Këshilla të dobishme

A keni ngrënë tepër në Krishtlindje? Bëni këtë dhe trupi juaj do t’ju falënderojë

8views

A ndiheni sikur keni ngrënë tepër gjatë Krishtlindjeve dhe nuk dini si ta ndihmoni veten? Unë po jap këshilla që mund të ndihmojnë në një rast të tillë.

Krishtlindja është një kohë e veçantë në vitin kalendarik. Ne jo vetëm që i kalojmë me njerëzit e dashur dhe i mbushim bateritë për sfidat e Vitit të Ri. Gjithashtu kemi mundësinë të shijojmë shumë ushqime të shijshme dhe pasta të bëra vetë.

Dhe, sigurisht, nuk ka asgjë të keqe me këtë, për sa kohë që ne mund të përdorim sensin e shëndoshë dhe moderimin. Nga ana tjetër, është e vështirë të sillesh kështu kur në tryezat e Krishtlindjeve ka shumë të mira. Një copë peshk i skuqur dhe disa peta shtesë kthehen papritur në një pjesë shumë më të madhe të ushqimit të tepërt. Mund të jetë edhe më problem nëse merrni pjesë dy apo edhe tre ditë Krishtlindjesh në një ditë. Si mund të mbroheni nga pasojat e pakëndshme të mbingrënies në një situatë të tillë?

Infuzione bimore, uthull molle dhe ujë

Në këtë lloj situate, infuzionet bimore mund të jenë veçanërisht të dobishme pas ngrënies së tepërt në prag të Krishtlindjes. Këtu vlen të përmendet kamomili, nenexhiku, kantarioni, hithra dhe kopër. Këta çajra jo vetëm reduktojnë fryrjen, por gjithashtu lehtësojnë shqetësimet e stomakut dhe mbështesin procesin e tretjes.

Uthulla e mollës mund të ndihmojë edhe me pasojat e të ngrënit të tepërt, nëse nuk ka kundërindikacione për konsumimin e saj. Në këtë rast, thjesht përzieni 1 lugë çaji të produktit me ujë të ngrohtë dhe pijeni para ngrënies. Një pije e tillë jo vetëm që do të ndihmojë për të hequr qafe ndjenjën e rëndimit në stomak, por gjithashtu do të jetë një armë efektive në luftën kundër fryrjes dhe do të ketë një efekt të dobishëm në procesin e tretjes.

Përveç kësaj, mos harroni të hidratoni trupin tuaj – pini shumë ujë gjatë sezonit festiv. Jo vetëm që do të pastrojë trupin tuaj, por gjithashtu do të ndiheni të ngopur shumë më shpejt, që do të thotë se do të keni më pak gjasa të hani tepër, sepse thjesht nuk do të ndjeni urinë e shtuar.

Pak aktivitet fizik sigurisht që do t’ju ndihmojë

E di mirë që ndjesia e të ngrënit të tepërt nuk është e këndshme, ndaj është mirë që ta trajtoni sa më shpejt. Një aktivitet i vogël në natyrë do të ndihmojë patjetër. Mjafton një shëtitje e thjeshtë me të dashurit tuaj. Jo vetëm që do të kaloni një kohë të mirë me të dashurit tuaj, por gjithashtu do të oksigjenoni veten dhe do të stimuloni metabolizmin tuaj për të djegur edhe më shpejt kaloritë.