stresuar në orët e para. Cilat zakone na bëjnë të ndihemi keq në mëngjes? Vetëm disa ndryshime të vogla dhe do të shihni që përditshmëria juaj do të jetë më e gjallë.

Të fajësosh botën që të bën të ndihesh keq është një zhvendosje e fajit që nuk do të zgjidhë asgjë. Shkaku se si ndihemi qëndron më shpesh në zakonet tona, të cilat i futim në jetë që në momentet e para pas zgjimit. Një rutinë e mëngjesit është çelësi për mirëqenien tonë për pjesën tjetër të ditës. Është e dobishme të dimë se për cilat zakone duhet të kemi kujdes në mënyrë që të mos futemi në një rreth vicioz që do të përsëritet çdo ditë.

Zakoni që ju prish mëngjesin

A bie alarmi juaj dhe gjëja e parë që bëni është të kapni telefonin dhe të kontrolloni median? Ky është një gabim fatal! Ky zakon ka lindur relativisht kohët e fundit, kur njerëzit filluan të monitorojnë intensivisht jetën e të tjerëve përmes llogarive në rrjetet sociale. Nëse jeni të ekspozuar ndaj stimujve që ofron interneti që në mëngjes, mos u habitni nëse ndjeni acarim të brendshëm. Në vend që të përqendroheni në qëllimet tuaja më të rëndësishme, truri juaj shpërqendrohet dhe ka probleme me përqendrimin.

Është interesante se kur shfletoni mediat sociale në mëngjes, truri juaj fillon të lëshojë një hormon të quajtur ‘dopaminë’, që tregon se do të gjeni më shumë argëtim në mjedisin tuaj. Një mendje e shpërqendruar nuk është në gjendje të punojë në mënyrë produktive, ndaj duhet të preferoni të qetësoheni në mëngjes përpara se t’i jepni vetes një milion stimuj.

Rutina e mëngjesit hap pas hapi

Dëshironi që çdo ditë juaj të përfundojë me sukses dhe kënaqësi? Krijoni një rutinë mëngjesi për ta nisur mirë ditën tuaj. Pasi të zgjoheni, mos përdorni telefona që ju detyrojnë të shtriheni në shtrat deri në minutën e fundit të lirë. Kjo do të humbasë shumë kohë, gjë që do t’ju bëjë të ndiheni të nxituar dhe negativ. Zakoni i vendosjes së alarmeve të shumta është shumë i keq dhe duhet hequr tërësisht nga rutina juaj e mëngjesit. Hapi tjetër është të kujdeseni ngadalë për trupin dhe shpirtin tuaj. Hani një mëngjes me vlera ushqyese, bëni dush, thithni ajër të pastër dhe përpiquni të mendoni pozitivisht që në mëngjes.

Ia vlen të planifikoni aktivitetet për ditët e ardhshme. Në këtë mënyrë do të keni pikë për të plotësuar dhe do t’ju detyrojë të bëni aktivitete specifike. Zakoni i planifikimit bëhet shpejt pjesë e rutinës suaj të përditshme, kështu që ju e dini se çfarë duhet të bëni dhe në fund të ditës nuk shqetësoheni për atë që sapo keni humbur. Edhe pse shumë njerëz nuk mund ta imagjinojnë një mëngjes pa nxituar dhe pa shikuar orën, ia vlen të ndryshoni gradualisht zakonet tuaja. Filloni duke hequr qafe telefonin tuaj në mëngjes, më pas ndryshoni gradualisht zakonet tuaja të të ngrënit, zgjimin dhe zakonet e përditshme. Mendoni se çfarë e bën rutinën tuaj të mëngjesit të pakëndshme. Pasi të keni gjetur problemin, thjesht hiqni atë. Ju garantojmë se do të përfitojë shëndetin tuaj!