Këshilla të dobishme

E derdh në furçën e tualetit një herë në muaj. E gjithë banjo ka erë të mrekullueshme

13views

Banjo është një vend i mbushur me baktere të ndryshme dhe aroma të pakëndshme. Për fat të keq, era shpesh përhapet në të gjithë shtëpinë. Për fat të mirë, ne dimë një mënyrë të provuar për ta bërë banjën tuaj të ketë erë të këndshme dhe të qëndrueshme. Një produkt është gjithçka që duhet!

Fatkeqësisht, edhe një banjë krejtësisht e pastër mund të jetë plot baktere dhe aroma të pakëndshme. Zakonisht, shumica e viruseve dhe baktereve gjenden rreth tasit të tualetit, në vaskë dhe në dush. Në fakt, ndoshta nuk ka vend në banjë që të jetë plotësisht steril.

Fatkeqësisht, aromat e pakëndshme nga banja mund të mbeten në të gjithë shtëpinë për një kohë të gjatë. Për fat të mirë, një ekspert britanik i pastrimit ka shpikur një truk të mahnitshëm që do ta mbajë banjën tuaj me erë të freskët për javë të tëra! Mjafton të përdorni një produkt për të pastruar tualetin. Jini të sigurt se nuk keni nevojë të shpenzoni para shtesë. Me siguri e keni në shtëpi për një kohë të gjatë. Pra, cili është përbërësi sekret?

Një mënyrë efektive për të aromatizuar këndshëm në banjë

Në vend që të shpenzoni para për freskuesit e shtrenjtë të ajrit dhe produkte të tjera të ngjashme, ne ju ofrojmë një truk të lirë dhe të bërë vetë. Një ndikues britanik e ndau atë në internet. Kjo grua drejton një llogari në TikTok ku ndan me ndjekësit e saj gjëra të ndryshme dhe truke pastrimi. Po flasim për Donna Mendoza, e cila mund të gjendet në TikTok me emrin @Thecleaninglady.

Në videon e regjistruar, Donna ndau me përdoruesit e internetit metodën e saj shtëpiake për të luftuar aromat e pakëndshme nga tualeti. Rezultoi se gruaja përdorte një send të zakonshëm shtëpie. Bëhet fjalë për… larjen e kapsulave! Ata duhet të sigurojnë në mënyrë efektive një erë të freskët në tualet. Dhe çfarë është më e mira, efekti i një ere të këndshme mund të zgjasë deri në disa javë në banjë!

Si i përdorni kapsulat e rrobave për të freskuar tualetin tuaj?

Në videon e postuar, Donna Mendoza tregon se sa e lehtë është përdorimi i kapakut të detergjentit për të pastruar dhe freskuar tualetin tuaj. Gruaja në video merr një kapsulë dhe e përzien butësisht në një tas me ujë të ngrohtë. Mos harroni ta bëni këtë me kujdes për të ndihmuar që kapsula të shpërndahet mirë. Në video-tutorialin e saj, Donna përdor një pirun për të ndihmuar që kapsula të shpërndahet edhe më shumë. Sipas udhëzimeve të TikToker, zierja e përgatitur në këtë mënyrë duhet të hidhet në mbajtësen e furçës së tualetit. Në këtë mënyrë, ju do të siguroni në mënyrë efektive aromën e freskët të banjës tuaj kur pastroni rregullisht furçën e tualetit.

Përveç kësaj, nëse ju ka mbetur pak lëng i përfunduar pas derdhjes së zierjes në mbajtësen e furçës, është mirë ta derdhni edhe në tualetin tuaj. Kjo do t’ju ndihmojë edhe më shumë për të mbajtur tualetin tuaj të pastër. Ju gjithashtu duhet të dini se nëse kapsulat tuaja përmbajnë përbërës që shkatërrojnë bakteret, kjo zierje e bërë në shtëpi mund të ketë gjithashtu një efekt antibakterial.