Këshilla të dobishme

Anemia, pra anemia. Nuk është rraskapitje! Kontrolloni për simptoma

9views

Ne merremi me anemi, ose anemi nëse preferoni, kur na mungojnë qelizat e kuqe të gjakut (eritrocitet), të cilat kryejnë një funksion shumë të rëndësishëm, përkatësisht transportimin e oksigjenit në organe dhe inde, ose kur sasia e hemoglobinës që përmbahet në eritrocite (një proteinë që lidh oksigjeni nga mushkëritë) dhe dërgimi i tij në të gjitha indet) është shumë i ulët.

Anemia është një problem i zakonshëm, që për fat të keq ngatërrohet me lodhjen, sepse shoqërohet me dhimbje koke, marramendje dhe vështirësi në përqendrim. Për aneminë flitet shumë më shpesh në kuadrin e femrave, por prek edhe meshkujt (diferenca në numrin e rasteve arrin në disa dhjetëra për qind). Mjeku e diagnostikon aneminë tek femrat kur niveli i hemoglobinës është nën 12 g/dl, kurse tek gratë shtatzëna është ndryshe – kjo ndodh në rastin e hemoglobinës nën 11 g/dl. Tek meshkujt ky tregues është nën 13 g/dl. Anemia tek gratë diagnostikohet gjithashtu kur numri i qelizave të kuqe të gjakut bie nën 4 x 10¹²/l, dhe tek burrat kur numri i qelizave të kuqe të gjakut bie nën 3,8 x 10¹²/l.

Shkaktarët më të zakonshëm të anemisë janë mungesa e: hekurit – i nevojshëm për prodhimin e hemoglobinës dhe vitaminës B12 – e nevojshme në procesin e formimit të gjakut, si dhe acidit folik, i cili ndër të tjera. rregullon funksionimin dhe rritjen e të gjitha qelizave.

Shkaqet kryesore të mungesës së hekurit përfshijnë: dietën e varfër (të varfër me perime dhe mish jeshil), periodat tepër të rënda, rritje të kërkesës për hekur e shoqëruar me furnizim të pamjaftueshëm (ndodh, për shembull, tek gratë gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji, si dhe tek foshnjat e lindura para kohe. dhe gjatë pubertetit), lëndime të rënda ose përthithje të dëmtuar të elementit nga trakti gastrointestinal.

Ka disa lloje të anemisë. Këto janë:

anemia e mungesës: sideropenike (nga mungesa e hekurit) i megaloblastike (nga mungesa e vitaminës B12 ose e acidit folik),

anemia e sëmundjeve kronike (e dyta më e zakonshme, e shkaktuar nga infeksionet kronike bakteriale, parazitare dhe kërpudhore, sëmundjet autoimune dhe kanceri; rreziku i kësaj forme të anemisë rritet me moshën),

anemi aplastike (shkaku i tij është ndërprerja e funksionimit të duhur të qelizave staminale në palcën e eshtrave),

anemia sideroblastike (rezultuar nga prodhimi i gabuar i hemit, një komponent i hemoglobinës, i cili shkakton formimin e qelizave të kuqe të gjakut jonormale në palcën e eshtrave),

anemi post-hemorragjike (ndodh si rezultat i humbjes akute ose kronike të gjakut),

anemia hemolitike (një grup sëmundjesh në të cilat një numër i reduktuar i rruazave të kuqe të gjakut në gjak shkaktohet nga prishja e tyre jonormale – hemoliza; një shembull i kësaj është anemia drapërocitare).

Në aneminë e lehtë niveli i hemoglobinës është nga 10 deri në 12 g/dl, në anemi të moderuar është nga 8 deri në 9,9 g/dl. Anemia e rëndë diagnostikohet kur niveli i hemoglobinës është ndërmjet 6,5 dhe 7,9 g/dl, ndërsa anemia kërcënuese për jetën tregohet nga niveli i hemoglobinës nën 6,5 g/dl.

