Këshilla të dobishme

Bëni këto 6 gjëra të pastra me vetëm një majë kripë

10views

Nuk është vetëm miku më i mirë i piperit! Mund të bëhet edhe juaji nëse mësoni ta përdorni përveç gatimit dhe pastrimit të shtëpisë tuaj.

Përdorimet e tij janë të shumta dhe ne përmendim 6 që mendojmë se do t’ju bëjnë më të mirë jetën dhe përditshmërinë tuaj në shtëpi.

Tava të vjetra hekuri Keni një tigan të ndryshkur që nuk e përdorni më kur dëshironi? Pak kripë do ta kthejë atë. Filloni duke e lagur tavën, e spërkatni me kripë të trashë dhe e fërkoni me një sfungjer. Lëreni të qëndrojë për 10 minuta dhe më pas shpëlajeni.

Njollat ​​e kafesë

A është filxhani juaj i preferuar i kafesë i mbushur me njolla kafeje? Bëni një pastë me sapun enësh dhe kripë dhe pastroni filxhanin tuaj me përzierjen. Do ta shihni sërish të shkëlqejë.

Pllakë prerëse e shurdhër

Për të rikthyer në jetë dërrasën tuaj të vjetër prerëse, do t’ju duhet një limon dhe pak kripë. Prisni limonin në gjysmë, spërkatni me kripë sipërfaqen e drurit dhe filloni ta fërkoni me gjysmën e limonit. Shpëlajeni dhe thajeni me letër kuzhine.

Njollat ​​e djersës

Nëse këmisha juaj e bardhë është zverdhur në zonën e sqetullës, atëherë ju duhet ta zgjidhni problemin vetëm me pak kripë. Zhytni një sfungjer në një enë të mbushur me ujë të ngrohtë dhe derdhni 4 lugë gjelle. kripë. Fërkoni njollat ​​me përzierjen dhe shikoni ato të zhduken.

Lavaman i bllokuar

Nëse lavamani juaj i banjës është i bllokuar, provoni ta zhbllokoni me trukun e mëposhtëm: Një herë në muaj ose më shpesh, hidhni 1/2 fl. uthull të bardhë, 1 fl. sodë buke dhe 1 fl. kripë dhe lëreni përzierjen të “ulë” për 10 minuta. Në fund shtoni 2-3 gota ujë të nxehtë dhe lavamani juaj është sërish si i ri.

Hiqni qafe milingonat Meqenëse koha e shfaqjes së tyre po afron dalëngadalë, ne kemi një mënyrë që ju të mos i keni si shokë dhome. Spërkatni kripë jashtë dyerve dhe dritareve të oborrit tuaj. Nuk u pëlqen fare të ecin mbi kripë. Pra, ata do të lëvizin në shtete të tjera.

spirossoulis.com