Këshilla të dobishme

Bronkiti mund të trajtohet pa antibiotikë. Këshilla e gjyshes do t’i tregojë atij

11views

Bronkiti është një sëmundje shumë e pakëndshme që prek kryesisht traktin e sipërm respirator. Simptomat tipike përfshijnë një kollë irrituese, gjithashtu gëlbazë. Sëmundja e njohur ndryshe si bronkiti mund të prekë absolutisht këdo, madje mund të shfaqen komplikime shëndetësore gjatë trajtimit apo gjatë ecurisë së sëmundjes, për të cilat askush nuk kujdeset, ndaj është e nevojshme që sëmundja të zbulohet në kohë dhe të fillohet trajtimi sa më shpejt të jetë e mundur. Për bronkitin akut përshkruhen antibiotikë, por nëse nuk jeni adhurues i këtij ilaçi, mund ta kuroni bronkitin me këshillën e gjyshes.

Në kohën e gjysheve dhe stërgjysheve tona nuk kishte antibiotikë, megjithatë ata ia dolën të luftonin me lehtësi sëmundjet si bronkiti. Shumë shaka janë të njohura edhe sot, ndaj mos hezitoni t’i provoni.

Qepa është një kurë për të gjitha. Përgatitni një shurup prej tij dhe trajtoni bronkitin

Të gjithë e dinë se qepët janë një mrekulli që ne mund të rritim në kopshtin tonë. Qepa ndihmon në luftën kundër shumë sëmundjeve, ndihmon edhe në bronkit. Mjafton të përgatisni shurupin e qepës duke e prerë qepën në formë rrumbullake, pastaj duke i spërkatur me sheqer pluhur, duke e lënë të qëndrojë për rreth një ditë dhe duke pirë lëngun e përzierjes në mëngjes dhe në mbrëmje.

Ndihmuesit janë rrikë me mjaltë

Nëse keni rrikë dhe mjaltë në bufenë tuaj, përdorni ato për bronkit. Mjafton të formoni një lloj petullash nga rrika e freskët dhe një lugë çaji mjaltë, të cilën më pas e vendosni në gjoks. Nëse fërkojmë yndyrë në gjoks përpara se të vendosim tortën me mjaltë me rrikë, do të shohim një shërim më të shpejtë.

Rrika mund të përdoret në një mënyrë tjetër, domethënë nëse e përvëloni me ujë të valë dhe më pas thithni avujt. Megjithatë, rrika ka tym shumë të fortë, kështu që nuk është për të gjithë. Mund të thuash që kjo këshillë gjyshe është për personazhe më të fortë.

Nëse gëlbaza nuk mund të kollitet, çaji me kopër do të ndihmojë

Duke qenë se bronkiti shoqërohet me mukozë të cilën po përpiqemi ta kollitim, mund të ndodhë që të kemi probleme me kollën. Çaji i fenugrekut, i bërë nga dy lugë çaji lule fenugreku dhe i zier në afërsisht një çerek litri ujë, do të ndihmojë në këtë. Rekomandohet të pini çaj tri herë në ditë, përkatësisht në mëngjes, pasdite dhe në mbrëmje para se të shkoni në shtrat.