Në ditët e sotme është e lehtë të ngatërrohet anemia me lodhjen. Simptomat injorohen sepse nuk janë specifike. Prandaj ju këshillojmë – ndaloni, hidhini një sy vetes dhe mbi të gjitha kryeni një analizë bazë gjaku.

Anemia mund të tregohet nga:

 • dobësi, ndjenjë lodhjeje, lodhje që vazhdon pavarësisht pushimit,
 • dhimbje koke dhe marramendje,
 • probleme me përqendrimin dhe kujtesën,
 • përgjumje,
 • humor të keq,
 • lëkura e zbehtë, konjuktiva e syve, thonjtë, mishrat e dhëmbëve,
 • flokë të thatë, të brishtë dhe në rënie,
 • lëvizshmëri e reduktuar,
 • gulçim pas stërvitjes,
 • palpitacionet,
 • ndjen të ftohtë,
 • apati,
 • prirje për depresion,
 • frymëmarrje të cekët.

Simptomat e listuara më sipër janë më tipiket e anemisë. Pjesa tjetër varet nga lloji i saj. Për shembull, anemia megaloblastike mund të shkaktojë çrregullime të sistemit neurologjik dhe të traktit tretës, qimet gri mund të shfaqen më herët dhe anemia drapëroqelizore mund të shkaktojë fryrje të duarve dhe këmbëve.

Trajtimi që do të zbatohet varet nga lloji dhe shkaku i anemisë.

Në rast të çrregullimeve të shkaktuara nga mungesa e hekurit ose vitaminave B, duhet të merrni preparate që do të kompensojnë mangësitë e tyre – mjeku juaj sigurisht që do t’ju rekomandojë ato të përshtatshmet. Siç theksojnë ekspertët, është mirë që ato të përdoren së bashku me acidin askorbik, pra vitaminën C të njohur, sepse siguron përthithje më të mirë të hekurit. Efektiviteti i trajtimit duhet të kontrollohet pas tre javëve të para duke përdorur analizën e gjakut të lartpërmendur. Ia vlen të mbështetet trajtimi me produkte të përshtatshme (detajet më poshtë).

Megjithatë, ndonjëherë preparatet orale mund të jenë të papërshtatshme (kjo ndodh, për shembull, kur pacienti ka përthithje të dëmtuar të hekurit nga trakti gastrointestinal). Në këtë rast, hekuri administrohet parenteralisht – në formën e injeksionit.

Le të shtojmë se anemia kongjenitale është një sëmundje e përcaktuar gjenetikisht dhe trajtimi i saj mund të jetë vetëm simptomatik.

Një dietë për aneminë e mungesës së hekurit duhet të përfshijë produkte të tilla si:

 • mish dhe produkte mishi (kryesisht viçi dhe viçi),
 • të brendshmet (p.sh. mëlçia),
 • peshk (sardele, skumbri, ton, salmon, turshi).
 • të verdhat e vezëve,
 • fara (kungull, luledielli, susam),
 • arra,
 • produktet e drithërave me drithëra të plota,
 • perime jeshile (spinaq, lakër, lakrat e Brukselit, brokoli, majdanoz),
 • panxhari,
 • kakao pluhur,
 • bishtajore të thata,
 • kajsi, kumbulla të thata, fiq, hurma,
 • rrush pa fara e zezë, luleshtrydhe,
 • lakër.

Nëse nuk trajtojmë aneminë, mund të përballemi me komplikime të rrezikshme – ato mund të prekin çdo organ. Mund të shfaqen aritmi kardiake, çrregullime të kujtesës, sindroma e këmbëve të shqetësuara ose çrregullime serioze neurologjike.

Në gratë shtatzëna, anemia e patrajtuar mund të çojë në komplikime gjatë shtatzënisë, si dhe në vonesa në zhvillimin fizik dhe intelektual të fëmijëve.

IRz