Këshilla të dobishme

Diagnoza: hashimoto. Karakteristikat, shkaqet, simptomat dhe trajtimi i sëmundjes

10views

Sëmundja e Hashimotos (inflamacion kronik i trupit) është një nga llojet më të zakonshme të tiroiditit. Emri i sëmundjes vjen nga emri i kirurgut japonez Hakaru Hashimoto, i cili në vitin 1912 ishte i pari që përshkroi simptomat e sëmundjes. Tiroiditi i Hashimotos është një grup sëmundjesh autoimune. Çfarë do të thotë? Në rastin e një sëmundjeje, ndodh një situatë në të cilën sistemi imunitar i pacientit, në vend që p.sh. të sulmojë organet e tij, p.sh. Pasoja e kësaj është ndërprerja e prodhimit të hormoneve tiroide. Këto janë tiroksinët T4 dhe triiodothyronine T3, mungesa e të cilave mund të çojë në hipotiroidizëm. Për këtë arsye, shumë njerëz ngatërrojnë sëmundjen e hashimotos me hipotiroidizmin. Megjithatë, duhet theksuar se këto janë sëmundje krejtësisht të ndryshme. Sëmundja e Hashimotos është një sëmundje që çon në dëmtimin e gjëndrës tiroide, e cila mund të rezultojë në hipotiroidizëm. Nga ana tjetër, hipotiroidizmi është një sëmundje e shkaktuar kryesisht nga përqendrimi i ulët i hormoneve. Hipotiroidizmi nuk duhet të lidhet gjithmonë me sëmundjen e Hashimotos.

Deri më tani, shkaqet e sakta të sëmundjes nuk janë përcaktuar. Megjithatë, nuk ka dyshim se mund të flasim për disa faktorë që rrisin ndjeshëm mundësinë e sëmundjes së hashimotos. Kryesisht është gjinia. Sëmundja prek gratë shumë më shpesh. Hulumtimet tregojnë se ata vuajnë nga kjo sëmundje deri në 5 herë më shpesh se meshkujt. Faktori i dytë është mosha. Hashimoto më së shpeshti shfaqet te pacientët e moshës 30-50 vjeç. Ndodh gjithashtu që sëmundja të shfaqet menjëherë pas lindjes.

Për më tepër, hashimoto mund të lidhet edhe me stresin, problemet emocionale, çrregullimet e gjumit, mangësitë e vitaminave, si dhe çrregullimet ushqyese dhe diabetin. Çështjet gjenetike janë gjithashtu të rëndësishme. Hashimoto është shumë më e zakonshme tek njerëzit, prindërit e të cilëve kishin probleme me tiroiden.

Faktorë të tjerë që rrisin rrezikun e sëmundjes së hashimotos përfshijnë:

 • menopauza dhe luhatjet hormonale shoqëruese,
 • infeksione të shpeshta,
 • sëmundje celiac,
 • psoriasis,
 • bielactwo,
 • artrit rheumatoid,
 • lupus,
 • alergjitë.

Simptoma kryesore e sëmundjes së hashimotos mund të jetë dëmtimi dhe hipotiroidizmi i mëvonshëm. Nyjet e vogla mund të shfaqen edhe në gjëndrën tiroide. Megjithatë, kjo zakonisht nënkupton një fazë të avancuar të sëmundjes. Diagnoza fillestare e tiroiditit Hashimoto nuk është gjithmonë e lehtë. Sëmundja mund të jetë asimptomatike për shumë vite. Megjithatë, ky nuk është problemi i vetëm. Kur shfaqen simptoma, ato shpesh janë shumë të pazakonta dhe mund të tregojnë shumë sëmundje të ndryshme. Për këtë arsye, hashimoto shpesh diagnostikohet aksidentalisht, p.sh. Ndodh ndonjëherë që pacientët të vijnë te mjeku për shembull me dhimbje koke, depresion apo çrregullime menstruale dhe pas diagnozës më të detajuar rezulton se vuajnë nga sëmundja e Hashimotos.

Simptomat e mundshme të hashimotos përfshijnë:

 • shtim në peshë,
 • Renia e flokeve,
 • çrregullime menstruale,
 • periudha të rënda,
 • pagjumësi,
 • lodhje,
 • anemi,
 • hipertensioni,
 • dhimbje të muskujve dhe kyçeve,
 • kapsllëk,
 • niveli i rritur i kolesterolit,
 • probleme me të mbetur shtatzënë,
 • zbehje, bradikardi,
 • bradikardi
 • ënjtje dhe ënjtje (veçanërisht në fytyrë, e ashtuquajtura fytyrë tiroide),
 • marramendje,
 • dhimbje koke,
 • lodhje,
 • lëkurë të thatë,
 • thonjtë e brishtë,
 • ngjirurit e zërit.

Për më tepër, simptomat mendore mund të shfaqen edhe me Hashimoto. Problemet e kujtesës, ndryshimet e humorit, depresioni, çrregullimet e përqendrimit, lodhja dhe madje edhe mendimet për vetëvrasje janë shumë të zakonshme. Kjo ul cilësinë e jetës së pacientit. Pacientët me Hashimoto shumë shpesh nuk kujdesen për higjienën e tyre dhe nuk duan të takojnë të dashurit e tyre ose të largohen nga shtëpia. Nëse shfaqen simptoma mendore, është e nevojshme konsultimi me një psikolog ose psikiatër.

Për të konfirmuar diagnozën, është e nevojshme të kryhen një sërë testesh. Kryesisht është një përcaktim i përqendrimit të TSH dhe tiroksinës së lirë (FT4) në gjak. Përveç kësaj, mjeku mund të urdhërojë gjithashtu një ekografi të gjëndrës tiroide dhe të përcaktojë përqendrimin e antitrupave antitiroide në serum. Trajtimi i tiroiditit të Hashimotos kryesisht përfshin administrimin e hormonit të tiroides levotiroksinë tek pacienti. Është një substancë me efekt të ngjashëm me hormonin e prodhuar nga gjëndra tiroide. Pacientët zakonisht i përgjigjen mirë trajtimit dhe pas disa javësh cilësia e jetës së pacientit përmirësohet ndjeshëm. Megjithatë, duhet mbajtur mend se sëmundja e Hashimotos nuk mund të shërohet plotësisht.

Sëmundja e Hashimotos është një sëmundje kronike që shpesh shkakton ndryshime të pakthyeshme. Trajtimi duhet të përshtatet nga një specialist me përvojë i cili do të marrë parasysh gjendjen e saktë të pacientit. Megjithatë, pacienti duhet të jetë i vetëdijshëm se në shumë raste hashimoto shoqërohet me mjekim gjatë gjithë jetës. Një element jashtëzakonisht i rëndësishëm i trajtimit të hashimotos është një dietë e përshtatshme. Pacienti duhet të hajë produkte të pasura me fibra (stimulon zorrët dhe largon toksinat nga trupi), proteina, goitrogjene dhe jod. Ekzistojnë gjithashtu studime të shumta që konfirmojnë ndikimin e një diete pa gluten në përmirësimin e shëndetit të pacientëve me sëmundjen e Hashimotos.