Këshilla të dobishme

Ata ushqehen me miell ose drithëra mëngjesi. Cilat janë rreziqet e ngrënies pa vetëdije të vezëve të tyre?

19views

Plodia interpunctella, ose shpimi i ruajtjes, është një nga disa insektet që ushqehen me drithëra dhe ushqime të tjera të thata. Njihet me disa emra të zakonshëm, si molë e ushqimit, molë e ushqimit, molë e grurit. I rritur molat ushqimore janë mjaft të vogla, gjë që i bën ato të lehta për t’u humbur. Zakonisht mësojmë për praninë e tyre kur ata kolonizojnë dollapët e kuzhinës.

Tenja femra e rritur ushqimore ata vendosin qindra vezë, të cilat çelin në larva të vogla të bardha. Ata jetojnë në thasë të hapur me produkte ushqimore të thata me të cilat ushqehen. Por kini kujdes – tenjat femra janë aq “të zgjuara” sa mund të shtrydhin nën kapak dhe të lëshojnë vezë në kavanoza dhe kanaçe të mbyllura. Prania e larvave në një qese ose kavanoz tregohet nga rrjeta karakteristike e merimangës që ata lënë pas. Grimcat e miellit ose thekonet e drithërave ngjiten në të.

Përfundimisht, larvat pupëzohen para se të çelin nishanet e radhës. I gjithë ky proces mund të zgjasë diku nga 1 deri në 10 muaj, në varësi të kushteve mjedisore, kështu që deri në momentin që shihni tenja ushqimore që fluturon përreth, ka një shans të mirë që të keni një infektim në ndonjë enë ushqimi të thatë që nuk është i mbyllur hermetikisht.

Tenja e ushqimit vendos vezët e tyre direkt në ushqimin e tyre. Ato mund të gjenden në produkte të tilla si:

 • bukë,
 • karamele,
 • drithërat,
 • krisur,
 • fruta të thata,
 • barishte të thata,
 • Miell,
 • fara,
 • arra,
 • makarona,
 • qumesht pluhur,
 • oriz.

Tenja e ushqimit gjithashtu mund të fole në ushqimin e thatë të kafshëve shtëpiake dhe farat e shpendëve.

Kjo do të thotë që derisa të zbuloni se keni molë ushqimore në kuzhinën tuaj, ju mund të keni ngrënë një molë të gjallë, vezët ose larvat e saj. Po aq shqetësuese është se ju ka të ngjarë të keni gëlltitur feçet e tyre ose lëkurën e derdhur gjatë derdhjes.

Ekspertët thonë se përveçse ka shkaktuar kërdi në aksione, mola ushqimore nuk i dëmton njerëzit. Ata nuk prodhojnë toksina dhe nuk transmetojnë sëmundje. Nuk dihet se ato përhapin ndonjë sëmundje, parazitë apo patogjen të njohur. Nëse i keni ngrënë pa vetëdije, ato do të treten, si një mizë që e keni gëlltitur aksidentalisht duke ngarë biçikletën tuaj. Kjo ndoshta ndikon vetëm në gjendjen mendore, pasi të gjitha insektet perceptohen si të neveritshme.

Megjithatë, mola ushqimore duhet të hiqet nga kuzhina sa më shpejt të jetë e mundur, sepse efekti i tyre në trup nuk është hetuar plotësisht.

Këta dëmtues mund të hyjnë në shtëpinë tuaj në mënyra të ndryshme. Për shembull, përmes dyerve dhe dritareve të hapura, kanaleve të ajrit, tubave hidraulikë ose kabllove që kalojnë nëpër mure. Fatkeqësisht, ne gjithashtu i sjellim shpesh nga dyqani – ruajtja e pahijshme e mallrave dhe paketimi i produkteve ushqimore të kontaminuara me vezë mole është fatkeqësisht një problem i zakonshëm. shpeshherë ata jetojnë në ushqim të thatë për kafshët shtëpiake.

Tenja e ushqimit është programuar për t’u riprodhuar masivisht dhe dollapët e kuzhinës me shumë pako ushqimore të hapura janë ambienti perfekt për ta.

Shfaqja e molës së ushqimit gjithmonë nënkupton një pastrim të madh. Duhet të hidhni të gjitha produktet që nuk janë të mbyllura mirë. Ky është një humbje e madhe kohe dhe, natyrisht, para – një pushtim i molave ​​ushqimore mund të kushtojë deri në disa qindra zloti. Megjithatë, ju mund të minimizoni rrezikun e shfaqjes së këtyre parazitëve në kuzhinën tuaj.

Ne dyqan

Kontrolloni çdo paketë ushqimore për vrima dhe vula të thyera. Njoftoni menaxherin e dyqanit ose çoni produktin në një qendër kthimi nëse zbuloni këtë lloj dëmtimi. Kontrolloni gjithashtu datën e skadencës – mbani mend se produktet e vjetra u japin vezëve brenda më shumë kohë për t’u çelur. Shikoni përmbajtjen e paketave nëse ato janë transparente. Topat e vegjël të bardhë ose pjesa e brendshme e mbuluar me rrjetë merimangash molë janë një shenjë se tenja janë tashmë aty.

Në shtëpi

Sapo të ktheheni nga pazari, kontrolloni paketimin e brendshëm (siç është qesja në një kuti drithërash) për vrima ose dëmtime. Pasi ta hapni paketimin, sigurojeni me kujdes dhe, mundësisht, derdhni përmbajtjen në një enë hermetike. Falë kësaj, ju do të zgjasni edhe freskinë e produktit.

Pasi të keni zbrazur dollapët nga gjithçka, hiqni menjëherë plehrat. Nëse larvat dhe insektet e rritur e gjejnë veten në plehra dhe qëndrojnë atje për ca kohë, mund të jeni i sigurt se problemi do të kthehet.

Pastroni enët dhe kavanozët e magazinimit në pjatalarëse. Lani mirë paketimet e mbyllura. Për të qenë të sigurt, mund t’i vendosni në frigorifer gjatë natës. Temperatura e ulët shkatërron vezët e molës ushqimore.

Lani dollapët shumë mirë me alkool. Mos përdorni fshesë me korrent për të hequr tenjat – ekziston rreziku i lartë që ato të shpëtojnë dhe të kthehen në kuzhinë. Porositni një kurth mole – shkopi i njomur me feromon do t’ju ndihmojë të kapni ato që janë ende të fshehura diku. Për të qenë të sigurt, përsëritni larjen e kabineteve dhe sterilizimin e kontejnerëve pas një muaji.

LEXO GJITHASHTU:

Ushqimi i ruajtur keq është plot me toksina

Këto produkte është më mirë të mos i mbani në frigorifer. Ata humbasin vetitë e tyre shëndetësore

Çfarë ndodh kur hani diçka të mykur? Simptomat e helmimit nga myku