Këshilla të dobishme

Dritaret qëndrojnë të pastra gjatë gjithë vitit. Falë një procedure të veçantë, nuk do t’ju duhet më t’i prekni ato

21views

Ndoshta edhe ju nuk jeni plotësisht të kënaqur me produktet e ndryshme të pastrimit të destinuara për larjen e dritareve. Pakënaqësia më e zakonshme vjen nga njollat ​​e shumta të shumta që mbeten në gota pas larjes. Dhe rrezet e diellit vazhdimisht na kujtojnë ato. Prandaj provojmë këshilla të ndryshme në shtëpi, truke dhe receta të gjyshes. Nga alkooli tek uthulla tek uji me sapun apo edhe pluhuri i kremës.

Shumë prej këtyre përgatitjeve funksionojnë në mënyrë të pavarur, por nëse bashkojnë forcat, ato bëhen shumë më të forta dhe më efektive. Për shembull, uthulla dhe alkooli kanë qenë shumë efektive në heqjen e njollave të yndyrshme dhe asnjëri prej tyre nuk lë njolla. Sekreti i bërjes së pastruesve natyralë, pra, qëndron në kombinimin e tyre. Le të imagjinojmë disa kombinime të tilla të testuara.

Uthulla dhe vodka nuk kanë konkurrencë

Përzieni 1 filxhan alkool për fërkim, 1 filxhan ujë dhe 2 lugë uthull në një shishe sprej dhe do të keni pastruesin më të mirë të xhamit në botë. Pastaj thjesht spërkatni lëngun që rezulton në dritare ose pasqyra dhe fshijeni. Ju gjithashtu mund të pastroni qeramikën ose bateritë inox me këtë zgjidhje. Do t’u hiqni gurët gëlqerorë dhe do të shkëlqejnë bukur. Por kur lani pasqyrat, spërkatni pastruesin mbi leckë dhe jo mbi xhami. Kjo do të parandalojë dëmtimin e mundshëm të kornizës.

Lani dritaret me puding?

Një tjetër opsion, që tingëllon paksa befasues, është larja e dritareve me niseshte misri. Në vend të kësaj, mund të përdorni lehtësisht puding të lehtë. Përzieni ¼ filxhan alkool fërkimi, ¼ filxhan uthull, 2 gota ujë dhe 2 lugë niseshte misri. Përsëri, përziejini mirë të gjithë përbërësit në shishen me sprej. Ky opsion është veçanërisht i përshtatshëm për dritaret shumë të ndotura, pasi niseshteja vepron si një gërryes i butë. Gjithmonë tundeni mirë shishen përpara përdorimit, spërkatni përmbajtjen në gota dhe lëreni të veprojë për disa minuta.

Përballon mirë papastërtitë, veçanërisht në dritaret e jashtme dhe dyert e xhamit. Nëse ato të çojnë në kopsht, atëherë mund t’i shpëlani mbetjet e niseshtës me një çorape.

Nuk është mbi mistri

Edhe nëse jeni mësuar të lani dritaret me pastrues sapuni, shtoni uthull në të. Falë tij, syzet do të shkëlqejnë më shumë. Por shtoni vetëm disa pika sapun në ujë, kjo do të shkaktonte në mënyrë të panevojshme vija që janë të vështira për t’u lustruar. Është ideale për të fshirë lëngun e mbetur me një shpatull gome. Është shumë më efektive se letrat e gazetave dhe pëlhurat me mikrofibër.

Nëse duhet të zgjidhni midis uthullës dhe alkoolit, uthulla është padyshim më e mirë për t’u larë, por kur kombinohet me alkool, ju merrni një fuqi shumë më efektive.

Foto: Shutterstock