Këshilla të dobishme

Ajo anuloi vizitën e saj te dentisti. Ajo priti shtatë vjet për një tjetër. “Unë kam vetëm një dhëmb të përparmë tani.”

6views

56-vjeçarja Mandy Sharp iu desh të anulonte një vizitë te dentisti sepse kishte një operacion urgjent për të hequr një tumor kanceroz. Klinika dentare e hoqi atë nga lista e pacientëve dhe refuzoi ta regjistronte përsëri për shtatë vjet. Si rezultat, gruas humbën 13 dhëmbë.

Foto: tiktok.com/@sabbiyahpervez

Në vitin 2016, Mandy Sharp nga Leeds anuloi një takim tek dentisti sepse përkoi me një qëndrim në spital. Gruaja vuante nga kanceri dhe iu desh t’i nënshtrohej një operacioni. Ajo qëndroi në spital për tre javë, kohë gjatë së cilës u hoq nga lista e pritjes për një takim dentar. Ajo nuk mundi të regjistrohej përsëri për shtatë vjet dhe humbi pothuajse gjysmën e dhëmbëve.

Ajo anuloi vizitën e saj te dentisti. Ajo nuk u regjistrua për herë të dytë

Mandy priti gjashtë muaj për një takim në klinikën dentare. Ndërkohë ajo u diagnostikua me kancer. Mjekët gjetën një tumor me përmasa 11×8 cm pranë shtyllës kurrizore. Sharp zgjodhi operacionin dhe kaloi tre javë në njësinë e kujdesit intensiv. Ajo i kishte kërkuar më parë nënës së saj të anulonte takimin për dentistin dhe të shpjegonte pse Mandy nuk mund të merrte pjesë. Pas daljes nga spitali, ajo kontaktoi personalisht institucionin për të lënë një takim të ri. Ajo që mësoi e mahniti. Sipas yorkshireeveningpost.co.uk, stafi në klinikë i tha gruas se ajo kishte humbur takimin e saj dhe nuk mund të ri-listohej.

Ajo humbi 13 dhëmbë. Ata u nxorën dhe filluan të prishen

  • I thirra, i dërgova email, u luta dhe u përgjërova, “Ju lutem, isha në spital”. Në atë moment kisha planifikuar të bëja vetëm dy mbushje. Ata më thanë: “Jo, duhet të jemi të rreptë sepse ka shumë njerëz në listën e pritjes. Ne kemi marrë një vendim dhe nuk mund ta kthejmë atë”, citohet të ketë thënë Mandy nga mirror.co.uk. Ajo nuk mund të përballonte një vizitë private, ndaj filloi të kërkonte një dentist tjetër të financuar nga shëndetësia publike. Fatkeqësisht, pa dobi.

Ndërkohë dhëmbët e saj filluan të ziheshin dhe të kalben. – Kam humbur 13 dhëmbë. Tani kam vetëm një dhëmb të përparmë, pjesa tjetër më ka rënë. Është e turpshme”, pranoi Sharp. Për shkak të kësaj, shëndeti mendor i gruas u përkeqësua dhe ajo duhej të merrte ilaqet kundër depresionit. Vetëm këtë vit ajo arriti të shkojë te dentisti dhe aktualisht po trajtohet.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Dentisti i kap kokën. Miliona njerëz e bëjnë këtë gabim kur lajnë dhëmbët

Çfarë ndodh nëse nuk përdorni fill për një muaj?