Këshilla të dobishme

Gjalpi im qëndron i freskët për 3 vjet. Kam gjetur një mënyrë të shkëlqyer për ta ruajtur atë

7views

Për fat të mirë, çmimet e ushqimeve tashmë po bien. Megjithatë, shumica prej nesh pëlqejnë të përfitojnë nga ngjarjet e mundshme dhe të blejnë mish, salcice ose djathë në mënyrë më të favorshme. Në fund të fundit, çdo gjë që nuk mund të përpunohet menjëherë mund të ngrihet pa asnjë problem. Për fat të keq, hapësira e pajisjeve tona nuk është e pafundme. Dhe kështu mund të ndodhë që ne të dëshirojmë të blejmë ndonjë ushqim për ruajtje, por nuk kemi më ku ta vendosim.

Kjo është arsyeja pse është mirë të dini se me përpunim të zgjuar, disa ushqime mund të qëndrojnë me muaj në frigorifer. Ashtu si gjalpi. Vetëm di si ta bësh.

Zjarr si Rettig

Do t’ju duhen vetëm kavanoza murature dhe një furrë. Ngrohni në 110 °C dhe më pas vendosni tabakanë në të cilën keni vendosur gotat të mbushura me copa gjalpi. Fillimisht pritini kubet në copa më të vogla dhe më pas futini në gota. Nxehtësia shkrin natyrshëm gjalpin dhe zvogëlon volumin e tij. Gradualisht shtoni më shumë gjalpë të fortë në kavanoza dhe vazhdoni derisa kavanoza të mbushet me yndyrë të shkrirë.

Pastroni skajet e enëve aq mirë sa kur bëni marmelatë dhe më pas mbyllini me kujdes me kapak. I kthejmë gotat në furrë dhe i lëmë të “piqen” edhe për ¾ orë në të njëjtën temperaturë. Dhe kjo eshte e gjitha. Kur gjalpi të ngurtësohet, mund ta transferoni në frigorifer, ku do të qëndrojë për shumë muaj pa u shqetësuar se mos prishet.

Kjo metodë nuk është asgjë e re, gjyshet tona e dinin tashmë dhe kuzhinierja e njohur Magdalena Dobromila Rettigová e përshkroi gjithashtu. Uji dhe papastërtitë e tjera hiqen nga gjalpi në këtë mënyrë. Do të mbetet vetëm yndyra e pastër, përparësia e së cilës është një shkallë më e lartë e djegies. Ndërsa është 150-180 °C për gjalpin, i kulluari digjet në temperatura 200-250 °C. Prandaj është shumë më i përshtatshëm për pjekje dhe skuqje. Duke përdorur gjalpë të kulluar, ulet edhe niveli i kolesterolit.

Ghee indiane

Por mund të shkrini edhe gjalpin në sobë në një tenxhere. Vetëm kini kujdes që të mos digjen. Nëse fillon të humbasë ngjyrën e bukur të verdhë dhe fillon të marrë ngjyrë kafe, është keq. Kjo metodë përdoret për të përgatitur gjalpin e njohur Ghee, i cili konsiderohet si eliksiri i jetës në mjekësinë tradicionale indiane.

Gjatë nxehjes në tenxhere, në sipërfaqen e gjalpit formohet shkumë, e cila duhet hequr. Pas 15 minutash e largojmë gjalpin nga soba, e lëmë të ftohet pak, më pas e kullojmë me napë dhe e hedhim në gota që mbyllen sërish.

Pra, kur të gjeni gjalpë në shitje në dyqan, blini patjetër dhe kaloni. Në këtë mënyrë, ju merrni jo vetëm yndyrë me cilësi të lartë, por edhe yndyrë të shëndetshme, e cila, për më tepër, vështirë se prishet.

Foto: Shutterstock