#image_title
Këshilla të dobishme

Ai “tregon” papastërtitë më mirë se një nishan. Hidheni atë në kullues një herë në javë. Nuk do të ketë asnjë gjurmë të një tubi të bllokuar

9views

Kur pastroni rregullisht kuzhinën, duhet t’i kushtoni vëmendje të veçantë lavamanit. Tubat e bllokuara të kullimit janë një situatë mjaft e pakëndshme në të cilën nuk do të donim të gjendeshim. Mjafton nëse zbatoni këtë rregull të thjeshtë. Kushton disa qindarka.

Kur pastroni rregullisht kuzhinën, duhet t’i kushtoni vëmendje të veçantë lavamanit.
Foto: shutterstock/Igal Vaisman

A dyshoni se ka një tub të bllokuar në shtëpinë tuaj? Ka disa shenja sinjalizuese për t’u kujdesur për të identifikuar shpejt problemin. E para është që uji nga lavamani, lavamani ose vaska juaj kullon ngadalë. Kur vëreni se uji po kullon shumë më ngadalë se zakonisht, kjo mund të tregojë një bllokim në tub. Një shenjë tjetër është një rritje e papritur e nivelit të ujit pasi është kulluar. Tingujt e pazakontë, të tillë si flluska, mund të tregojnë gjithashtu këtë. Përveç kësaj, një erë e keqe që vjen nga kullimi mund të jetë një shenjë se ka një problem me bllokimin e rrjedhës. Nëse vëreni këto simptoma, është mirë të ndërmerrni hapa të shpejtë për të pastruar tubacionet duke përdorur metoda shtëpiake.

Tub kullimi i bllokuar. Si ta luftoni atë?

Për të shmangur bllokimin e tubave të kullimit gjatë aktiviteteve të përditshme, ia vlen të ndiqni disa rregulla të thjeshta. Së pari, mos derdhni substanca të yndyrshme si vaji në lavaman. Ak gatuaj ushqim që përmban yndyrë, është më mirë të presësh që të ftohet dhe të ngurtësohet dhe më pas ta hedhim në koshin e mbeturinave në vend që ta derdhni në lavaman. Së dyti, vendosni një sitë ose një grilë mbi kullimin e lavamanit për të kapur copa më të mëdha të mbeturinave ushqimore, flokëve dhe mbeturinave të tjera. Pastroni rregullisht sitë për të parandaluar bllokimin e saj. Pas çdo përdorimi të lavamanit, shpëlajeni me ujë të nxehtë për të shpëlarë tubat dhe për të hequr yndyrën e grumbulluar. Përveç kësaj, është mirë të pastroni rregullisht tubat dhe lavamanin.

Si të zhbllokoni një tub në shtëpi? Gjithçka që ju nevojitet është uthull dhe ujë

Metoda me ujë të nxehtë dhe uthull është një ilaç popullor dhe i lirë në shtëpi për zhbllokimin e tubave tuaj.. Uthulla është një acid që ndihmon në tretjen e yndyrës së grumbulluar, sapunit dhe papastërtive të tjera. E kombinuar me ujë të nxehtë për të ndihmuar në shpëlarjen, kjo përzierje mund të jetë një mënyrë efektive për të zgjidhur problemin tonë. Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se kjo metodë është më e përshtatshme për bllokime të vogla dhe mund të mos jetë efektive për probleme më serioze të kullimit. Megjithatë, përdorimi i rregullt i kësaj metode mund të ndihmojë gjithashtu në mbajtjen e tubave të pastër dhe në parandalimin e bllokimeve në të ardhmen.

Për të shmangur bllokimin e tubave të kullimit gjatë aktiviteteve të përditshme, ia vlen të ndiqni disa rregulla të thjeshta.
Foto: shutterstock.com/Coryn

Çfarë përdorni për të zhbllokuar tubat e kullimit? Përdoreni tabletën në pjatalarëse

Një nga idetë e tjera interesante për pastrimin e një kullimi të bllokuar të lavamanit është përdorimi i një tablete pjatalarëse. Agjentët e fuqishëm të pastrimit në tableta kanë aftësinë të shpërbëjnë yndyrat dhe lëndët e tjera organike të vështira për t’u hequr, duke ndihmuar në zhbllokimin e tubave të bllokuar.

  1. Vendoseni tabletën e enëlarëses në enën e përzgjedhur dhe mbusheni me ujë.
  2. Prisni derisa të tretet plotësisht.
  3. Hidheni këtë përzierje në kullues.
  4. Lërini tabletat për disa orë ose gjatë natës.
  5. Shpëlajeni tubin me ujë të nxehtë për disa minuta për të hequr papastërtitë dhe mbeturinat e tretura. Uji i nxehtë do të ndihmojë në shpëlarjen e tubit dhe për ta mbajtur atë të rrjedhë lirshëm.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Hidhni dy lugë gjelle në kullues dhe lavamani i bllokuar do të zhbllokohet në asnjë kohë. Nuk është aspak sode

A ju jep netë pa gjumë një lavaman i bllokuar? Nëse e keni këtë produkt në shtëpi, nuk keni nevojë për agjentë të fortë pastrimi