Këshilla të dobishme

Eliksir i bërë në shtëpi për duart e thata në dimër. Më mirë se kremrat e shtrenjtë

8views

Duart e thata janë një problem me të cilin përballen shumë femra. Zakonisht ndodh në stinën e dimrit kur vuajnë nga temperaturat e ulëta. Ka shumë maska ​​shtëpiake që mund të ndihmojnë në rigjenerimin e lëkurës së duarve. Këtu janë disa që bëjnë mrekulli.

Kur luftojmë me duar të thata, shpesh zgjedhim trajtime të shtrenjta bukurie ose investojmë në hidratues të shtrenjtë. Në të njëjtën kohë, në komoditetin e shtëpisë, ne mund të përgatisim një preparat efektiv që do të na ndihmojë në luftën kundër këtij problemi. Këtu janë katër sugjerime për maska ​​​​për fytyrën të bëra në shtëpi që janë po aq të mira sa kremrat dhe locionet e blera në dyqan.

Si të ruani duart në dimër?

Ilaçi i parë në shtëpi për lëkurën e thatë të duarve është përdorimi i maskës me patate. Nëse dëshironi të mbani lëkurën e duarve tuaja të buta dhe të lëmuara, ia vlen të provoni këtë truk të thjeshtë. Mjafton të ziejmë dy patate të qëruara derisa të zbuten, më pas i grijmë dhe i shtojmë një vezë të papjekur dhe disa lugë qumësht.

Përziejini përbërësit tërësisht. Ju duhet të merrni një pastë me një konsistencë homogjene. Më pas aplikojeni qullën në duart tuaja dhe mbështillni ato me film ushqimor. Përgatitja e bërë në shtëpi duhet të qëndrojë në duar për 15 minuta. Pas kësaj kohe, lani duart tërësisht me ujë të vakët. Lëkura do të rigjenerohet dhe hidratohet.

Tërshëra dhe farat e lirit gjithashtu ushqejnë duart tuaja

Një tjetër ilaç shtëpiak për lëkurën e thatë të duarve është një maskë me tërshërë. Trajtimi me tërshërë do t’ju ndihmojë të luftoni lëkurën e irrituar dhe të skuqur të duarve. Mjafton nëse përzieni afërsisht 125 gramë tërshërë dhe gjysmë gote qumësht. Prisni pak që thekonet të zbuten. Në fund, shtoni një lugë gjelle mjaltë dhe disa pika vaj livando. Zhyt duart në këtë përzierje. Ju mund ta përmirësoni efektin me një masazh të butë që stimulon qarkullimin e gjakut. Pas 15 minutash, lani duart në ujë të vakët.

Farat e lirit janë një tjetër përbërës që mund t’ju ndihmojë të luftoni lëkurën e thatë në duar. Ky produkt njihet për efektet e tij pozitive në sistemin tretës. Vlen të përdoret për të trajtuar kapsllëkun dhe problemet e zorrëve. Nga ana tjetër, një banjë në të cilën fara liri luan një rol të madh do t’ju ndihmojë të kujdeseni për duart e dëmtuara nga ngrica. Mbuloni farën e lirit me ujë të ngrohtë. Lëreni të ftohet dhe kur të keni një pastë ngjitëse, shtoni dy lugë gjelle xhel aloe vera dhe një lugë vaj ulliri. Zhytini duart në këtë përzierje për 15 minuta. Më pas lajeni produktin me ujë të vakët.

Keni avokado? Vendoseni në duar!

Avokado është gjithashtu një nga përbërësit Avokado gjithashtu përfshihet ndër përbërësit në luftën kundër duarve të thata. Ky frut, i konsideruar si një superushqim, nuk është vetëm i pasur me acide yndyrore të pangopura, mbështet sistemin imunitar, përmirëson shikimin dhe funksionin e mëlçisë, por është gjithashtu i përshtatshëm për të bërë një maskë shtëpiake për duart e dëmtuara.

Pritini në gjysmë avokadon e butë. Më pas grijeni një gjysmë. Përzieni pulpën me një lugë çaji mjaltë dhe aplikojeni në duart tuaja për 20 minuta. Ashtu si me procedurat e tjera, në fund shpëlajeni maskën me ujë të vakët.

Është e rëndësishme të mbani mend se lëkura e thatë e duarve mund të jetë simptomë e një sëmundjeje më serioze, si dermatiti atopik, psoriaza, problemet e tiroides ose alergjitë. Nëse luftoni me çarje të pakëndshme të lëkurës dhe duar të thata dhe trajtimi ushqimor nuk ju ndihmon, duhet të konsultoheni me një dermatolog.