Këshilla të dobishme

Çfarë fruti është më i mirë për të ngrënë në dimër? Shumica e tyre arrijnë vetëm te agrumet, por kjo nuk mjafton.

9views

Dimri është koha kur imuniteti ynë dobësohet. Prandaj, këshillohet furnizimi i trupit me vitamina. Nëse arrijmë më shpesh tek frutat, do të përmirësohet jo vetëm imuniteti, por edhe mirëqenia. Cilin fruta ia vlen të hahet në dimër?

Cilin fruta ia vlen të hahet në dimër?
Foto: shutterstock.com/Anjarsari laofiati putri

Në stinën e dimrit, dieta jonë duhet të jetë veçanërisht e pasur me fruta. Shumë njerëz pyesin nëse ia vlen të zgjidhni fruta shtëpiake apo më mirë ekzotike. Megjithatë, shumica e njerëzve arrijnë tek agrumet dhe harrojnë frutat sllovake. Ky rezulton të jetë një gabim i madh.

Çfarë fruti është më i mirë për të ngrënë në dimër? Mos harroni ofertat origjinale

Frutat duhet të hamë jo vetëm në dimër, por edhe në stinët e tjera. Ato furnizojnë trupin tonë me vitamina dhe minerale të rëndësishme. Në fakt, ato janë një nga shtyllat më të rëndësishme të një diete të shëndetshme dhe të ekuilibruar. Megjithatë, shumë prej nesh janë ende duke menduar se çfarë fruta të zgjedhin në dimër, kur zgjedhja e frutave të stinës sllovake është mjaft e kufizuar.

Padyshim që ia vlen të vihet bast me dardha. Varietetet e vonshme mund të ruhen dhe konsumohen gjatë gjithë dimrit. Ia vlen t’i arrish ato sepse janë të pasura me vitamina: A, C, PP dhe vitamina të grupit B. Ato furnizojnë trupin me substanca të tilla si kalium, magnez, kalcium, si dhe bor dhe bakër. Është interesante se kur konsumohen gjatë sëmundjes, ato ndihmojnë në lehtësimin e simptomave të ftohjes dhe gripit.

Një tjetër frut i stinës që ju meriton vëmendje, është një mollë. Është një nga frutat më të shëndetshëm që mund të hamë në dimër. Mollëve nuk u mungojnë vitaminat: A, C, E dhe K, si dhe mineralet: kalciumi, fosfori dhe kaliumi. Ato kanë një efekt pozitiv në sistemin e tretjes, forcojnë sistemin imunitar dhe luftojnë kundër radikalëve të lirë. Është mirë që t’i konsumoni pasi t’i keni larë mirë – pa i qëruar.

Është veçanërisht e vlefshme të vihet bast për kivi dhe grejpfrut ose pomelo. Kivi është një burim i shkëlqyer i vitaminës C
Foto: Shutterstock/Africa Studio

Çfarë frutash duhet të merrni në dimër? Jo vetëm frutat sllovake ia vlen të merren parasysh

Megjithatë, nuk duhet të hiqni dorë plotësisht nga agrumet. Vitamina C dhe fibrat janë vetëm fillimi i përfitimeve të tyre. Janë ideale jo vetëm për ëmbëlsira, por edhe për shumë pjata. Duhet t’i hani edhe të gjalla, vetëm mos harroni t’i lani mirë fillimisht.

Është veçanërisht e vlefshme të vihet bast për kivi dhe grejpfrut ose pomelo. Kivi është një burim i shkëlqyer i vitaminës C dhe gjithashtu përmirëson gjendjen e lëkurës, ngadalëson procesin e plakjes, rregullon nivelin e kolesterolit dhe rregullon presionin e gjakut. Përveç kësaj, ai përmban acid folik, kështu që gratë shtatzëna duhet ta konsumojnë atë. Nga ana tjetër, grejpfrutët përmbajnë substanca me efekte antioksiduese dhe anti-inflamatore.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Si t’i ruani mollët për t’i mbajtur ato të lëngshme? Lexoni rregullat kryesore

Jo vetëm kumbullat, por edhe dardhat duhet të përfshihen në dietën tuaj. Ne sjellim arsyet