Këshilla të dobishme

Gjashtë zakone që mbrojnë sistemin imunitar

7views

Sistemi imunitar është “arma” jonë më e fuqishme kundër sëmundjeve që kërcënojnë organizmin. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme ta mbajmë atë të fortë, veçanërisht tani që jemi ende duke u përballur me pandeminë e koronavirusit, ndërkohë që po shfaqen kërcënime të reja për shëndetin tonë, si hepatiti akut dhe lija e majmunëve.

Ka dy mënyra për të siguruar një sistem të fortë imunitar: Zgjidhni ushqime që forcojnë funksionin e tij dhe në të njëjtën kohë shmangni zakonet që mund ta dobësojnë atë.

  • Kufizoni alkoolin

Një gotë verë herë pas here mund të jetë e dobishme për trupin. Megjithatë, konsumimi i tepërt i alkoolit ka të ngjarë të ndryshojë funksione të rëndësishme të sistemit imunitar.

Një studim i publikuar në Alcohol Research thekson se alkooli i tepërt është i lidhur me një përgjigje të dobësuar imune. Më konkretisht, mund të shkaktojë rritje të ndjeshmërisë ndaj pneumonisë dhe një probabilitet më të madh të sindromave të stresit akut të frymëmarrjes (ARDS), faktorë që mund të përkeqësojnë efektet e COVID-19. Efekte të tjera të vërejtura janë një rrezik i shtuar i sepsës, një incidencë më e lartë e komplikimeve postoperative, shërim i dobët i plagëve dhe shërim më i ngadalshëm ose jo i plotë nga infeksionet.

Në përputhje me Qendra për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC), qejfi është i barabartë me 4 ose më shumë pije në një kohë për gratë dhe 5 ose më shumë për burrat. Për më tepër, pirja e rregullt përkufizohet si 8 ose më shumë pije në javë për gratë dhe 15 ose më shumë për burrat.

  • Mos e teproni me kripën

Konsumimi i tepërt i natriumit është lidhur me probleme të tilla si mbajtja e lëngjeve dhe presioni i lartë i gjakut. Megjithatë, sipas një studimi të ri nga Spitali Universitar i Bonit, shumë kripë mund të çojë në një mosfunksionim të sistemit imunitar. Konkretisht, studiuesit zbuluan se kur veshkat nxjerrin shumë natrium, shkaktohet një efekt domino, duke reduktuar aftësinë e trupit për të luftuar infeksionet bakteriale.

Sipas udhëzimeve dietike për amerikanët, kufiri i sipërm ditor i rekomanduar për marrjen e natriumit është më pak se 2,300 mg për të rriturit e shëndetshëm, kur në fakt një i rritur mesatar i shëndetshëm konsumon 3,440 mg në ditë.

Sipas CDC, më shumë se 70% e natriumit që konsumojmë vjen nga ushqimet e përpunuara. Prandaj, është mirë të lexoni sasinë e natriumit të shënuar në etiketat ushqyese të produkteve të paketuara dhe të shmangni ato me sasi të tepërt. Përveç kësaj, shtoni kripë me masë në ushqimin tuaj dhe kombinoni atë me erëza të tjera për të arritur shijen e dëshiruar pa tejkaluar kufirin e rekomanduar.

  • Shikoni konsumin tuaj të sheqerit

Sheqeri është një nga “armiqtë” e përjetshëm të shëndetit tonë dhe nuk bën përjashtim kur bëhet fjalë për imunitetin. Sipas hulumtimit të publikuar në Gazeta Amerikane e Ushqyerjes Klinike, zvogëlon aftësinë e qelizave imune për t’u marrë me bakteret armiqësore.

Kjo, natyrisht, nuk do të thotë që ju duhet ta hiqni plotësisht sheqerin nga jeta juaj, por do të ishte mirë të shmangni konsumimin e rregullt ose të tepruar të tij. THE Shoqata Amerikane e Zemrës rekomandon që konsumi ditor i sheqerit të mos kalojë 6 lugë çaji për femrat dhe 9 për meshkujt.

  • Konsumoni në mënyrë selektive kafeinë

Në përgjithësi, kafeja dhe çaji mund të veprojnë në mënyrë mbrojtëse për shëndetin e organizmit, për shkak të antioksidantëve që përmbajnë, të cilët lidhen me rezistencën ndaj inflamacionit. Gjithsesi, çdo substancë në tepricë mund të ketë efekte të kundërta nga sa dëshironi. Në veçanti, shumë kafeinë mund të ndikojë në cilësinë e gjumit tuaj, i cili nga ana tjetër mund të shkaktojë inflamacion që komprometon sistemin imunitar.

Shmangni pijet me kafeinë që përmbajnë sheqer ose ëmbëlsues të tjerë, të tilla si sode dhe pije energjike. Gjithashtu, sigurohuni që të ndaloni konsumimin e kafeinës të paktën 6 orë para gjumit, në mënyrë që gjumi juaj të mos prishet.

  • Përfshini fibrat në dietën tuaj

Fibrat vegjetale janë një aleat i shkëlqyer i organizmit, duke siguruar shëndetin e tretjes dhe forcimin e sistemit imunitar, duke kontribuar edhe në një humor të mirë. Hulumtimet e lidhura kanë treguar se si fibrat bimore ashtu edhe probiotikët mbështesin funksionin e mirë të imunitetit dhe forcojnë mbrojtjen e trupit kundër viruseve.

Në të njëjtën kohë, ngrënia e mjaftueshme e fibrave shoqërohet me më shumë dhe gjumë më të mirë. Për të siguruar një sasi të mjaftueshme, përfshini perime, fruta, drithëra, bishtajore, arra dhe fara në dietën tuaj të përditshme.

  • Mos i anashkaloni perimet jeshile

Perimet jeshile përmbajnë lëndë ushqyese, si vitamina A, vitamina C dhe folate, të cilat janë të lidhura drejtpërdrejt me funksionin e imunitetit, por edhe me shëndetin e zorrëve, zonë që strehon 70-80% të qelizave imune.

Për përfitime maksimale, përfshini në rutinën tuaj të përditshme perime jeshile nga familja e kryqëzatave, si lakra, brokoli dhe lulelakra. Mund t’i hani të gjalla ose të gatuara sipas dëshirës tuaj.

ygeiamou.gr