Këshilla të dobishme

Çaji i bananes ka efekte të mahnitshme. Provojeni dhe shikoni

12views

Dëshironi të flini më mirë dhe të zgjoheni në mëngjes si një peshk? Mund të mos keni nevojë për ndonjë mjekim, por natyra mund t’ju ndihmojë. Nëse nuk jeni duke fjetur mirë, ndoshta kjo është për shkak të stresit, punës së tepërt, problemeve shëndetësore ose një stili të gabuar jetese. Për fat të mirë, natyra mund ta përballojë atë.

Provoni banane

Bananet janë plot me vitamina A, C, E, K dhe B. Ato përmbajnë gjithashtu magnez, kalium, kalcium dhe fosfor. Falë substancave që përmbajnë, konsumimi i rregullt i tyre mund të zvogëlojë rrezikun e ngërçeve të muskujve. Përveç kësaj, ata kanë triptofan, i cili natyrisht nxit gjumin.

Bëni çaj bananeje

Për të përgatitur një çaj efektiv për të mbajtur gjumin, do t’ju duhet vetëm një litër ujë, një banane dhe një majë kanellë. Zieni ujin në një tenxhere, shtoni bananen e larë dhe ziejini për rreth 10 minuta. Më pas kullojeni bananen nga uji dhe hidheni ujin në një filxhan. Shtoni një majë kanellë dhe pija është gati për t’u pirë. Është më mirë rreth një orë para gjumit. Kanella lehtëson relaksimin dhe gjithashtu përmirëson tretjen dhe qarkullimin e gjakut në trup. Magnezi dhe triptofani do të kujdesen për pjesën tjetër. Ekziston edhe një mënyrë e dytë për të përgatitur këtë çaj – nëse dëshironi të shmangni marrjen e sheqerit që gjendet natyrshëm në banane, mund ta përgatisni atë vetëm nga lëvozhga e bananes. Lëvoret mund t’i përdorni të freskëta ose të thata, varet nga ju.

Si të thani lëvozhgat e bananes?

Nëse keni tharëse, është e lehtë, mund t’i thani për 6-8 orë. Megjithatë, mund ta përdorni furrën edhe në cilësimet më të ulëta. Pritini lëkurat dhe vendosini në një tepsi. I thajmë nga njëra anë për 2-3 orë, më pas i kthejmë nga ana tjetër dhe i thajmë nga ana tjetër për të njëjtën kohë. Një lëvozhgë është e mjaftueshme për një çaj.

Modaliteti i gjumit gjithashtu mund të bëjë shumë

Edhe pse çaji i bananes mund të ndihmojë në përmirësimin e gjumit, është mirë të përqendroheni në rutinën tuaj të gjumit kur keni probleme. Në veçanti, shkoni në shtrat në të njëjtën kohë, flini në një dhomë gjumi të ajrosur mirë, ose mund të përfshini ushtrime joga ose meditimi para gjumit. Shmangia e alkoolit dhe pirjes së duhanit menjëherë para gjumit mund të ndihmojë gjithashtu.