Këshilla të dobishme

A vuani nga kapsllëku? Këto ushqime vetëm sa i përkeqësojnë problemet

10views

Kapsllëku është një problem për të cilin nuk flitet shumë në shoqëri. Vështirë se do të shkoni te një koleg për t’u ankuar se keni probleme me jashtëqitjen, ashtu siç nuk do t’u thoni miqve tuaj në një birrë të premte se nuk keni qenë në tualet prej disa ditësh. Shkurtimisht, kapsllëku është një tabu e tillë sociale, por më shumë njerëz vuajnë prej tij sesa mendoni.

Faji është mungesa e fibrave

Kapsllëku dhe problemet e lidhura me to mund të shkaktohen nga mungesa e fibrave, detyra e të cilave është të përmirësojë tretjen, në të njëjtën kohë ajo mbështet peristaltikën e zorrëve dhe ndihmon në zbrazjen. Mungesa e fibrave mund të shkaktojë diabet, funksion të reduktuar të tiroides, përdorimi i antibiotikëve ose depresioni gjithashtu mund të ketë një efekt. Për jashtëqitje të rregullt, është e nevojshme të konsumoni mjaft fibra, të cilat mund të gjenden në një gamë të gjerë ushqimesh.

A mund të fajësojmë veten për kapsllëkun?

A keni menduar ndonjëherë nëse jeni disi fajtor për kapsllëkun dhe problemet me zorrët? Mund t’ju habisë, por kapsllëku mund të shkaktohet edhe nga ngrënia e disa ushqimeve që vetëm sa i përkeqësojnë problemet e zorrëve. Po sikur t’i thonim vetes se cilat ushqime dhe pjata janë të përfshira në mënyrë që t’i shmangni ato sa më shumë që të jetë e mundur në interesin tuaj?

Ushqimet që e përkeqësojnë kapsllëkun:

 • Produkte të qumështit me përmbajtje të lartë yndyre

  Ndër ushqimet që mund të përkeqësojnë kapsllëkun dhe t’ju bëjnë të vuani edhe më shumë janë produktet e qumështit me përmbajtje të lartë yndyre – këtu mund të përfshijmë, për shembull, kremrat me përqindje të lartë, qumështin e plotë, jogurtin me përqindje të lartë dhe të ngjashme. Kini parasysh se sa më shumë yndyrë të hani në dietën tuaj, aq më ngadalë jashtëqitja juaj lëviz nëpër zorrët, gjë që mund të shkaktojë shqetësim.

 • Ushqime të skuqura

  Ushqimet e skuqura në përgjithësi nuk rekomandohen shumë dhe njerëzit që përpiqen të ushqehen shëndetshëm i kanë përjashtuar ato pa kompromis nga menytë e tyre. Dhe mirë ata bënë! Edhe ushqimet e skuqura janë një barrë për traktin tonë tretës, sepse trupit tonë i duhet një kohë mjaft e gjatë për t’i tretur ato – ushqimet e skuqura qëndrojnë shumë gjatë në zorrën e trashë. Prandaj, kapsllëku dhe ushqimet e skuqura nuk shkojnë fare bashkë.

 • Banane të papjekura

  Ju mund të prekni ballin tuaj tani, sepse është shkruar kudo që bananet mund të ndihmojnë me problemet e zorrëve. Po, keni të drejtë, por vetëm gjysmën e të drejtës – nëse doni të merrni lehtësim, duhet të hani banane të pjekura bukur. Ata që kënaqen me ato të papjekura, të cilat për shembull kanë ende një lëkurë të gjelbër, nuk mund të habiten që vuajnë nga kapsllëku. Ka një sasi relativisht të madhe niseshteje rezistente në bananet e papjekura, të cilat trupi ynë nuk mund t’i tresë në mënyrë efektive.

Ushqime të tjera që duhen shmangur:

 • ëmbëlsirat
 • bukë e bardhë
 • vezë të ziera fort
 • ushqimet që përmbajnë gluten
 • cokollate