Këshilla të dobishme

Bëni këtë mëngjes të shëndetshëm çdo ditë dhe kjo do të fillojë t’i ndodhë trupit tuaj

6views

Bollguri nuk është vetëm i shijshëm, por edhe një ushqim jashtëzakonisht i shëndetshëm që mund ta përfshini në dietën tuaj të përditshme. Ai është i pasur me fibra, vitamina dhe minerale që janë të dobishme për shëndetin dhe mirëqenien tuaj.

Bollguri nuk është vetëm një ushqim i shijshëm, por edhe një thesar i paçmuar për shëndetin e të gjithë familjes. Pse duhet të jeni të bindur të hani tërshërë çdo ditë? Zbuloni pse duhet ta përfshini këtë ushqim të shëndetshëm në menunë tuaj!

Si ndikon tërshëra në trupin tonë?

Bollguri është një produkt me shumë veti të vlefshme. Është i pasur me fibra, të cilat ndihmojnë në ruajtjen e një peshe të shëndetshme trupore, rregullojnë aktivitetin e zorrëve dhe ul kolesterolin. Përmban gjithashtu vitamina të grupit B, selen dhe magnez, të cilat kanë një efekt të dobishëm në sistemin nervor, reduktojnë lodhjen dhe përmirësojnë humorin. Bollguri është gjithashtu i pasur me antioksidantë që mbrojnë trupin nga stresi oksidativ dhe ngadalësojnë procesin e plakjes.

Bollgur: zgjedhja perfekte për këdo që është në dietë

Bollguri është ideal për ata që janë në dietë. Ka një efekt të dobishëm në peshën trupore dhe indeksi i ulët glicemik i tërshërës mbështet ruajtjen e peshës. Gjatë periudhës së verës rekomandohet të hahet bollgur i ftohtë, ndërsa në dimër duhet të lahet me qumësht të ngrohtë. Sportistëve u rekomandohet të hanë tërshërë para stërvitjes, gjë që rrit qëndrueshmërinë dhe përmirëson metabolizmin, dhe magnezi i pranishëm ka një efekt të dobishëm në muskuj.

Si të përgatisni bollgur?

Bollguri është një produkt shumë i gjithanshëm që mund të përgatitet në mënyra të ndryshme. Mënyra më e lehtë është të mbuloni tërshërën me qumësht të ngrohtë ose një pije vegjetale. Ju gjithashtu mund të shtoni mbushjet tuaja të preferuara, si p.sh.

  • fruta,
  • arra,
  • fara,
  • arra, fara, arra,
  • cokollate,
  • piper.

Bollguri është një zgjedhje e shkëlqyer për një mëngjes të shëndetshëm dhe plot. Konsumimi i rregullt i tërshërës mund të sjellë shumë përfitime për shëndetin tonë.