Këshilla të dobishme

Dy përbërës janë të mjaftueshëm për të bërë lëngun më të mirë antistatik. Pluhuri nuk do të vendoset në mobiljet tuaja

16views

Në një botë ku pluhuri po bëhet një kundërshtar i fortë në luftën për pastërtinë në shtëpi, po shfaqen zgjidhje që mund të ndryshojnë rutinën tonë të përditshme. Ndër metodat shtëpiake për të luftuar pluhurin, dallohet për thjeshtësinë dhe efektivitetin e tij. Është një lëng antistatik shtëpiake që jo vetëm vonon vendosjen e pluhurit në mobilje, por edhe i bën ato të shkëlqejnë. Procedura e përgatitjes së kësaj përzierjeje është lojë fëmijësh: mjafton të shtoni dy lugë gjelle nga përbërësi special në ujë, shkundni dhe më pas spërkatni sipërfaqen e mobiljeve dhe përfundoni procesin duke e fshirë me një leckë.

Problem me pluhurin? Këta dy përbërës të thjeshtë krijojnë një lëng efektiv antistatik
Foto: shutterstock.com/Media Whale Stock

Ky lëng i thjeshtë antistatik do të sigurojë mobilje të pastra për disa ditë

Për ata që vuajnë nga pastërtia perfekte e shtëpisë së tyre, zbulimi i kësaj metode është një zbulim i vërtetë. Pavarësisht pastrimit të rregullt, pluhuri duket se është një mysafir i palodhur në shtëpitë tona. Megjithatë, ky sprej antistatik i bërë vetë, të cilin mund ta përgatisni vetë, sjell shpresë për një ndryshim të rëndësishëm.

Para se të zhyteni në detajet e prodhimit të lëngut antistatik, ia vlen të hedhim një vështrim më të afërt në vetë thelbin e pluhurit. Ky fenomen delikat por i kudondodhur përbëhet nga grimca mikroskopike – nga qelizat e vdekura të lëkurës tek poleni dhe grimcat e papastërtive. Edhe pse në pamje të parë mund të duket si një element i padëmshëm i mjedisit tonë, pluhuri mbart rrezikun e problemeve serioze shëndetësore, veçanërisht për ata që luftojnë me alergji apo sëmundje të frymëmarrjes. Për më tepër, prania e tij nuk është indiferente ndaj qëndrueshmërisë së mobiljeve dhe pajisjeve elektronike, si dhe ndaj estetikës së ambienteve të brendshme.

Për shumë njerëz, mbajtja e mobiljeve pa pluhur duket si një luftë e pafund. Është zhgënjyese kur pluhuri i hequr mezi vendoset përsëri në sipërfaqe pas disa orësh. Pra, si të dilni fitimtar nga ky konflikt ciklik? Përgjigja qëndron në një lëng antistatik të thjeshtë por efektiv të bërë në shtëpi. Për përgatitjen e tij nevojiten vetëm dy përbërës – dy lugë shpëlarës i shtohen dy litra ujë. Pasi ta përzieni mirë dhe ta transferoni në një shishe me spërkatje, mjafton ta spërkatni në mobilje dhe ta fshini me një leckë të thatë. Rezultati? Sipërfaqet me shkëlqim që nuk e vendosin pluhurin për një kohë të gjatë, duke e bërë këtë lëng më efektiv se shumë pastrues komercial.

Përgjigja qëndron në një lëng antistatik të thjeshtë por efektiv të bërë në shtëpi. Për përgatitjen e tij nevojiten vetëm dy përbërës – dy lugë shpëlarës i shtohen dy litra ujë.
Foto: shutterstock.com/Hananeko_Studio

Mjete juridike shtëpiake për heqjen e pluhurit nga mobiljet

Mbrojtja efektive nga pluhuri kërkon jo vetëm produktet e duhura, por edhe respektimin e disa parimeve kryesore. Hapja e dritareve përpara fillimit të pastrimit do të lejojë qarkullim më të mirë të ajrit, gjë që është e rëndësishme në procesin e heqjes së pluhurit. Mbani një leckë mikrofibër, e njohur për efektivitetin e saj në grumbullimin e grimcave të imta të papastërtive dhe një lëng pastrimi mobiljesh sipas zgjedhjes suaj. Më pas, është e rëndësishme të filloni pastrimin nga objektet më të larta në dhomë dhe të kaloni nëpër shtresa. Kjo do të parandalojë transferimin e pluhurit në sipërfaqet tashmë të pastruara, gjë që është çelësi për ruajtjen e rendit.

Kur kërkoni alternativa, fokusohuni në përbërës të tjerë natyralë që janë efektivë kundër pluhurit. Uthulla e mollës, e njohur për vetitë e saj pastruese të gjithanshme, kur kombinohet me ujë, është një zgjidhje efektive për spërkatjen e mobiljeve dhe qilimave. Në këtë rast, bashkoni gjysmë filxhani uthull dhe gjysmë filxhani ujë. Vajrat esencialë si vaji i limoni, mente ose eukalipt mund të jenë gjithashtu një shtesë e shkëlqyer për ujin. Thjesht shtoni disa pika në tas për të krijuar një përzierje që jo vetëm largon pluhurin, por gjithashtu lë një aromë të këndshme dhe të freskët. Këto metoda natyrale nuk janë vetëm efektive, por edhe të sigurta për mjedisin dhe shëndetin e shtëpisë.

Uthulla e mollës, e njohur për vetitë e saj pastruese të gjithanshme, kur kombinohet me ujë, është një zgjidhje efektive për spërkatjen e mobiljeve dhe qilimave.
foto: shutterstock.com/Sergio Arjona

Zgjidhje të tjera krijuese përfshijnë përdorimin e kripës dhe sodës së bukës. Një përzierje gjysmë e gjysmë e këtyre përbërësve, e spërkatur në qilima dhe mobilje dhe e pastruar pas disa minutash, mund të zvogëlojë ndjeshëm praninë e pluhurit. Lëngu i limonit i përzier me ujë jo vetëm që do të ndihmojë në luftën kundër pluhurit, por do të veprojë edhe si një freskues natyral i ajrit.. Dhe kanella, e përdorur në mënyrë të ngjashme, është një tjetër alternativë që kombinon efektivitetin me një aromë të këndshme. Duke përdorur përbërës të thjeshtë, të bërë në shtëpi, këto metoda mund ta kthejnë pastrimin tuaj të përditshëm në më shumë se thjesht një punë të përditshme—një hap drejt një shtëpie të shëndetshme dhe të pastër.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Pastroni një kapuç të ndotur në një çast. Edhe yndyrat e thara nuk kanë asnjë shans

Para se të pastroj dyshemetë, e spërkas leckën me dy përbërës. Asnjë njollë e vetme nuk do të mbetet në dysheme