Këshilla të dobishme

Alergjitë e pranverës janë në sulm, ne dimë t’i mposhtim ato. Sigurisht jo me gëlqere!

8views

Pranvera po afron shpejt. Së shpejti bimët do të fillojnë të lulëzojnë dhe për këtë arsye ata që vuajnë nga alergjitë do të ndjejnë efektet e para të natyrës së gjelbër. Mos u shqeteso. Alergjitë e pranverës nuk duhet të jenë torturuese. Ne e dimë se si ta shpëtojmë atë duke përdorur mjete juridike shtëpiake. Dhe nuk është gëlqere.

Pranvera po afron shpejt. Së shpejti bimët do të fillojnë të lulëzojnë dhe për këtë arsye ata që vuajnë nga alergjitë do të ndjejnë efektet e para të natyrës së gjelbër.
Foto: pexels.com/cottonbro studio

Në të kaluarën, gëlqerja përdorej si një ilaç shtëpiak për alergjitë. Megjithatë, nuk ka asnjë provë shkencore për të mbështetur efektivitetin e saj. Në fakt, gëlqerja mund të irritojë lëkurën dhe rrugët e frymëmarrjes, ndaj nuk rekomandohet përdorimi i saj për trajtimin e alergjive.

Substancat e ajrit (të njohura si patogjenë ose alergjenë) të tillë si poleni, barishtet, myku dhe madje edhe disa kimikate. Pasi këto alergjene hyjnë në trupin tonë, ata fillojnë të bëjnë kërdi. Sistemi imunitar gabimisht e percepton polenin si një kërcënim dhe lëshon antitrupa që sulmojnë alergjenët dhe lëshojnë një kimikat të quajtur histaminë në hundë, sy dhe mushkëri. Për fat të mirë, ka mënyra për këtë.

Vajrat esencialë janë një eliksir mrekulli për ftohjet dhe alergjitë. Vetëm disa pika

Shtimi i vajrave esencialë në një banjë, filxhan çaji, vaj kastor ose një shpërndarës vaji mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave të alergjisë. Vajrat e mentes, borzilokut, eukaliptit dhe pemës së çajit lidhen me luftimin e inflamacionit dhe rritjen e sistemit imunitar.

Vajrat esencialë për alergjitë ndihmojnë në detoksifikimin e trupit dhe luftimin e infeksioneve, baktereve, parazitëve, mikrobeve dhe toksinave të dëmshme.

Detoksifikimi i trupit është një faktor i rëndësishëm në luftën kundër alergjive. Ushqimi është shumë i rëndësishëm

Alergjitë shpesh përkeqësohen nga toksinat në trup. Mëlçia është një ndërmjetës i shkëlqyer i inflamacionit në trup dhe kur punon jashtë orarit, metabolizon stresin, medikamentet, alkoolin dhe ushqimet e përpunuara, alergjitë mund të përkeqësohen.

Detoksifikoni trupin tuaj duke eliminuar ushqimet e skuqura, sheqerin, alkoolin dhe toksinat e tjera nga dieta juaj. Provoni ushqime dhe barishte që mbështesin mëlçinë si gjembaku, shafrani i Indisë, angjinarja, agrumet dhe arrat.

Shtimi i vajrave esencialë në një banjë, filxhan çaji, vaj kastor ose një shpërndarës vaji mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave të alergjisë.
Foto: Shutterstock/Africa Studio

Merrni parasysh uthullën e mollës. Një zierje e tillë ndihmon gjithnjë e më shumë njerëz.

Thuhet se uthulla e mollës forcon sistemin imunitar, ndihmon në shpërbërjen e mukusit dhe ndihmon drenimin limfatik. Ekspertët rekomandojnë përzierjen e një deri në dy lugë uthull molle me një gotë ujë dhe lëng limoni tri herë në ditë për të lehtësuar simptomat e alergjisë.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Koha më e mirë për të filluar desensibilizimin. Në pranverë do të ndjeni ndryshimin

Alergjik me dëshirën për qen? Këto raca janë zgjidhja më e mirë