Këshilla të dobishme

Askush nuk pyeti, të gjithë kishin nevojë. Një këllëf jastëku i madh nuk do të jetë më problem

5views

Praktikisht secili prej nesh e ka përjetuar në një moment një situatë të tillë, pra një këllëf jastëku i madh kundrejt një jastëku të vogël. Për fat të mirë, ka mënyra të thjeshta për të zgjidhur këtë problem. Ky truk do të funksionojë për të gjithë.

Foto: shutterstockúKamomil_Olya

Pas një dite të vështirë, nuk ka asgjë më të këndshme sesa të strukesh në një shtrat aromatike dhe të biesh në gjumë. Megjithatë, ndonjëherë mund të ndodhë që gabimisht të blejmë çarçafë krevati ose të marrim si dhuratë çarçafë krevati që janë pak më të mëdhenj se ato që kemi në të vërtetë. Si rrjedhojë, duhet të përballemi me këllëfët e jastëkëve me përmasa të mëdha. Për fat të mirë, ekziston një truk i zgjuar edhe për këtë.

Një mënyrë e shpejtë dhe e thjeshtë për të bërë një këllëf jastëku me përmasa të mëdha. Në këtë mënyrë përshtatet me çdo madhësi

Ekziston një zgjidhje e thjeshtë për të përshtatur një çarçaf të madh në një jastëk më të vogël. Jo vetëm që do të flini rehat pa problemin e pakëndshëm të materialit të tepërt, por edhe jastëku nuk do të “zhveshet” pas vetëm disa netësh. Në situata të tilla, do të ndihmojë një truk i thjeshtë, me ndihmën e të cilit mund të “ndryshoni” përmasat e pëlhurës në pak çaste. @julie_eigenmann gjithashtu demonstroi këtë metodë në profilin e saj në TikTok.

  1. Vendoseni jastëkun në këllëfin e jastëkut.
  2. Zhvendoseni atë në qoshe në mënyrë që skajet e tij të jenë të dukshme.
  3. Kapni skajin e jastëkut në anën e pëlhurës që zgjerohet, më pas përdorni dorën tjetër për të futur këndin që zgjerohet së bashku me pëlhurën e tepërt “nën” këllëfin e jastëkut.
  4. Përdorni të njëjtën sekuencë lëvizjesh në anën tjetër.
  5. Lëmoni pëlhurën në mënyrë që të mos ketë palosje ose rrudha dhe është bërë.

Sa shpesh e ndërroni këllëfin e jastëkut? Kjo do t’ju ndihmojë të shmangni pasojat e pakëndshme

Duke ndërruar rregullisht çarçafët dhe këllëfët e jastëkut, do të shmangni shumë probleme. Këto përfshijnë acarimin e lëkurës, alergjitë dhe zhvillimin e ekzemës. Arsyeja është se, me kalimin e kohës, në sipërfaqen e shtratit grumbullohen shumë baktere dhe marimangat, të cilat vijnë në kontakt të drejtpërdrejtë me lëkurën çdo ditë. Për të siguruar gjumë të shëndetshëm dhe rehati, është e rëndësishme t’i ndryshoni ato të paktën dy deri në tre herë në javë.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Me siguri nuk e keni ditur se mund ta lani në pjatalarëse. Kjo do t’ju kursejë shumë kohë

Marr një kub dhe e mbuloj me ujë të valë. Lavamani i bllokuar dhe aroma nuk më shqetësojnë më